TOKSOPLAZMOZA w ciąży: jak uniknąć zakażenia

2014-07-04 10:47 Anna Jaworska, lekarz rodzinny

Toksoplazmoza w ciąży może być przyczyną poważnych kłopotów, a nawet zagrozić życiu dziecka. Są jednak proste sposoby, by obronić się przed tą chorobą. Sprawdź, jak uniknąć zakażenia toksoplazmozą w ciąży.

Dlaczego toksoplazmoza w ciąży jest taka groźna? Jak uniknąć toksoplazmozy w ciąży? Jeśli do zakażenia doszło u kobiety przed ciążą, układ odpornościowy zapamiętuje pierwotniaka, potrafi się przed nim bronić, dzięki czemu ponowne zakażenie jest mało prawdopodobne. W takim przypadku płód jest bezpieczny. Jeśli jednak kobieta wcześniej nie przebyła infekcji pierwotniakiem toksoplazmozy, świeże zakażenie w stanie odmiennym może nieść ryzyko dla płodu – tym większe, im młodszy wiek ciąży.
Ryzyko powikłań u dziecka jest bowiem odwrotnie proporcjonalne do czasu trwania ciąży: maleje z każdym kolejnym trymestrem. Poza tym, nawet jeśli dojdzie do zakażenia, nie znaczy to, że dziecko urodzi się chore, większość maluszków rodzi się zdrowa.
Najbardziej niebezpieczne jest zakażenie w pierwszym trymestrze, bo może się skończyć poronieniem. Świeże zakażenie w drugim trymestrze może skutkować wadami układu nerwowego i oka, zaś w trzecim anemią lub powiększeniem wątroby.

Zarażenie toksoplazmozą

Toksoplazmozą nie można się zarazić podając komuś rękę, kichając czy pijąc z tego samego kubka. Wywołującego chorobę pierwotniaka można złapać od kota, a dokładnie przez kontakt z jego odchodami. Groźne więc dla ciężarnej jest wymienianie piasku z kuwety kota, zabawa z nim lub czasem głaskanie czworonożnego ulubieńca. To jednak niejedyne źródło infekcji. Znacznie częściej do zakażenia dochodzi na skutek zjedzenia surowego lub półsurowego mięsa, a także picia mleka niepasteryzowanego prosto od krowy. Zagrożenie czyha także podczas jedzenia owoców i warzyw zanieczyszczonych ziemią lub niedokładnie umytych.

Unikaj zakażenia toksoplazmozą

Zakażenia toksoplazmozą w ciąży można uniknąć. Nie jest to ani trudne, ani skomplikowane. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak to zrobić. Kluczem do sukcesu jest wiedza, a nie specjalistyczne zabiegi.

  • Jeśli masz kota

Unikaj przytulania go, całowania. Nie śpij z nim w jednym łóżku. Nie pozwalaj mu chodzić po stole i kuchennych szafkach. Po zabawie z pupilem od razu umyj dokładnie ręce wodą z mydłem. Wymianę piasku w kuwecie zostaw innym członkom rodziny. Dbaj jednak o to, aby robili to codziennie. Jeśli z jakiegoś powodu sama musisz wyczyścić kuwetę, zawsze zakładaj gumowe rękawiczki.

  • Jeśli gotujesz

Źródłem zakażenia może być surowe lub niedogotowane mięso, np. wieprzowe. W czasie ciąży zrezygnuj z jedzenia tatara, metki, białej kiełbasy, krwistych befsztyków. Nie próbuj surowego mięsa na kotlety, gdy je przyprawiasz. Dokładnie smaż i gotuj mięso. Po głębokim zamrożeniu i gotowaniu przez 20 minut mięso jest już bezpieczne. Po przyrządzeniu surowego mięsa dokładnie wymyj blat kuchenny i noże, wyparz deski do krojenia. Nie krój innych produktów nożem, którym przed chwilą porcjowałaś surowe mięso. Nie jedz nieumytych owoców ani warzyw. Specjaliści zalecają wręcz, aby myć je w rękawiczkach. Nie pij też mleka prosto od krowy - to jedno z możliwych źródeł zakażenia toksoplazmozą.

  • Jeśli lubisz prace ogrodowe

Pierwotniaki toksoplazmozy mogą się znajdować również w ziemi i w produktach zanieczyszczonych ziemią. Do prac w ogródku zawsze zakładaj więc gumowe rękawiczki, a po zabawie z dzieckiem w piaskownicy od razu dokładnie myj ręce.

  • W restauracji i barze

Kiedy jesz poza domem, lepiej zrezygnuj z jedzenia surówek i sałatek ze świeżych jarzyn. Być może nie zostały dokładnie umyte.

Więcej:  Sprawdź, czy toksoplazmoza jest dla ciebie groźna

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Jljkk
|

Zacytuję mojego weterynarza - żeby zarazić się toksoplazmoza o do kota, ciężarna mysialaby zjesc kocia kupę zrobioną 24h wcześniej. Osobiście nie znam takich odważnych

sylwia
|

Jest napisane na poczatku artykułu ze nie można sie zarazić od podania reki...a potem by nie glaskac kota bo tak moze dojść do zarażenia.Czyli jednak podanie reki komus kto głaskał kota moze spowodowac zarazenie sie...

Lea
|

A od kiedy typowo domowy kot, może byc zarażony Tokso jak nie ma kontaktu ze szczurami?bzdura totalna.Szukajcie a znajdziejcie, ale niektórzy tkwią w ciemnocie.Do szkoły się też nie chodziło.Brawo.

perpet
|

ten artykuł wymaga poprawy w zakresie możliwości zarażenia się od kotów. To co tu napisano o kontakcie z kotami już dawno jest nie aktualne! Proszę nie szerzyć takich mitów o kotach, potem biedne stworzenia tracą dom przez głupotę ludzką i strach ciężarnych.

A
|

Chyba ty

tes
|

Kulturę narodu poznajemy po stosunku do zwierząt i publicznych toaletach

kogel
|

i właśnie - wieki całe ludzie żyli w brudzie, jest takie powiedzenie "częste mycie skraca życie" - czyli nadmierna higiena, jałowienie swojego otoczenia i siebie jest dla człowieka niekorzystne. Papierki i certyfikaty zaczęły się dla dzieci z uczuleniami i problemami w normalnym życiu, ale porobiło się tak, że nieraz zdrowemu koniowi nie pozwoli się zrobić kroku, bo jeszcze złamie kopytko poza certyfikowaną trawą - wszystko gówniane przepisy i chodzi o pieniądze koniec końców

Zosia
|

Kot to nawieksze zagrozenie,poza tym to smierdziel i falszywiec

paranoja
|

Jak to jest możliwe, że ludzkość nie wyginęła tysiące lat temu nie sterylizując i nie wyjaławiając wszystkiego. A na dodatek jak to jest możliwe, że nadal istniejemy skoro dotychczas nie było certyfikowanych placyków zabaw dla dzieci - a teraz wszystko musi być miękkie i mieć z 5 papierków?

biol
|

Obwinianie kota nie jest nieporozumieniem, ponieważ kot jako zwierzę stałocieplne jest rezerwuarem Toxoplasma. Wymieniany jest jako potencjalne źródło zakażenia, ponieważ często mieszka razem z ludźmi i wypróżnia się do kuwety, którą opróżniają ludzie. Jeśli kuwetę czyści się codziennie to zagrożenie zarażeniem jest minimalne, ale jeśli robi się to rzadziej to ryzyko wzrasta.