Cholesterol całkowity, LDL i HDL - normy

30 komentarze

Badanie biochemiczne krwi, sprawdzające cholesterol całkowity, a także cholesterol zły - LDL oraz dobry - HDL powinno się robić raz w roku. Jeśli cholesterol jest podwyższony, to znak, że grozi ci miażdżyca. Sprawdź jakie są normy dla cholesterolu i o czym świadczy jego nadmiar we krwi.

Badanie biochemiczne, oznaczające cholesterol całkowity, LDL i HDL należy do tzw. profilu lipidowego. Badając tzw. zły cholesterol LDL można wykryć zagrożenie miażdżycą, chorobą wieńcową i zawałem serca. Dobry cholesterol HDL (im go więcej, tym lepiej) jest potrzebny do wytwarzania witaminy D, kwasu żółciowego i hormonów płciowych.

Cholesterol: normy

W zależności od tego, w jakim laboratorium wykonujesz badania, wyniki mogą być podane w mg/dl (miligramach na decylitr) lub w mmol/l (milimolach na litr). Poniżej prawidłowe wyniki.

  • cholesterol całkowity: 138-200 mg/dl (3,6-5,2 mmol/l); wartości graniczne - 200-250 mg/dl (5,2-6,5 mmol/l), wartości nieprawidłowe - powyżej 250 mg/dl (> 6,5 mmol/l)
  • LDL: poniżej 135 mg/dl (3,5 mmol/l); wartości graniczne - 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l); wartości nieprawidłowe - powyżej 155 mg/dl (4,0 mmol/l)
  • HDL - wartości prawidłowe dla mężczyzn: 35-70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l); dla kobiet: 40-80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l)

Cholesterol całkowity powyżej normy

Wzrost stężenia cholesterolu całkowitego występuje w niewydolności nerek, łuszczycy, zespole nerczycowym, u alkoholików, w niedoczynności tarczycy, zastoju żółci czy przy nadmiernym spożywaniu pokarmów bogatych w cholesterol, przede wszystkim tłuszczy zwierzęcych.

Nadmiar cholesterolu całkowitego może również wynikać z wrodzonej choroby wątroby - hiperlipoproteinemii, polegającej na zbyt dużej produkcji cholesterolu.

Cholesterol całkowity poniżej normy

Spadek cholesterolu całkowitego poniżej normy wywołują:

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 29.12.2014 19:48
Sensacja! Choroba Parkinsona, ALS, MS, raka trzustki, Miopatia i choroby neurologiczne są leczone w EAML! https://www.youtube.com/watch?v=rwQi2AAssuE Sensacja! Miopatia i choroby neurologiczne są leczone w EAML https://www.youtube.com/watch?v=kCWXC60i0-I Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) i stwardnienie rozsiane (MS) można już uleczyć! część 2 https://www.youtube.com/watch?v=wIyA7SnP6tI Sensacja! Choroba Parkinsona jest uleczalna w EAML! https://www.youtube.com/watch?v=mS-vy7unTf8
Nie zarejestrowany, 09.07.2010 21:23
HDL można podwyższyć stosując codzienny intensywny ruch.Znam faceta,który pływając po godzinę dziennie podwyższył z ok.25 na ponad 50.Najlepszy rower,pływanie,bieg w połączeniu z dieta obniżającą cholesterol.Zero alkoholu !
 

Co musisz wiedzieć o cholesterolu?

Cholesterol nie rozpuszcza się we krwi. Dlatego, by mógł się przemieszczać wraz z nią, musi się połączyć ze specjalnymi białkami transportującymi. Drobiny, które w taki sposób powstają, są fachowo nazywane lipoproteinami (tłuszcze to lipidy, białka - proteiny). Lipoproteiny różnią się między sobą gęstością, czyli stosunkiem tłuszczu do białka w każdej cząsteczce. Te o małej gęstości - zawierające więcej tłuszczu - zostały oznaczone symbolem LDL ( z ang. low density lipoproteins), a te o dużej gęstości - z większą ilością białka - oznaczono symbolem HDL (z ang. high density lipoproteins).

Zadaniem cząsteczek LDL jest dostarczanie cholesterolu do komórek, które pobierają go tyle, ile potrzebują. Nadwyżkę odbierają z komórek cząsteczki HDL i transportują z powrotem do wątroby. Tutaj część jest wykorzystywana m.in. do produkcji kwasu żółciowego, a resztę - jeśli nie jest zbyt duża - organizm rozkłada i wydala. HDL wykonuje więc dobrą robotę, dlatego popularnie nazywa się go dobrym cholesterolem. Z kolei LDL dostarcza do komórek czasem tak dużo cholesterolu, że jego część odkłada się w ścianach tętnic i dlatego popularnie mówi się o nim zły cholesterol.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 29.08.2016

Komentarze (1 - 10 z 30)
Dr.Frank....., 16.12.2016 14.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W jaki sposób może się odkładać w tętnicach cholesterol jeśli nie ma stanu zapalnego błony tętnicy stanów zapalnych nie powoduje cholesterol lecz wapnia nadmiar oraz aminokwas siarkowy m innymi.cholesterolu nadmiar to znaczy że w organiżmie dzieje się coś niedobrego dlatego wątroba produkuje go więcej,zawałów nie ma z cholesterolu.Proces zawału zaczyna się od stanu zapalnego-miażdżycy.
 
