Rdzeń kręgowy - postępy w regeneracji rdzenia kręgowego

Rdzeń kręgowy to arteria, którą biegną impulsy z mózgu do tkanek całego ciała. Gdy zostanie uszkodzony - np. w wyniku wypadku czy choroby - człowiek na zawsze traci czucie i możliwość poruszania się. Nadzieją mogłaby być operacja rdzenia kręgowego. Czy lekarzom uda się opracować skuteczną metodę regeneracji rdzenia kręgowego?

Dlaczego operacja rdzenia kręgowego aż tak emocjonuje zarówno specjalistów jak i laików? Mózg oraz rdzeń kręgowy, czyli ośrodkowy układ nerwowy, nie potrafią się regenerować (w przeciwieństwie np. do wątroby). Ich uszkodzenia są nieodwracalne, bo w trakcie ewolucji zatraciły możliwość samonaprawiania. Dlaczego tak się stało? Wyobraźmy sobie, że po każdym uszkodzeniu mózg się regeneruje. To znaczy, że zniszczone połączenia nerwowe zastępowane są nowymi. W efekcie nie mielibyśmy wspomnień ani swojej osobowości. Ale to, co wytłumaczalne w przypadku mózgu, nie jest logiczne dla rdzenia. Mechanizm obronny działa tu jakby "z rozpędu", bo regeneracja rdzenia nie narusza integralności osobowości, czyli śladów utrwalonych w mózgu. Dlatego naukowcy próbują to niedopatrzenie natury naprawić. Wydaje się, że odbudowa autostrady, jaką jest rdzeń kręgowy, przyjdzie szybciej niż wybudowanie polskich autostrad.

Regeneracja rdzenia kręgowego z wykorzystaniem makrofagów

By odbudować rdzeń kręgowy, konieczne jest wsparcie makrofagów - dużych, ruchliwych komórek układu odpornościowego, które niszczą bakterie i usuwają z tkanek martwe komórki. Takie oczyszczenie stanowi niezbędny warunek do rozpoczęcia regeneracji. Próby przeniesienia makrofagów z obwodowego do ośrodkowego układu nerwowego pierwsi podjęli się naukowcy izraelscy z Instytutu Weizmanna. Aktywowali te komórki w zdolnym do odbudowy nerwie kulszowym (unerwia kończynę dolną), a następnie przenieśli do włókien nerwów wzrokowych przebiegających w mózgu. Zyskały one zdolność regeneracji. Po doświadczeniach na zwierzętach - od 1999 r. terapia makrofagami prowadzona jest na ludziach. Pierwsza pacjentka - młoda Amerykanka sparaliżowana po wypadku - po miesiącach terapii zaczęła napinać mięśnie, podwijać palce, zginać nogi w kolanach i w końcu uczyć się chodzić. W Instytucie Weizmanna leczy się też Polak - obszar ciała objęty paraliżem zmniejsza się, a nogi zaczynają słuchać poleceń mózgu.

Ważne

Wszystkie kierunki badań nad regeneracją rdzenia kręgowego są obiecujące. Także próby umieszczania komórek macierzystych (uzyskiwanych z krwi pępowinowej) w miejscach uszkodzenia rdzenia. W niektórych doświadczeniach z komórek macierzystych powstawały neurony odbudowujące ciągłość przerwanej "autostrady".

Regeneracja rdzenia kręgowego promieniami RTG

Druga stworzona przez naturę przeszkoda to uaktywnianie się komórek przerywających odbudowę rdzenia. Prof. Kaldren z Nowego Jorku udowodniła jednak, że naświetlanie promieniami rentgenowskimi hamuje ich rozwój. Szczury naświetlane po przecięciu rdzenia kręgowego mogły po pewnym czasie poruszać kończynami. Żaden z nich nie wrócił co prawda do pełnej sprawności, ale krok w dobrym kierunku został zrobiony.

Operacja rdzenia kręgowego: komórki glejowe

Węchowe komórki glejowe są ukryte w nosie w pobliżu włókien neuronów węchowych łączących komórki węchowe z mózgiem i pełnią wobec nich rolę odżywczą i podtrzymującą. Okazuje się, że umieszczone nad przerwanymi włóknami rdzenia kręgowego nadal pełnią rolę "niani". Tworzą jakby most, wzdłuż którego "nadpełzają" neurony i przywracają komunikację między dwoma odcinkami rdzenia. Poddane tej terapii szczury odzyskiwały pełną sprawność. Tego typu operacja rdzenia kręgowego została przeprowadzona w październiku 2014 w Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. >> WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Regeneracja rdzenia kręgowego: wykorzystanie białek

Regenerację rdzenia blokują też substancje wydzielane przez same włókna nerwowe w regionie uszkodzenia. To białka występujące w otoczkach ochronnych nerwu. Ale i na to znalazł się sposób. Naukowcy wyprodukowali przeciwciała IN-1, które wiążą i neutralizują białka hamujące odbudowę włókien nerwowych. Po ich podaniu w okolicę uszkodzenia zaczęły odrastać nowe włókna nerwowe. Leczone szczury odzyskały władzę w łapach w niemal stu procentach!

