Cholesterol całkowity, LDL i HDL - normy

30 komentarze

Badanie biochemiczne krwi, sprawdzające cholesterol całkowity, a także cholesterol zły - LDL oraz dobry - HDL powinno się robić raz w roku. Jeśli cholesterol jest podwyższony, to znak, że grozi ci miażdżyca. Sprawdź jakie są normy dla cholesterolu i o czym świadczy jego nadmiar we krwi.

Badanie biochemiczne, oznaczające cholesterol całkowity, LDL i HDL należy do tzw. profilu lipidowego. Badając tzw. zły cholesterol LDL można wykryć zagrożenie miażdżycą, chorobą wieńcową i zawałem serca. Dobry cholesterol HDL (im go więcej, tym lepiej) jest potrzebny do wytwarzania witaminy D, kwasu żółciowego i hormonów płciowych.

Cholesterol: normy

W zależności od tego, w jakim laboratorium wykonujesz badania, wyniki mogą być podane w mg/dl (miligramach na decylitr) lub w mmol/l (milimolach na litr). Poniżej prawidłowe wyniki.

  • cholesterol całkowity: 138-200 mg/dl (3,6-5,2 mmol/l); wartości graniczne - 200-250 mg/dl (5,2-6,5 mmol/l), wartości nieprawidłowe - powyżej 250 mg/dl (> 6,5 mmol/l)
  • LDL: poniżej 135 mg/dl (3,5 mmol/l); wartości graniczne - 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l); wartości nieprawidłowe - powyżej 155 mg/dl (4,0 mmol/l)
  • HDL - wartości prawidłowe dla mężczyzn: 35-70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l); dla kobiet: 40-80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l)

Cholesterol całkowity powyżej normy

Wzrost stężenia cholesterolu całkowitego występuje w:

Nadmiar cholesterolu całkowitego może również wynikać z wrodzonej choroby wątroby - hiperlipoproteinemii, polegającej na zbyt dużej produkcji cholesterolu.

Cholesterol całkowity poniżej normy

Spadek cholesterolu całkowitego poniżej normy wywołują:

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 29.12.2014 19:48
Sensacja! Choroba Parkinsona, ALS, MS, raka trzustki, Miopatia i choroby neurologiczne są leczone w EAML! https://www.youtube.com/watch?v=rwQi2AAssuE Sensacja! Miopatia i choroby neurologiczne są leczone w EAML https://www.youtube.com/watch?v=kCWXC60i0-I Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) i stwardnienie rozsiane (MS) można już uleczyć! część 2 https://www.youtube.com/watch?v=wIyA7SnP6tI Sensacja! Choroba Parkinsona jest uleczalna w EAML! https://www.youtube.com/watch?v=mS-vy7unTf8
Nie zarejestrowany, 09.07.2010 21:23
HDL można podwyższyć stosując codzienny intensywny ruch.Znam faceta,który pływając po godzinę dziennie podwyższył z ok.25 na ponad 50.Najlepszy rower,pływanie,bieg w połączeniu z dieta obniżającą cholesterol.Zero alkoholu !
 

Co musisz wiedzieć o cholesterolu?

Cholesterol nie rozpuszcza się we krwi. Dlatego, by mógł się przemieszczać wraz z nią, musi się połączyć ze specjalnymi białkami transportującymi. Drobiny, które w taki sposób powstają, są fachowo nazywane lipoproteinami (tłuszcze to lipidy, białka - proteiny). Lipoproteiny różnią się między sobą gęstością, czyli stosunkiem tłuszczu do białka w każdej cząsteczce. Te o małej gęstości - zawierające więcej tłuszczu - zostały oznaczone symbolem LDL ( z ang. low density lipoproteins), a te o dużej gęstości - z większą ilością białka - oznaczono symbolem HDL (z ang. high density lipoproteins).

Zadaniem cząsteczek LDL jest dostarczanie cholesterolu do komórek, które pobierają go tyle, ile potrzebują. Nadwyżkę odbierają z komórek cząsteczki HDL i transportują z powrotem do wątroby. Tutaj część jest wykorzystywana m.in. do produkcji kwasu żółciowego, a resztę - jeśli nie jest zbyt duża - organizm rozkłada i wydala. HDL wykonuje więc dobrą robotę, dlatego popularnie nazywa się go dobrym cholesterolem. Z kolei LDL dostarcza do komórek czasem tak dużo cholesterolu, że jego część odkłada się w ścianach tętnic i dlatego popularnie mówi się o nim zły cholesterol.

Polecamy
Dieta TLC na obniżenie cholesterolu - zasady, efekty, jadłospis

Dieta TLC na obniżenie cholesterolu - zasady, efekty, jadłospis

Dieta TLC to protokół żywieniowy, który ma na celu obniżenie poziomu złego cholesterolu. Jej efektem jest spadek LDL we krwi ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 20.06.2017

Komentarze (1 - 10 z 30)
Dr.Frank....., 16.12.2016 14.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W jaki sposób może się odkładać w tętnicach cholesterol jeśli nie ma stanu zapalnego błony tętnicy stanów zapalnych nie powoduje cholesterol lecz wapnia nadmiar oraz aminokwas siarkowy m innymi.cholesterolu nadmiar to znaczy że w organiżmie dzieje się coś niedobrego dlatego wątroba produkuje go więcej,zawałów nie ma z cholesterolu.Proces zawału zaczyna się od stanu zapalnego-miażdżycy.
 
