Jak obliczyć TERMIN PORODU

2014-06-10 10:57 Iwona Podolska

Najbardziej wiarygodny – sprawdza się w 90 proc.! – jest termin porodu wyliczony podczas badania USG między 11. a 14. tygodniem ciąży. Lekarz, widząc płód na ekranie komputera, mierzy tzw. CRL (odległość od czubka główki do pupy dziecka) i wprowadza dane do programu komputerowego, który wylicza wiek ciąży oraz termin porodu.

Termin porodu określi oczywiście każdej ciężarnej ginekolog. Zwykle robi to na pierwszej wizycie, po zebraniu wywiadu lekarskiego. Możesz też jednak sama pobawić się w przewidywanie przyszłości i zrobić to sama.

Obliczanie terminu porodu z kalendarzem w ręku

» Na podstawie daty zapłodnienia.
Ciąża trwa 267 dni, 38 tygodni lub 9 i pół miesiąca księżycowego od momentu zapłodnienia. Jeśli możesz wskazać dokładną jego datę, łatwo wyliczysz przewidywany czas porodu (przewidywany, czyli zakładający, że nie dojdzie do żadnych komplikacji i ciąża będzie trwała idealną, książkową długość).
Jednak wiele kobiet nie zna dokładnego momentu zajścia w ciążę (lekarze twierdzą, że dotyczy to ponad 2/3 pacjentek), poza tym komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia przez blisko tydzień, dlatego do takich wyliczeń może wkraść się nieścisłość.

» Na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
Przypomnij sobie datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Obliczysz termin porodu, dodając do niej 7 dni, a potem do otrzymanego wyniku – 9 miesięcy (jest to tzw. reguła Naegelego).
Oto przykład: pierwszy dzień ostatniej miesiączki to 10 maja 2010 r. Dodaj 7 dni – masz 17 maja. Dodaj 9 miesięcy – otrzymasz 17 lutego 2011 r. Średni czas ciąży obliczony tą metodą wynosi 281 dni, 40 tygodni lub 10 miesięcy księżycowych. Powyższa reguła oraz obliczenia są prawidłowe tylko dla tych kobiet, u których przed ciążą występowały regularne cykle trwające 28 dni.

Zdaniem eksperta
Dr n. med. Krzysztof Maj, ginekolog położnik

To tylko przybliżona data

Zaledwie 4 proc. ciężarnych rodzi dokładnie co do dnia w wyliczonym terminie. Kobiety, które miały długie cykle miesięczne, na ogół rodzą po wyznaczonym terminie, natomiast te, które miały cykle krótsze niż 28 dni – nieco wcześniej. Nie panikuj więc, gdy „wybije godzina zero”, a poród się nie zaczyna. Urodzenie dziecka nawet do 2 tygodni po wyliczonej dacie jest bezpieczne dla mamy i dziecka. Najważniejsze, by ciąża trwała co najmniej 37 tygodni. Taką ciążę traktuje się jako fizjologiczną, donoszoną.

W przypadku dłuższych lub krótszych okresów reguła ta nie sprawdza się. Należy odpowiednio ją zmodyfikować – zapytaj o to ginekologa prowadzącego twoją ciążę.

» Na podstawie gotowych wzorów, kalkulatorów i tabel.
Jeśli nie chce ci się bawić w arytmetykę, skorzystaj z naszego kalkulatora OBLICZ TERMIN PORODU, który wyliczy termin rozwiązania.

» Na podstawie odczuwania pierwszych ruchów płodu.
Dawniej, przed erą USG, to była jedna z metod przewidywania daty narodzin dziecka. Pierwsze ruchy płodu pierwiastki odczuwają zwykle pod koniec 20. tygodnia ciąży, a wieloródki pod koniec 18. tygodnia. Wystarczy więc od tego momentu doliczyć 20 tygodni (gdy rodzisz po raz pierwszy) lub 22 (gdy spodziewasz się swojego kolejnego dziecka).
Jednak wyliczanie na tej podstawie terminu porodu okazuje się na ogół bardzo niedokładne. Nierzadko bowiem wieloródki odczuwają pierwsze ruchy płodu już pod koniec 16. tygodnia ciąży, a pierwiastki często nie potrafią podać daty wystąpienia pierwszych ruchów. Dlatego ta metoda służy raczej do potwierdzenia wyliczonego terminu.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
gemmah
|

Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez tydzień?!?!?!?!?! Kobieto, co za bzdury wypisujesz?!?! Uwolniona z pęcherzyka do jajowodu komórka jajowa żyje przez ok. 24 godziny, a zdolna do zapłodnienia jest przez ok. 12 godzin! Plemniki żyją dłużej, bo 3-5 dni, a w okresie płodnym kobiety, gdy śluz jest dla nich korzystny mogą żyć 7 dni. Jak można takie bzdety wypisywać?! Chyba się Autorce pomyliło z okresem okołoowulacyjnym, gdy trwa rozwój śluzu bardziej płodnego i plemniki mogą sobie poczekać na jajeczkowanie. Cały ten portal tworzą chyba jacyś ignoranci.

Marta
|

Ktorego mialas ostatnia miesiaczke?

Kasia
|

Tak . ja mam przewidziaany termin na 16 kwietnia 2015 i zaszlam w ciaze 27 lipca. kiedy mialas stosunek?

magda
|

Jeśli termin porodu mam przewidziany na 19 kwietnia 2015rok to czy jest to możliwe żebym zaszła w ciąże pomiędzy 27-30 lipca 2014 roku . bardzo proszę o odpowiedz .