CHOROBY ODZWIERZĘCE (zoonozy)

7 komentarze
Autor: Anna K. Klukowska

Chorobami przenoszonymi przez zwierzęta można się zarazić zarówno podczas zabawy w piaskownicy, sprzątania kociej kuwety, jak i w trakcie spaceru po osiedlowym skwerku. Co robić aby ustrzec się przed chorobami odzwierzęcymi: ornitozą, toksokarozą, toksoplazmozą, wścieklizną, szczurzą gorączką?

Choroby odzwierzęce (zoonozy) to choroby które są roznoszone przez zwierzęta lub przenoszą się na człowieka poprzez kontakt bezpośredni ze zwierzęciem albo poprzez surowce pochodzenia zwierzęcego. Zdarza się również, choć rzadziej, że do ich przeniesienia dochodzi drogą powietrzną (do tych ostatnich należą np. toksoplazmoza, bruceloza, wścieklizna czy ptasia grypa).

Toksoplazmoza

Toksoplazmoza jest wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Człowiek (i wszystkie inne ssaki) oraz ptaki to żywiciele pośredni pierwotniaka, natomiast kot domowy (i niektóre inne kotowate) są ostatecznym żywicielem tego pasożyta. Zarazić się można przez zjedzenie zakażonego mięsa (owiec, bydła, ptactwa), przez kontakt z odchodami kotów,  drogą kropelkową, poprzez zarażenie śródmaciczne czy przez transplantację organu, a także, pijąc niepasteryzowane mleko od zakażonych kóz. Pasożyty znajdują się we krwi, więc u zakażonych kobiet w ciąży może dojść do zakażenia płodu. Przedostają się też do mięśni, gdzie pozostają zakaźne przez wiele lat.

Toksokaroza

Toksokaroza to dość częste wśród dzieci zakażenie glistami pochodzenia zwierzęcego. Winowajcą są larwy nicieni jelitowych - glista psia (Toxocara canis) lub glista kocia (Toxocara cati). Ich jaja obecne są w piasku lub na nieumytych warzywach rosnących w zanieczyszczonej ziemi. Na szczęście, aby doszło do zakażenia, do organizmu musi się dostać bardzo duża ilość jaj lub wyklutych z nich larw. Objawów często nie ma wcale lub są nieznaczne: podwyższona temperatura, kaszel, osłabienie. Ale larwy mogą dotrzeć do wątroby, płuc, oczu, czyniąc tam spustoszenie.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Dmuchaj na zimne

Na zębach i pazurach najbardziej zadbanych psów i kotów mogą znaleźć się drobnoustroje nieprzyjazne człowiekowi. Dlatego każde miejsce po zadrapaniu przez pupila czy niegroźnym ugryzieniu w zabawie trzeba szybko zdezynfekować. Najlepiej rankę najpierw opłukać pod bieżącą wodą, potem przemyć odrobiną płynu do zmywania naczyń i znów obficie spłukać.

Choroby odzwierzęce: ornitoza

To inaczej choroba papuzia. Można się nią zarazić od zainfekowanych chlamydiami egzotycznych ptaków, nie tylko papug, ale niekiedy także kaczek, gęsi, kanarków, mew. Człowiek zakaża się, wdychając kurz zawierający bakterie (znajdują się one w wydalinach i na piórach ptaków). Zachorować można też po udziobaniu przez zakażonego ptaka. Objawy infekcji bardzo przypominają zapalenie płuc – pojawia się gorączka, kaszel łącznie z odkrztuszaniem wydzieliny, a ponadto ból głowy, gardła, bóle mięśniowe.

Jak się ustrzec przed ornitozą?

  • Jeśli chcesz nabyć egzotyczny okaz ptaka, kupuj wyłącznie u renomowanych sprzedawców, z wiarygodnych źródeł.
  • Zawsze domagaj się świadectwa potwierdzającego badanie ptaka pod kątem ornitozy.

Ważne

Ważne

Wścieklizna

Można się nią zarazić wskutek ukąszenia przez wściekłe zwierzę, najczęściej chore psy domowe. Wścieklizna występuje najczęściej wśród lisów, wiewiórek, szczurów i innych gryzoni. Objawy choroby u człowieka są takie same jak u zwierząt. To... atak wścieklizny z postępującym porażeniem całego ciała, wstrętem do wody. Ale u niektórych zwierząt  zamiast pobudzenia może wystąpić apatia – to tzw. postać wścieklizny utajonej. Uwaga, bez pomocy lekarskiej choroba trwa 2–6 dni i prowadzi do śmierci! Jeśli więc podejrzewasz, że zwierzę, które cię ugryzło, jest chore, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. A gdy masz częste kontakty z dzikimi zwierzętami, zaszczep się przeciw wściekliźnie.

Choroby od kleszczy: borelioza, wirusowe zapalenie opon mózgowych

Należy do nich wirusowe zapalenie opon mózgowych oraz bakteryjna borelioza. Obie są ciężkie i mogą skończyć się nawet utratą życia. Oczywiście nie każdy kleszcz jest zakażony, ale niestety o tym można się przekonać najwcześniej dopiero w kilka dni po kontakcie z tym pajęczakiem. Symptomy odkleszczowego zapalenia mózgu mogą początkowo przypominać przeziębienie lub grypę. Ale gdy po kilkunastu dniach dołączą do nich objawy neurologiczne (zaburzenia świadomości, zawroty głowy, drgawki) i wystąpi wysoka gorączka, lekarz nie będzie mieć wątpliwości, z jaką chorobą ma do czynienia. Trudniej jest szybko się zorientować w zakażeniu boreliozą. Jej charakterystycznym objawem jest powiększający się rumień, do którego później dołączają problemy neurologiczne. Jednak rumień nie zawsze się pojawia, a zaburzenia w układzie nerwowym (oraz w pracy wielu narządów) czasem występują dopiero wiele lat po kontakcie z kleszczem. O ile przed odkleszczowym zapaleniem mózgu chroni szczepionka, to przeciwko boreliozie szczepionki jeszcze nie wynaleziono. Pozostaje zatem profilaktyka.

