Bąblowica - objawy. Czy można samemu rozpoznać objawy bąblowicy?

2019-07-03 12:37 Anna Ławniczak | Monika Majewska

Bąblowica jest chorobą pasożytniczą. Objawy bąblowicy mogą przypominać choroby wątroby, gdzie najczęściej występuje, a nawet niestrawność. Bąblowica często przebiega bezobjawowo i wykrywa się ją przypadkiem. Jakie jeszcze objawy daje ta choroba pasożytnicza wywoływana przez tasiemce?

Objawy bąblowicy zależą od tego, w jakim narządzie umiejscowią się larwy bąblowca - tasiemca z rodzaju Echinococcus: E. granulosus i E. multilocularis, wyjątkowo E. oligarthrus i E. vogeli, którym można zarazić się przede wszystkim przez zjedzenie zakażonego jego jajami runa leśnego. Ponad 90 proc. przypadków bąblowicy rozwija się w wątrobie.

Bąblowica - objawy

1) Wątroba

Jeśli tasiemiec umiejscowi się w wątrobie, pojawiają się:

Najbardziej jednoznacznym symptomem bąblowicy jest obecność torbieli (cysty) zawierającej larwy. Można ją wykryć, czasem przypadkowo, podczas USG jamy brzusznej, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy zwykłego prześwietlenia.

Bywa, że torbiel jest mylona ze zmianą nowotworową, ale podczas operacji usunięcia jej lekarze szybko orientują się, z czym mają do czynienia.

Niekiedy torbiele z larwami bąblowca powstają w innych narządach. Gdy usytuują się w płucach chory może odczuwać bóle w klatce piersiowej, może pojawić się kaszel, krwioplucie oraz duszności.

Gdy bąblowiec zaatakuje nerki, występują zaburzenia czynności nerek, krwiomocz i bóle.

Obecność pasożyta w mózgu mogą sygnalizować bóle głowy i zaburzenia psychoneurologiczne.

Jak rozpoznać bąblowicę?

Dla własnego dobra osoby z grupy ryzyka powinny poddawać się profilaktycznym badaniom obrazowym - raz do roku zrobić USG jamy brzusznej, które może wykryć obecność torbieli na wątrobie, organie najczęściej atakowanym przez bąblowca. A niepokojące objawy zgłaszać lekarzowi.

Torbiel z larwami bąblowca może bowiem pęknąć, co sprawia, że pasożyty rozprzestrzenią się po całym organizmie. Mogą wtedy zainfekować inne organy, a nawet doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu.

2) Płuca

Jeśli larwy są zlokalizowane w płucach, pojawiają się:

 • krwioplucie
 • kaszel
 • duszność
 • bóle w klatce piersiowej
 • świąd skóry

3) Mózg

Jeśli larwy znajdują się w mózgu, pojawiają się:

 • bóle głowy
 • zaburzenia psychiczne, wynikające z uszkodzenia mózgu (zespół psychoorganiczny)

4) Nerki

 • nawracające bóle nerki
 • krwiomocz
 • zaburzenie czynności nerek
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE