Czym można zarazić się od kota? Jakie choroby przenoszą koty?

18 komentarze
Autor: Monika Majewska

Czym można zarazić się od kota? Powszechnie znanymi chorobami, takimi jak: grzybica czy świerzb, groźną dla kobiet w ciąży toksoplazmozą, a także bardzo trudną w leczeniu toksokarozą czy chlamydiozą, która u człowieka daje objawy rzeżączki. Są to antropozoonozy (inaczej zoonozy), czyli choroby odzwierzęce. Należą do nich zarówno zakaźne, jak i pasożytnicze choroby zwierząt, którymi może zarazić się także człowiek. Sprawdź, jakie jeszcze choroby przenoszą koty i jak uniknąć zakażenia.

Czy wiesz, że od kota można zarazić się chorobą kociego pazura, toksokarozą, świerzbem, a nawet grzybicą. Są to tzw. choroby odzwierzęce (inaczej zoonozy) - zakaźne lub pasożytnicze choroby zwierząt (bądź przez zwierzęta tylko roznoszone). U człowieka do zakażenia dochodzi zazwyczaj poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem lub jego odchodami. Większość z nich określa się mianem "choroby brudnych rąk", co oznacza, że aby uniknąć zakażenia, wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Sprawdź, jakie choroby przenoszą koty i jak postępować, by zapobiec zakażeniu, zarówno u człowieka, jak i u kota.

CZYM MOŻNA ZARAZIĆ SIĘ OD KOTA? JAKIE CHOROBY PRZENOSZĄ KOTY?

Toksokaroza

Toksokaroza (toxocarosis) to choroba pasożytnicza, która u kotów jest wywoływana przez toksokary - larwy glist kociej (Toxocara leonina). Koty są nosicielami glist, które w ich jelitach wytwarzają jaja z larwami. Kot wydala je z organizmu wraz z kałem.

Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt z zakażoną ziemią, piaskiem, pokarmem, zwierzętami i ich odchodami. Larwy są małe i lepkie, dlatego łatwo przyczepiają się do futra kota i jego łap. Następnie kot zostawia je na podłodze, stole, a także na rękach człowieka. Po połknięciu larwy dojrzewają w organizmie człowieka, a następnie umiejscawiają się w różnych narządach wewnętrznych - płucach, wątrobie, mózgu, a nawet oku - gdzie mogą żyć nawet kilka lat.

U ludzi zespół larwy wędrującej trzewnej charakteryzuje się zmianami w zachowaniu, bólami głowy, drgawkami, bólami brzucha, wysypką, gorączką, powiększeniem śledziony i wątroby, czasami upośledzeniem widzenia lub padaczką. Leczenie jest trudne i długotrwałe (trwa kilka miesięcy).

Jak zapobiec zakażeniu? Istotne jest regularne odrobaczania kotów, częste mycie rąk przede wszystkim przed jedzeniem, po kontakcie ze zwierzętami czy po zabawie, szczególnie po wizycie w piaskownicy czy na placach zabaw.

Bąblowica

Bąblowica to choroba pasożytnicza, wywoływana przez tasiemca bąblowcowego. Do zakażenia dochodzi poprzez połknięcie jaj bąblowca. Źródłem tego zarażenia są odchody kota.

Jaja, po dostaniu się do organizmu człowieka, przekształcają się w larwy, które potrafią rosnąć w nim przez wiele lat i osiągnąć wielkość główki kapusty. Dojrzałe larwy (bąble) bytują w wielu narządach, m.in. w wątrobie, otaczając się grubą osłonką w której znajduje się płyn. Stwarzają one poważne ryzyko pęknięcia i krwotoku wewnętrznego. Leczenie obejmuje operację, zazwyczaj usunięcie zajętego przez pasożyta narządu (np. resekcję wątroby) i terapię lekami przeciwpasożytniczymi.

Aby uniknąć zakażenia, należy odrobaczać koty i często myć ręce. Jaja mogą znajdować się także na owocach leśnych lub na grzybach, ponieważ żywicielem pośrednim pasożyta są także lisy. Dlatego po powrocie z grzybobrania lub leśnej wędrówki należy dokładnie umyć grzyby i zebrane w lesie owoce.

Toksoplazmoza

Toksoplazmoza (toxoplasmosis) to choroba wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gonidii. Wydalane z kałem kota formy przetrwalnikowe - oocysty - mogą przetrwać wiele miesięcy w niekorzystnych warunkach.

Toksoplazmozą można się zarazić poprzez kontakt z kocim kałem, np. przy czyszczeniu kuwety, moczem czy nawet śliną. Z tego powodu czyszczenie kuwety należy wykonywać w rękawiczkach i potem starannie umyć ręce (rękawiczki należy włożyć do torebki i wyrzucić do śmieci).

U zdrowego człowieka (także u dzieci) toksoplazmoza przebiega bezobjawowo. Czasami pojawiają się objawy grypopodobne lub powiększenie węzłów chłonnych. U osób z osłabioną odpornością (np. u chorych na AIDS) choroba może mieć przebieg bardzo ostrej infekcji.

Ważne

Ważne

Toksoplazmoza groźna dla kobiet w ciąży

Kobieta w ciąży lub planująca dziecko powinna unikać kontaktu z kotami. U ciężarnej kobiety, która wcześniej nie chorowała, i w związku z tym nie wytworzyła przeciwciał, po zakażeniu może dojść do ciężkich uszkodzeń płodu i powstania wad wrodzonych (np.: głuchota, upośledzenie umysłowe, ślepota), a nawet poronienia. Kobiety planujące dziecko, nie tylko te posiadające koty, powinny zbadać się w kierunku obecności przeciwciał na toksoplazmozę. Brak przeciwciał oznacza, że ciężarna powinna być pod szczególną kontrolą lekarską.

