TOKSOPLAZMOZA u ciężarnych – przede wszystkim zapobiegać!

Zakażenie toksoplazmozą – chorobą pasożytniczą wywołaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii ‒ u kobiet w ciąży skutkuje poważnymi konsekwencjami, w tym może zagrażać zdrowiu i życiu dziecka. Istnieją jednak proste sposoby, pozwalające kobietom w ciąży uniknąć tego zakażenia pasożytniczego. Warto zatem wiedzieć jak wystrzegać się zakażenia toksoplazmozą w okresie ciąży.

Jeśli do zakażenia doszło u kobiety w okresie poprzedzającym zajście w ciążę, układ odpornościowy zapamiętuje patogen i potrafi się przed nim bronić, dzięki czemu ponowne zakażenie jest mało prawdopodobne ‒ w przeważającej większości przypadków płód jest bezpieczny1. Jeśli jednak kobieta wcześniej nie przebyła zakażenia pierwotniakiem toksoplazmozy, świeże zakażenie w okresie ciąży może nieść ryzyko dla płodu – tym większe, im młodszy wiek ciąży.

Ryzyko powikłań u dziecka jest bowiem odwrotnie proporcjonalne do czasu trwania ciąży: maleje z każdym kolejnym trymestrem. Ponadto, nawet jeśli dojdzie do zakażenia, nie znaczy to, że dziecko urodzi się chore, u większości noworodków nie stwierdza się zakażenia.
Najbardziej niebezpieczne (lecz najrzadsze) jest zakażenie w pierwszym trymestrze, ponieważ może skutkować poronieniem. Świeże zakażenie w drugim trymestrze może powodować u dziecka wady układu nerwowego i narządu wzroku, zaś w trzecim (najczęstsze) ‒ niedokrwistość lub powiększenie wątroby1.

Zapobieganie zakażeniu toksoplazmozą

Zakażenia toksoplazmozą w okresie ciąży można uniknąć. Nie jest to ani trudne, ani skomplikowane. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak to zrobić. Kluczem do sukcesu jest wiedza i świadomość zagrożenia.

  • Posiadanie kota

Zaleca się unikania  ogólnie nadmiernie bliskiego kontaktu z nim. Nie jest wskazane spanie ze zwierzakiem w łóżku. Nie kotu na chodzenie po stole lub kuchennych szafkach. Po zabawie z pupilem od razu trzeba dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Wymianę piasku w kuwecie najlepiej pozostawić innym członkom rodziny; wymiana ta powinna odbywać się codziennie. Jeśli z jakiegoś powodu ciężarna sama musi wyczyścić kuwetę, zawsze przed przystąpieniem do tej czynności winna zakładać gumowe rękawiczki. Przy zachowaniu tych prostych środków ostrożności w opiece nad kotem nie trzeba obawiać się zarażenia od niego, nie ma więc powodów do pozbywania się go z domu na okres swojej ciąży1.

  • Gotowanie

Źródłem zakażenia toksoplazmozą może być surowe lub niedogotowane mięso, np. wieprzowe. W czasie ciąży należy zrezygnować z jedzenia tatara, metki, białej kiełbasy lub krwistych befsztyków oraz zrezygnować z próbowania surowego mięsa np. na kotlety w trakcie ich przyprawiania. Mięso winno być dokładnie usmażone lub ugotowane. Głęboko zamrożone mięso można bezpiecznie spożywać po gotowaniu go przez 20 minut. Po zakończeniu przyrządzania surowego mięsa należy dokładnie umyć blat kuchenny i noże oraz wyparzyć deskę do krojenia. Nie wolno kroić innych produktów spożywczych nożem, którym przed chwilą było porcjowane surowe mięso. Nie należy jeść nieumytych owoców ani warzyw. Specjaliści zalecają wręcz, aby myć je w rękawiczkach. Nie zaleca się picia mleka prosto od krowy ‒ jest to jedno z możliwych źródeł zakażenia toksoplazmozą.

  • Prace ogrodowe

Pierwotniak T. gondii może znajdować się również w ziemi i w produktach zanieczyszczonych ziemią. Do prac w ogródku zawsze należy zakładać gumowe rękawiczki, a po zabawie z dzieckiem w piaskownicy od razu dokładnie umyć ręce.

  • W restauracji i barze

W przypadku spożywania posiłków poza domem lepiej zrezygnować z jedzenia surówek i sałatek ze świeżych jarzyn ‒  mogły nie zostać dokładnie umyte i w związku z tym stanowią potencjalne źródło zakażenia toksoplazmozą.

Więcej:  Sprawdź, czy toksoplazmoza jest dla ciebie groźna

Piśmiennictwo:

1. Bacz A., Zakażenie wirusem cytomegalii w ciąży, Medycyna Praktyczna

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Jljkk
|

Zacytuję mojego weterynarza - żeby zarazić się toksoplazmoza o do kota, ciężarna mysialaby zjesc kocia kupę zrobioną 24h wcześniej. Osobiście nie znam takich odważnych

sylwia
|

Jest napisane na poczatku artykułu ze nie można sie zarazić od podania reki...a potem by nie glaskac kota bo tak moze dojść do zarażenia.Czyli jednak podanie reki komus kto głaskał kota moze spowodowac zarazenie sie...

Lea
|

A od kiedy typowo domowy kot, może byc zarażony Tokso jak nie ma kontaktu ze szczurami?bzdura totalna.Szukajcie a znajdziejcie, ale niektórzy tkwią w ciemnocie.Do szkoły się też nie chodziło.Brawo.

perpet
|

ten artykuł wymaga poprawy w zakresie możliwości zarażenia się od kotów. To co tu napisano o kontakcie z kotami już dawno jest nie aktualne! Proszę nie szerzyć takich mitów o kotach, potem biedne stworzenia tracą dom przez głupotę ludzką i strach ciężarnych.

A
|

Chyba ty

tes
|

Kulturę narodu poznajemy po stosunku do zwierząt i publicznych toaletach

kogel
|

i właśnie - wieki całe ludzie żyli w brudzie, jest takie powiedzenie "częste mycie skraca życie" - czyli nadmierna higiena, jałowienie swojego otoczenia i siebie jest dla człowieka niekorzystne. Papierki i certyfikaty zaczęły się dla dzieci z uczuleniami i problemami w normalnym życiu, ale porobiło się tak, że nieraz zdrowemu koniowi nie pozwoli się zrobić kroku, bo jeszcze złamie kopytko poza certyfikowaną trawą - wszystko gówniane przepisy i chodzi o pieniądze koniec końców

Zosia
|

Kot to nawieksze zagrozenie,poza tym to smierdziel i falszywiec

paranoja
|

Jak to jest możliwe, że ludzkość nie wyginęła tysiące lat temu nie sterylizując i nie wyjaławiając wszystkiego. A na dodatek jak to jest możliwe, że nadal istniejemy skoro dotychczas nie było certyfikowanych placyków zabaw dla dzieci - a teraz wszystko musi być miękkie i mieć z 5 papierków?

biol
|

Obwinianie kota nie jest nieporozumieniem, ponieważ kot jako zwierzę stałocieplne jest rezerwuarem Toxoplasma. Wymieniany jest jako potencjalne źródło zakażenia, ponieważ często mieszka razem z ludźmi i wypróżnia się do kuwety, którą opróżniają ludzie. Jeśli kuwetę czyści się codziennie to zagrożenie zarażeniem jest minimalne, ale jeśli robi się to rzadziej to ryzyko wzrasta.