Andrzej, 01.11.2016 19.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cholesterol, to bardzo drażliwy temat z powodu rozbieżnych opinii o normach i jego działaniu na organizm. Ludzie naczytali się o teoriach spiskowych, no bo wiadomo, medycyna akademicka i farmacja, to tylko kasa. Jakie to proste - prawda? Ale prawda o naszym organizmie wcale nie jest taka prosta i jeszcze wiele nas w przyszłości zaskoczy. Otrzeźwiejcie trochę i nie róbcie tu za wszystko wiedzących mądrali!
 
Myśląca, 31.10.2016 20.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kto to jest ten P. Zięba ? Czy Wam coś na głowę upadło ? Jeden człowiek z niewiadomo kont opowiada własne teorie na temat poważnych chorób i nie wiadomo dlaczego ludzie odstawiają leki , stosują nie zawsze właściwe diety ! Ciekawe skąd u tego " guru" taka wiedza ? No chyba , że .....wszyscy lekarze to idioci....- naprawdę tak myślicie !? Na szczęście każdy odpowiada za siebie ! Ja wolę " męczyć " się łykając jedną tabletkę dożywotnio , niż relaksować się pod ziemią !!!!
 
Michał, 16.04.2016 23.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzidek mojej żony w wieku 82 L w Boże Narodzenie upadł na schodach przed kościołem (bez żadnych podtestow) złamał udo i Pan doktor powiedział żeby przygotować się na najgorsze. Przywozilem dziadkowi co dzień kluski lane na mleku I po paru tygodniach wyszedł ze szpitala. Zmarł w wieku 87 L. I jak ma się mleko do starości?
 
Michał, 16.04.2016 09.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
droga Pani, przykro mi ale coś się Pani pomyliło , stan zapalny w tętnicach nie pokazuje wysoki poziom cholesterolu tylko wysoki poziom homocysteina,który to powinien być na poziomie od 7-9 umol/L. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
 
halszka, 02.03.2016 20.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cholesterolowe kłamstwo! Norma ustalona w taki sposób by przypisywać statyny obniżające go co jest bardzo szkodliwe. Cholesterol nie jest przyczyną powstawania miażdżycy jego wzrost świadczy o tym, że są stany zapalne i organizm walczy albo z tym ze młody organizm rośnie.
 
Andzia , 04.02.2016 13.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W życiu wiekszych bzdetów nie słyszałam ! Znajdzcie mi badania na temat norm cholesterolu,guzik znajdziecie bo takowych nie ma i nigdy nie było ! A normy ustaliło sobie w USA dwóch kolesi w korytarzu na kongresie lekarzy...Szok nie...? A u starszych kobiet NIE WOLNO obnizac tego cholesterolu bo ma to straszne skutki takie jak osteoporoza,miażdzyca właśnie ,cukrzyca! Cholesterol utrzymuje nasze komórki mózgowe w prawidłowym funkcjonowaniu(ochrona przez altzhaimerem np) ! Nie piszcie bzdur ,że szkodzi.Im człowiek starszy tym potzrebuje bardziej .Statyny rujnuja nasze zdrowie.A naprawde jest tak ,że im człowiek mniej cholesterolu przyjmuje tym organizm produkuje wiecej i na podwrót. DOŚĆ KŁAMSTW! Jeśli lekarz straszy was cholesterolem to zażądajcie badania poziomu HOMOCYSTEINY !
 
lolek, 26.01.2016 23.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój ojciec jadał zawsze bardzo tłusto:masło,smalec,boczek,słoninę bez mięsa nie wyobrażał sobie życia i nie miał w ogóle problemu z jakimś cholesterolem,który wcale nie powoduje miażdżycy.Natomiast miażdżycę wywołuje wapń który się odkłada w tętnicach i współistnieje z osteoporozą.To dla tego osoby w starszym wieku nie powinny pić mleka i tego co zawiera wapń.Nawiasem mówiąc człowiek jest jedyną istotą która jako dorosła pije mleko i ma problemy z osteoporozą,czy wam to coś mówi?
 
Jacek Placek, 17.01.2016 21.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Autor chyba uderzył się w głowę. Nie wie o czym pisze albo nie przeczytał co napisał. Błędy, błędy i bzdury.
 
gosia, 29.10.2015 11.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zobacz sobie prognam dr Zieby i sie wyleczysz w kilka miesiecy z cholesterolu
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

469

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

341

Cholesterol całkowity, LDL i HDL - normy Cholesterol całkowity, LDL i HDL - normy

Badanie biochemiczne krwi, sprawdzające cholesterol całkowity, a także cholesterol zły - LDL oraz...

więcej

284

Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che

Próby wątrobowe to badanie z krwi, które ma ocenić pracę wątroby. Jeśli próby wątrobowe mieszczą...

więcej

270

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W pęcherzykach w jajniku obecne są komórki jajowe. Całkowity brak pęcherzyków może oznaczać brak lub niewielką ich liczbę, mówimy wtedy, że jest zmniejszona rezerwa jajnikowa. Być może jednak lekarz...

Opisywane zmiany mogą być objawem między innymi włączonej terapii lub zaburzeń hormonalnych. W leczeniu tej odmiany trądziku stosuje się standardową terapię - czyli leki przeciwłojotokowe i...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.