Badania z krwi na pasożyty (parazytologiczne) - na czym polegają?
Badania z krwi na pasożyty są ważnym elementem w diagnostyce parazytologicznej. Tego typu badania z krwi pozwalają wykryć nie tylko pasożyty układu pokarmowego (tasiemca, glistę ludzka itp.), lecz także te, którymi można się zarazić w egzotycznych krajach, np. zarodźca malarii. Na czym polegają badania z krwi na pasożyty? Jak interpretować jego wyniki?
Spis treści
- Badanie z krwi na pasożyty - na czym polega?
- Badanie z krwi na pasożyty - jakie pasożyty pozwala wykryć?
- Badanie z krwi na pasożyty - czy jest wiarygodne?
- Badanie z krwi na pasożyty - wyniki
- Badanie z krwi na pasożyty - cena
- Najczęściej spotykane groźne pasożyty żerujące na ludzkich ciałach
Badania z krwi na pasożyty pozwala wykryć tasiemca, glistę ludzką i inne robaki, które pasożytują w układzie pokarmowym, choć nie tylko. Badania z krwi na pasożyty sprawdzają się także w przypadku podejrzenia babeszjozy, czy malarii i innych chorób pasożytniczych, którymi można się zarazić w krajach tropikalnych.
Na badanie nie trzeba przychodzić na czczo.
Badanie z krwi na pasożyty - na czym polega?
Gdy pasożyty atakują organizm, wytwarzają substancje zwane antygenami. Organizm rozpoznaje je jako ciała obce i wytwarza tzw. przeciwciała, by je zwalczyć. To właśnie przeciwciał, które są wytwarzane przeciwko danemu pasożytowi, szuka się w badaniach we krwi chorego. Wykorzystuje się przy tym różne metody - serologiczne, immunologiczne, molekularne (np. test hemaglutynacji biernej – IHA, test immunoenzymatyczny – ELISA, immunoelektroforeza).
Poza tym oznacza się poziom eozynofili (granulocytów kwasochłonnych) - komórek układu odpornościowego, które biorą udział m.in. w niszczeniu pasożytów.
Wyniki badań otrzymuje się po upływie 10-14 dni.
Badanie z krwi na pasożyty - jakie pasożyty pozwala wykryć?
Badanie z krwi na pasożyty pozwala wykryć zakażenia wywoływane przez
- pierwotniaki (m.in. lamblioza, rzęsistkowica, toksoplazmoza, babeszjoza)
- przywry i tasiemce (m.in. tasiemiec i wągrzyca)
- nicienie (glistnica, toksokaroza, owsica)
- stawonogi pasożytnicze (m.in. nużeniec)
Pozawala także na wykrycie pasożytów, które bytują w egzotycznych krajach, np. zarodźca malarii.
Badanie z krwi na pasożyty - czy jest wiarygodne?
Czasami wyniki badania z krwi na pasożyty może być fałszywie ujemny. Oznacza to, że w organizmie człowieka znajdują się pasożyty, ale nie zostały wykryte. Może się tak zdarzyć wtedy, gdy badanie zostanie wykonane zbyt wcześnie, gdy odpowiedź organizmu na inwazję pasożytniczą nie zdążyła się jeszcze wykształcić. Jeśli wyniki badań są wątpliwe, zaleca się powtórzenie badań.
Badanie z krwi na pasożyty - wyniki
Jeśli wynik badania jest dodatni, tzn. we krwi znajdują się przeciwciała wytwarzane przeciwko danemu pasożytowi, oznacz to inwazję pasożytniczą. Odnotowuje się także podwyższony poziom eozynofili.
Badanie z krwi na pasożyty - cena
Ceny badania z krwi na pasożyty jest różna i zależy od metody i laboratorium. Na przykład, badanie z krwi na glistę ludzką lub tasiemca (badanie przeciwciał w klasie IgG) kosztuje ok. 30 zł. Z kolei cena badania z krwi na toksokarozę wynosi ok. 90 zł.
Biorezonans lub mikroskopowe badanie z żywej kropli krwi NIE wykryje pasożytów!
Jak przekonują zwolennicy mikroskopowego badania z żywej kropli krwi, pod mikroskopem można dostrzec struktury patologiczne rożnego rodzaju mikroorganizmów, takich jak, m.in. pasożyty. Z kolei zwolennicy biorezonansu (terapii biorezonansowej) podczas badania do urządzenia biorezonansowego przekazywane są patologiczne drgania pasożyta, a następnie są one porównywane z organizmem pacjenta. Żadne z tych badań nie wykrywa pasożytów! Badaniami, dzięki którym można stwierdzić inwazję pasożytniczą, są badania kału i krwi (w której szuka się określonych przeciwciał).
Najczęściej spotykane groźne pasożyty żerujące na ludzkich ciałach
Porady eksperta