SPRAWDŹ >> Co o toksoplazmozie powinna wiedzieć kobieta w ciąży lub planująca dziecko?

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Choroba kociego pazura po zadrapaniu lub ugryzieniu kota

Choroba kociego pazura po zadrapaniu lub ugryzieniu kota

Bruceloza - choroba przenoszona przez zwierzęta

Bruceloza - choroba przenoszona przez zwierzęta

Pryszczyca – niegroźna (dla ludzi) choroba odzwierzęca

Pryszczyca – niegroźna (dla ludzi) choroba odzwierzęca

Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 10.04.2014

Komentarze (1 - 10 z 18)
pako , 20.03.2017 15.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jak się to objawia ?
 
Ja, 02.03.2017 14.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja się najczęściej zarażałem od ludzi dlatego wiadomo najlepiej nie mieć przyjaciół i rodziny. Wtedy jest się zdrowym i szczęśliwym
 
Wasp, 27.12.2016 22.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I żyjesz. Wielkie mi halo...
 
Justice, 27.05.2016 15.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bzdury pani opowiada, ja też mam toksoplazmozę zaraziły mnie moje kochane koty, od większości zwierząt można się zarazić różnymi chorobami i to fakt wystarczy poczytać i porozmawiać z lekarzami. Glisty kocie czy psie mogą się na przykład umiejscawiać w oku i można stracić wzrok, następna choroba yersinioza (yersinia odzwierzęca), ponadto pchły przenoszą dżumę, małżeństwo w starszym wieku zaraziło się na spacerze było to w Ameryce parę lat temu, w tv lecą takie filmy dokumentalne można pooglądać "Obcy wewnątrz nas" należy przestrzegać zasad higieny i unikać wolno żyjących zwierząt. Najgorszą chorobą jest wścieklizna i ja miałam okazję widzieć 30 lat temu to na własne oczy jak zachowuje się wściekły kot, potem wszyscy byliśmy szczepieni, ja miałam wtedy 6 lat, siostra 2, a brat 8 i tylko dlatego że nasz dziadek był weterynarzem i opowiadał nam dużo o wściekliźnie i Ludwiku Pasterze wiedzieliśmy, że kot może być wściekły, mama z babcią go złapały używając koca, potem był sanepid, obserwacje i najgorszy widok w moim życiu, koszmary to miałam do 12 roku życia.
 
baka, 30.04.2016 22.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po co sie zastanawiac. lepiej nie miec kota
 
edek, 06.01.2016 20.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja,zaraziłam się toksoplazmozą.
 
dzuba, 02.12.2015 13.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak sie ustosunkujecie do tego artykułu Lena napisała ze szarlatani nie lubiący zwierząt , a ten pan chyba nie jest szarlatanem ? http://www.vice.com/pl/read/jak-koci-pasozyt-wplywa-na-twoje-zachowanie-stan-umyslu-i-libido
 
ar, 08.04.2015 13.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja córka zaraziła się grzybem od kotów (w sanatorium w Dąbkach była cała wylęgarnia.) Leczyłam moje dziecko 1,5 roku. Przeżyliśmy gehennę. Ja miałam swędzące kółeczko na szyi, a córka we włosach. Codziennie musiałam jej wyrywać włosy jak odrosły i smarować maściami. Na leki i wizyty wydałam majątek.
 
Kocham kociaki, 12.03.2015 20.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hmm Kiedy szłam do weterynarza z małym kociakiem zaserwować mu wszystkie zalecane szczepienia pytałam o możliwość zakażenia. Weterynarz odpowiedział ze to ja jestem większym zagrożeniem ze swoimi chorobami dla kota bez szczepień niż on dla mnie. Oczywiście zdrowy rozsadek nakazuje utrzymać minimum higieny i odpowiedzialność za przyjaciela w postaci odrobaczania, szczepienia. W takiej symbiozie żyjemy wspólnie pod jednym dachem już kilka lat. Oby jak najdłużej.
 
Ana, 02.01.2015 12.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do Lena "Nie ma takich chorób ,którym mozna zarazić się od kota!!! ", czyli, że nie mogę się zarazić do kota żadną chorobą? Muszę Cię rozczarować Leno - od kota można się zarazić wieloma chorobami, w tym świerzbowcem. Niestety.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD

Wbrew powszechnej opinii świerzb, będący zakaźną chorobą skóry, nie jest tylko skutkiem brudu....

więcej

329

ODROBACZANIE dzieci i dorosłych - metody naturalne i leki

Odrobaczanie dzieci i dorosłych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku było powszechną praktyką....

więcej

319

OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych

Owsiki u dorosłych wcale nie są rzadkością - statystyki mówią, że z problemem może borykać się...

więcej

278

Pasożyty przewodu pokarmowego: objawy Pasożyty przewodu pokarmowego: objawy

Pasożyty przewodu pokarmowego wciąż nie są rzadkością. Zakażenia pasożytami przewodu pokarmowego...

więcej

261

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie jest wskazane wykonywanie tatuażu w przypadku twardziny. Istnieje ryzyko powstania aktywnych zmian skórnych po mikrourazach oraz w przebiegu tej choroby może dochodzić do nieprawidłowego gojenia...

Tabletki antykoncepcyjne, jak sama nazwa wskazuje, zapobiegają ciąży. Takie jest ich główne przeznaczenie. Działanie antykoncpcyjne polega przede wszystkim na hamowaniu owulacji. Prowadzenie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.