Dopamina: rola w organizmie. Objawy niedoboru i nadmiaru dopaminy

maska lek. med. Agnieszka Wiktorowicz-Dudek, specjalista chorób wewnętrzynych
Konsultant: lek. med. Agnieszka Wiktorowicz-Dudek, specjalista chorób wewnętrzynych
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, wytwarzanym i uwalnianym przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Odpowiada za energię, samopoczucie, motywuje do działania. Sprawdź, co wpływa na poziom dopaminy i jak uzupełnić jej niedobór?

Dopamina to typowy hormon szczęścia. Kiedy zachwycamy się filmem albo efektowną sukienką, jesteśmy oczarowani czyjąś urodą lub wdziękiem, poziom dopaminy gwałtowanie wzrasta.

Objawy niedoboru i nadmiaru dopaminy

Osoby z niedoborem tej substancji mają trudności z rannym wstawaniem, a w ciągu dnia czują się zmęczone, trudno się im skoncentrować, więc ratują się kawą i napojami dodającymi energii.

Uwaga! Nadmiar tego hormonu burzy wewnętrzną harmonię i spokój, a ponadto może być powodem skłonności do hazardu.

Jak uzupełnić niedobór dopaminy?

Poziom substancji poprawiających nastrój wydzielanych przez mózg podwyższa się pod wpływem światła. Łap każdy promień słońca. Odsłoń okna, w przerwie w pracy wyjdź choćby na 10-minutowy spacer. W zimie, gdy dni są krótkie, korzystaj z fototerapii. Jedz banany – podczas dojrzewania wytwarzają substancję zwaną chininą dopaminową (naturalna postać dopaminy) – mocno dojrzałe owoce zawierają jej najwięcej.
Poziom hormonu obniżają wolne rodniki. Aby temu zapobiec, jedz owoce i warzywa bogate w przeciwutleniacze (czerwona fasola, jagody, karczochy, truskawki, cytrusy). Ogranicz słodycze i tłuszcze zwierzęce.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 06.06.2014

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie niedoczynności tarczycy Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy (hypothyreosis) spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycy. Objawy...

więcej

278

Choroba Hashimoto: przyczyny, objawy leczenie Choroba Hashimoto: przyczyny, objawy leczenie

Choroba Hashimoto (hashimoto, przewlekłe zapalenie tarczycy) jest trudna do zdiagnozowania, a jej...

więcej

269

KORTYZOL powyżej i poniżej normy - interpretacja wyników KORTYZOL powyżej i poniżej normy - interpretacja wyników

Kortyzol znany jest przede wszystkim jako "hormon stresu". W sytuacjach stresowych jego stężenie...

więcej

254

Nadczynność tarczycy: przyczyny, objawy i leczenie nadczynności tarczycy Nadczynność tarczycy: przyczyny, objawy i leczenie nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy to choroba, której istotą jest nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy. Daje...

więcej

250

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Raczej nie ma szans na ciążę. Bardziej prawdopodobna wydaje się niekorzystna interakcja obu czynników na funkcje wątroby.

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.