Andrzej, 01.11.2016 19.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cholesterol, to bardzo drażliwy temat z powodu rozbieżnych opinii o normach i jego działaniu na organizm. Ludzie naczytali się o teoriach spiskowych, no bo wiadomo, medycyna akademicka i farmacja, to tylko kasa. Jakie to proste - prawda? Ale prawda o naszym organizmie wcale nie jest taka prosta i jeszcze wiele nas w przyszłości zaskoczy. Otrzeźwiejcie trochę i nie róbcie tu za wszystko wiedzących mądrali!
 
Myśląca, 31.10.2016 20.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kto to jest ten P. Zięba ? Czy Wam coś na głowę upadło ? Jeden człowiek z niewiadomo kont opowiada własne teorie na temat poważnych chorób i nie wiadomo dlaczego ludzie odstawiają leki , stosują nie zawsze właściwe diety ! Ciekawe skąd u tego " guru" taka wiedza ? No chyba , że .....wszyscy lekarze to idioci....- naprawdę tak myślicie !? Na szczęście każdy odpowiada za siebie ! Ja wolę " męczyć " się łykając jedną tabletkę dożywotnio , niż relaksować się pod ziemią !!!!
 
Michał, 16.04.2016 23.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzidek mojej żony w wieku 82 L w Boże Narodzenie upadł na schodach przed kościołem (bez żadnych podtestow) złamał udo i Pan doktor powiedział żeby przygotować się na najgorsze. Przywozilem dziadkowi co dzień kluski lane na mleku I po paru tygodniach wyszedł ze szpitala. Zmarł w wieku 87 L. I jak ma się mleko do starości?
 
Michał, 16.04.2016 09.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
droga Pani, przykro mi ale coś się Pani pomyliło , stan zapalny w tętnicach nie pokazuje wysoki poziom cholesterolu tylko wysoki poziom homocysteina,który to powinien być na poziomie od 7-9 umol/L. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
 
halszka, 02.03.2016 20.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cholesterolowe kłamstwo! Norma ustalona w taki sposób by przypisywać statyny obniżające go co jest bardzo szkodliwe. Cholesterol nie jest przyczyną powstawania miażdżycy jego wzrost świadczy o tym, że są stany zapalne i organizm walczy albo z tym ze młody organizm rośnie.
 
Andzia , 04.02.2016 13.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W życiu wiekszych bzdetów nie słyszałam ! Znajdzcie mi badania na temat norm cholesterolu,guzik znajdziecie bo takowych nie ma i nigdy nie było ! A normy ustaliło sobie w USA dwóch kolesi w korytarzu na kongresie lekarzy...Szok nie...? A u starszych kobiet NIE WOLNO obnizac tego cholesterolu bo ma to straszne skutki takie jak osteoporoza,miażdzyca właśnie ,cukrzyca! Cholesterol utrzymuje nasze komórki mózgowe w prawidłowym funkcjonowaniu(ochrona przez altzhaimerem np) ! Nie piszcie bzdur ,że szkodzi.Im człowiek starszy tym potzrebuje bardziej .Statyny rujnuja nasze zdrowie.A naprawde jest tak ,że im człowiek mniej cholesterolu przyjmuje tym organizm produkuje wiecej i na podwrót. DOŚĆ KŁAMSTW! Jeśli lekarz straszy was cholesterolem to zażądajcie badania poziomu HOMOCYSTEINY !
 
lolek, 26.01.2016 23.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój ojciec jadał zawsze bardzo tłusto:masło,smalec,boczek,słoninę bez mięsa nie wyobrażał sobie życia i nie miał w ogóle problemu z jakimś cholesterolem,który wcale nie powoduje miażdżycy.Natomiast miażdżycę wywołuje wapń który się odkłada w tętnicach i współistnieje z osteoporozą.To dla tego osoby w starszym wieku nie powinny pić mleka i tego co zawiera wapń.Nawiasem mówiąc człowiek jest jedyną istotą która jako dorosła pije mleko i ma problemy z osteoporozą,czy wam to coś mówi?
 
Jacek Placek, 17.01.2016 21.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Autor chyba uderzył się w głowę. Nie wie o czym pisze albo nie przeczytał co napisał. Błędy, błędy i bzdury.
 
gosia, 29.10.2015 11.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zobacz sobie prognam dr Zieby i sie wyleczysz w kilka miesiecy z cholesterolu
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

250

Badanie krwi - jak się do niego przygotować Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Morfologia, OB, cholesterol, cukier to najczęściej wykonywane badania krwi. Warto wiedzieć, co...

więcej

230

Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH) Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH)

TSH czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi jest podstawowym badaniem, gdy chcemy sprawdzić,...

więcej

220

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

215

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Plamienia i krwawienia są najczęstszym powikłaniem wszystkich tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma sposobu, aby ich uniknąć, ani badań, których wyniki pozwoliłyby wybrać taki preparat, przy którym...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.