Jak się ustrzec przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze?

  • Na spacer po lesie lub łące wkładaj długie spodnie, bluzkę z długimi rękawami i koniecznie nakrycie głowy.
  • Stosuj preparaty odstraszające owady i insekty.
  • Po powrocie ze spaceru dokładnie oglądaj skórę, zwłaszcza miejsca, gdzie kleszcze chętnie się wczepiają – pod kolanami, w zgięciach łokci.

Choroby odzwierzęce: szczurza gorączka

Wywołują ją bakterie (Streptobacillus moniliformis i Spirillum minus), których nosicielami są zdrowe szczury. Do zakażenia dochodzi w wyniku ukąszenia przez tego gryzonia. Choroba (zależnie od bakterii, które są jej przyczyną) objawia się nawracającymi bólami stawów, a po jakimś czasie zapaleniem wsierdzia albo stanem zapalnym w miejscu ukąszenia i obrzękiem pobliskich węzłów chłonnych, nawracającą gorączką i wysypką.

Jak się ustrzec przed szczurzą gorączką?

  • Jeśli ugryzie cię dziki szczur, natychmiast umyj miejsce ukąszenia mydłem i bieżącą wodą, potem zgłoś się do lekarza.
  • Gdy chcesz kupić szczura hodowlanego, zażądaj jego badania weterynaryjnego.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 23.05.2017

Komentarze (1 - 7 z 7)
weronika, 30.01.2016 18.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A kto mówi, że są winne? Roznoszą po prostu. Trzeba mieć tego świadomość, żeby w porę się leczyć lub po prostu w miarę możliwości zapobiegać taim sytuacjom. Ja mam sześć kotów i co jakiś czas robię sobie niekóre badania, np. toksoplazmozę, bo wiem, że bliski kontakt z nimi podwójnie mnie na to naraża. Nie ma co sie certolić z przekazywaniem takich informacji. Ludzie powinni mieć świadomość takich i innych zagrożeń. Ręczę Ci, że moje koty nie są na mnie obrażone, że się badam.
 
zdenerwowana, 23.07.2015 16.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Piszecie, że zwierzęta przenoszą choroby zakaźne. Owszem, tak jest, ale one nie są niczemu winne. Nikt nie napisze, że ludzie bezdomni czy również jak wasi koledzy z pracy mogą Was zakazić okropnymi chorobami. Po prostu każde zwierzę musi mieć przez właściciela dobraną odpowiednią profilaktykę i szczepienia i nie będzie żadnym zarazkiem.
 
sonia, 20.03.2015 18.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mialam grzybice!
 
sd, 02.06.2014 19.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wscieklizna występuje u ssaków ale nie u gryzoni
 
CoreMoon2, 20.04.2010 14.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo dobrze zrobiliście że oddaliście nimfę papugi również jak każde zwierzę przenosi rozmaicie niebezpieczne choroby.
 
Klaudia, 26.03.2010 20.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie stwierdzono toksopazmozę ponad rok temu, nie wiem gdzie czym sie zaraziłam . Uwielbiam zwierzęta każde głaszcze , pomagam bezdomnym psiakom ,kto wie kiedy doszło do zaraźnia . Moje objawy : bół gardła zawsze z nocy ( lekarze cały czas mówili że ból jest na tle nerwoym ;/ ) , częste przeziebienia , zapalenia ucha. Wykryto ją u mnie podczas badac kontrolnych krwi zwiększona liczbą leukocytów > 17 tysięcy i tak rozpoczeły sie poszukiwania aż w szpitalu na oddziale zakaźnym zrobiono mi dokłdniejsze badania i stwirdzono toksokarozę i przy okaji toskoplazmozę . Wziełam dwie serie leków i teraz wszytsko kieruje sie ku dobremu .... :)
 
elizabeth..., 01.10.2007 18.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niedawno kupiłam papugę w sklepie i na szczęście zauważyłam,że ja i mój syn ostro zaczęliśmy kaszleć ja dość długo,nieustający kaszel ! Postanowiłam oddać ją ! Gdyż ze wszystkich możliwych przyczyn ta jest najbardziej prawdopodobna !
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się...

więcej

51

Sposoby na UKĄSZENIA KOMARÓW. Jak sobie radzić z ugryzieniem komara? Sposoby na UKĄSZENIA KOMARÓW. Jak sobie radzić z ugryzieniem komara?

Ukąszenia komarów pozostawiają na naszej skórze czerwonego i swędzącego  bąbla, który znika po...

więcej

34

OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych

Owsiki u dorosłych wcale nie są rzadkością - statystyki mówią, że z problemem może borykać się...

więcej

33

ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD

Wbrew powszechnej opinii świerzb, będący zakaźną chorobą skóry, nie jest tylko skutkiem brudu....

więcej

32

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku alergii zawsze istnieje ryzyko uczulenia na kolejny czynnik, czyli po jakimś czasie po zrobieniu tatuażu, np. na barwniki. Odradzam wykonywanie u osób z potwierdzoną alergią tego typu...

Na temat tego, co to oznacza i jakie leki powinna Pani stosować, powinna Pani rozmawiać wyłącznie z lekarzem prowadzącym. Zespół policystycznych jajników należy leczyć, ale nie można go wyleczyć....

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.