Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che

30 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

Próby wątrobowe to badanie z krwi, które ma ocenić pracę wątroby. Jeśli próby wątrobowe mieszczą się w normie, to świetnie. Jednak czasem wyniki prób wątrobowych są podwyższone lub zbyt niskie. O czym świadczą nieprawidłowe - podwyższone lub zbyt niskie wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, ChE?

Próby wątrobowe są podstawowym badaniem, którego wyniki oceniają stan wątroby. Jeśli wynik badania przekracza normę lub jest poniżej niej, może być to sygnałem określonych chorób.

O czym świadczą podwyższone lub zbyt niskie próby wątrobowe?

Warto wiedzieć

Ważne

Kiedy wyniki są nieprawidłowe, lekarz kieruje na bardziej specjalistyczne badania wątroby np. na USG, fibroskan lub na biopsję, czyli pobranie z wątroby próbek do badania. Są również złożone algorytmy uwzględniające różne badania laboratoryjne, które pozwalają ocenić zwłóknienie czy stłuszczenie wątroby, aczkolwiek nie są one obecnie rekomendowane. Stanowią uzupełnienie diagnostyki, lecz nie zastępują biopsji. Spośród innych użytecznych badań laboratoryjnych można wymienić: enzymy – fosfatazę alkaliczną, GGT, wskaźnik protrombinowy, proteinogram oraz autoprzeciwciała. Rozbudowana jest też diagnostyka wirusologiczna, obejmująca ocenę obecności przeciwciał, antygenów oraz materiału genetycznego drobnoustrojów uszkadzających wątrobę.

Polecamy
Próby wątrobowe: normy. Badanie krwi monitorujące pracę wątroby

Próby wątrobowe: normy. Badanie krwi monitorujące pracę wątroby

Podstawowe funkcje wątroby bada się oznaczając we krwi wskaźniki – enzymy. Razem z określeniem stężenia bilirubiny (główny barwnik żółci) składają się ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 07.06.2016

Komentarze (1 - 10 z 30)
ewa, 14.08.2017 18.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moje wyniki watrobowe to aspat 49 GGTP 288 fosfataza zasadowa 188 czuję ciagły ciężar na żoładku ..niby to cholestaza.ale łykam prochy i nic się nie polepsza.Proszę o pomoc.
 
Agnieszka, 24.02.2017 22.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam gdzie zwrocic sie o porade jesli mam podwyzszone OB 59 Alfa fotoproteina 18 ALT 73 ALP 93 oraz Gammaglutamylotransfera 75 USG Watroba o wymiarze strzalkowym 13 cm o jednorodnej strukturze echa.Stan po cholecystectomii.Drogi zolciowe nie poszerzone. Trzustka przeslonieta gazami jelitowymi.Sledziona nie powiekszona o jednorodnej strukturze echa. Nerka prawa bez cech zastoju bez zlogow.Lewa nerka o poszerzonym ukladzie kieliszkowym.Pechesz slabo wypelniony.Prosze o porade gdzie sie zwrocic jakie zrobic jeszcze badania by wykluczyc nowotwor watroby.Zaznaczam iz matka zmarla Rakowiak C na cienkim jelicie i na watrobie rak.Bardzo prosze o pomoc gdzie mam sie zwrocic i jakie badania jeszcze zrobic by wykluczyc nowotwor.Dziekuje
 
Joanna, 10.02.2017 20.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy niski aspat moze oznaczac jakas chorobe? Stale mam uczucie pelnosci w zoladku i czesto jest mi niedobrze (nawet po nocy, kiedy juz pwinnam byc glodna). Zrobilam badanie krwi (proby watrobowe) i wyszlo dobrze oprocz niskiego aspatu.
 
teodor1973, 09.01.2017 12.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja miałem x lat temu GGTP 4400 i żyje a jak długo to czas pokaże.Ostatnio robiłem badania i było znacznie lepiej 36 z groszami
 
klaudia, 13.10.2016 14.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam byłam dzisiaj wybrać wyniki na Biochemie i mam tak: Aspat wynik 15 Alat wynik 21 Bilirubina Całkowita 0,37 GGTP 36.70 czy to są dobre wyniki?
 
tenia., 08.10.2016 20.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niedouczone,studia pokończone ale jak.Medycyna to nie byle co,ale to dziedzina w której od kogos zależy ludzkie zycie. To życie konowały maja w d....skończyc studia odbębnic staż i wyjechać. Mój dramat niemal zyciowy zaczął sie w 2011r. Bóle brzucha dolegliwosci skłaniały do odwiedzin sor. krakowskiego szpitala. Zdiagnozowano u mnie kolejny raz zapalenie nerek. Wczesniej robiłam cytologie i miałam II pół roku pózniej krwawiłam i zdiagnozowano u mnie raka szyjki macicy IIB Przy okazji wyszedł dodatni HCV>Nikogo nie obchodzily podniesione OB,ALAT ASPAT, leukocyty.
 
AGA, 07.06.2016 20.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
JA CHORUJE JUZ "= LAT NA WATROBE TEZ NIGDY MNIE NIC NIE BOLALO ALE MOJE WYNIKI BYLY OD 400 do 600 i szpitale lekarze itd zbadaj sie i lecz.
 
Xxx, 19.04.2016 22.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Robiłem badania na wątrobę i Aspat wyszedł mi ponad normę prawie o 40, co zrobić żeby wróciło do normy?
 
AoA, 22.02.2016 22.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
26,6?? Idź do lekarza i to czym prędzej
 
Kolon, 19.02.2016 18.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Człowiek nie trawi ziaren ostropestu lub robi to batdzo znikomo, wchlanialnosc na poziomie błędu. Ostropest przyjmujemy jedynie w postaci oleju. Po miesiącu stosowania wraz z dietą i heparegenem wyniki wątroby poprawilem o połowę i schudlem 10kg.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

166

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

138

Badanie krwi - jak się do niego przygotować Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Morfologia, OB, cholesterol, cukier to najczęściej wykonywane badania krwi. Warto wiedzieć, co...

więcej

132

PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny? PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny?

Prolaktyna to hormon wydzielany w przysadce mózgowej. Zbyt wysoki poziom prolaktyny może być...

więcej

129

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.