Inaczej podeszli do problemu naukowcy ze Sztokholmu. Uszkodzone komórki nerwowe spoza rdzenia kręgowego mogą odrastać, bo nie produkują białek hamujących ten proces. Pobrali więc neurony z klatki piersiowej i przeszczepili w miejsce, gdzie rdzeń kręgowy szczura był przerwany. I zadziałało - zwierzę odzyskało władzę w łapach. Nie wszystkie metody skuteczne w przypadku zwierząt dadzą ten sam efekt u człowieka, ale przybliżają sukces. Dlatego naprawienie przerwanego rdzenia kręgowego jest tylko kwestią czasu.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Gosia
|

Pewnie juz uzyskales odpwiedz, ale jesli chcesz, napisz do mnie podajac więcej szczegółów co do uszkodzen. Sama jestem ofiara wypadku i do dzis, a minelo 6 lat bujam sie z klopotami z kregoslupem.
Moj e-mail
m.dmytrowicz@gmail.com

J-23
|

Terapia makrofagami jak wyczytałem jest stosowana w Izraelu. Ale duzo kosztuje.

pawel.dembicki@onet.pl
|

witam wszystkich moze mi ktos pomoze wskazac jakas klinike szpital w kraju i zagranica ktora by pomogla mojej zonie jest po ciezkim wypadku z uszkodzonym rdzeniem. Czytam rozne widomosci i ciekawostki i az mi w glowie sie maci po tych postach bardzo prosze o kontakt pawel.dembicki@onet.pl pozdrawiam

mag
|

Zachorowałem na zapalenie rdzenia w 1990. Przez tydzień byłem sparaliżowany od pasa. Potem zacząłem powoli odzyskiwać czucie. Do dziś pozostał lekki niedowład nóg i niedorozwój mięśni brzuchatych łydek. Uważam, że zrobiłem wielkie postępy, bo dziś mogę biegać półmaratony. Czy tak stare zmiany w rdzeniu można leczyć?

Julia
|

Jednym z bardzo fajnych sposobów na regenerację kręgosłupa oraz mięśni jest korzystanie z mat relaksacyjnych. Są one prostym i niczym nie zagrażającym sposobem na poprawienie pracy swoich mięśni i stawoów i oczywiście do zrelaksowania sie. Ja poleam mate Yantra mata, bo akura jej używam. ALe na pewno jest wiele innych podobnych o podobnym działaniu.

Emperor
|

H*je muje ! Kobieta po 5 latach morderczego treningu zmuszającego sparaliżowaną połowę ciała do jak najczęstszego ruchu oszukała mózg a kręgosłup zaczął się regenerować i zrastać odzyskując czucie. Po 10 stanęła na nogi !
Na mechanizmie podobnym do roweru tylko za pomocą rąk wprawia w ruch połączone dolne partie ciała. Sam mechanizm był zbudowany przez jej ojca a lekarze nie dawali jej szans.

Dziękuje za takie postępy, ja wysiadam.

adziula
|

Mój brat ma 17 lat i choruje od 3...jest sparaliżowany cały ....Choroba postępuje,od sterydów zachorował na osteoporozę i niestety ma juz sporo kosci połamanych przez super lekarzy ,których nie da sie odbudować bo kości sa łamliwe..szukamy pomocy:>(

miras
|

mam nadzieje że jak naj szybciej zaczną się badania na ludziach bo już mam dość wózka a śmigam na nim 2 lata ;-( a są ludzie w gorszym stanie odemnie POZDRAWIAM i mam nadzieje że będą postępy jak naj szybciej

Adam
|

Witam choruje na zapalenie rdzenia od 1,5 roku.Mam 25 Lat możę ktoś zna jakies sposoby na łagodzenie objawów albo leczenie tej przykrej choroby.Może wiecie gdzie za granicą mozna to leczyc.Proszę o informacje na e-mail Adam8807@10g.pl

Morgie
|

Badania nie są wprowadzane nie tylko ze względu na pieniądze - nie ma jeszcze po prostu opracowanych metod. Te o których tutaj piszą są obiecujące, terapia z wykorzystaniem białek dała efekty w wielu doświadczeniach na szczurach (również w IBD PAN w Warszawie), ale ciągle niewiele wiadomo na ten temat. Szczury odzyskiwały władzę w nogach w dość dużym stopniu, ale nie odbyło się to bez skutków ubocznych. To nie jest takie proste, że po podaniu danego białka szczury zaczynają chodzić, tak więc zaczyna się testować techniki na ludziach. Praca jest mozolna i niestety, wymaga lat. Miejmy nadzieję, że kiedyś się uda wprowadzić te metody do medycyny ludzkiej. Nie wiem tylko, czy wcześniej nie rozwiną się dostatecznie metody feedbacku...