Seks analny - jak się kochać analnie?

Konsultant: Beata Ciesielska, seksuolog, członek europejskiego i polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej
115 komentarze
Autor: lek.med. Anna Zofia Antosik, Lena Janicka

Seks analny od zawsze budzi wiele kontrowersji. Opinie o zaletach orgazmu analnego przeplatają się z opowieściami o przykrych następstwach. Jak to jest naprawdę? Czy konsekwencjami stosunków analnych są hemoroidy i problemy z utrzymaniem stolca? Jak zacząć uprawiać seks analny?

Seks analny nieustannie budzi wiele kontrowersji - ma swoich zwolenników i  przeciwników. Już pierwszy stosunek analny może być przyjemny, pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku zasad.

Seks analny: nic na siłę

Seks analny jest dozwolony TYLKO jeśli oboje partnerzy wyrażają na to zgodę. Aby ta forma kontaktu przyniosła satysfakcję, partnerzy muszą być podnieceni i rozluźnieni. Z praktycznego punktu widzenia stan ten najprościej osiągnąć, zaczynając akt seksualny stosunkiem pochwowym, przerywając w pewnym momencie i przechodząc do pieszczot analnych. Zwieracz odbytu to bardzo silny mięsień i jego gwałtowne, mechaniczne rozwarcie może być bardzo nieprzyjemne, co więcej może skutkować uszkodzeniami śluzówki odbytu, a nawet krwawieniami. Pamiętaj, że nigdzie w ludzkim ciele nie ma śluzówki tak delikatnej jak śluzówka odbytu.

Co zrobić, żeby seks analny nie sprawiał bólu?

Daj partnerce czas, aby przygotowała się na dotyk w tym szczególnym miejscu. Powolne, delikatne pieszczoty z zewnątrz działają cuda i pozwalają stopniowo rozluźnić zaciśnięty mięsień. Wtedy można przystąpić do następnej fazy - pieszczot wewnątrz palcem. W ten sposób przygotowujemy to wrażliwe miejsce na przyjęcie penisa. Przy odpowiednim nawilżeniu (żel, wazelina) i pełnym wyczucia dotyku pieszczoty tej niezwykle erogennej, bogatej w zakończenia nerwowe strefy nie przyniosą bólu, a wręcz przeciwnie - wywołają wiele pozytywnych odczuć. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano i do tej szczególnej formy kontaktów należy się przyzwyczaić.

Uszkodzenie odbytu zdarza się bardzo, bardzo rzadko i tylko podczas stosunków „na siłę”, gdy partnerka nie wyraża zgody lub jest bardzo spięta i zaciska mięsień zwieracza. Gdy podczas stosunku analnego pojawia się ból, jest to po prostu znak, że należy go przerwać.

Ważne

Ważne

Seks analny: zadbaj o higienę!

Odbytnica jest fizjologicznie pusta. Lewatywa wykonywana przed stosunkiem nie jest więc konieczna, z pewnością poprawia jednak komfort psychiczny i oczyszcza odbytnicę z nielicznych, zalegających grudek. Nie da się jednak ukryć, że to miejsce posiada bogatą florę bakteryjną. W profilaktyce zakażeń najważniejsze jest więc respektowanie zasady: po pieszczotach analnych nie wkładaj palca ani członka do pochwy - najpierw dokładnie go umyj lub zmień prezerwatywę. Zabezpiecza to pochwę przed dostaniem się bakterii z odbytu. W drugą stronę ta zasada nie obowiązuje. Po pieszczotach waginalnych można kochać się analnie.

Seks analny a hemoroidy

Wiele osób uważa, że seks analny oznacza ryzyko pojawienia się w przyszłości hemoroidów. Rzeczywiście początkowe, nieumiejętne stosunki mogą wiązać się z niewielkimi krwawieniami. Sytuacja ta jednak występuje rzadko i mija przy kolejnych stosunkach. Ostatnie prace dowodzą, że seks analny to swoisty trening dla naczyń wokół odbytu i wręcz przeciwdziała hemoroidom. W licznej grupie kobiet uprawiających ten rodzaj seksu po kilku latach stwierdzono mniej przypadków żylaków odbytu niż w grupie kochającej się klasycznie.

Seks analny a rozluźnienie zwieracza odbytu

Ten rodzaj seksu nie wpływa negatywnie także na trzymanie stolca. Mięśnie odbytu są przystosowane zarówno do kurczenia się, jak i rozluźniania. Po zakończonym stosunku odbyt jest wprawdzie jeszcze przez chwilę „otwarty” - mięsień jest rozluźniony, ale szybko przechodzi z powrotem do stanu napięcia. Kilkukrotne ćwiczenie w ciągu dnia napinania i rozluźniania mięśni odbytu (które można przecież wykonywać w trakcie codziennych czynności) bardzo usprawnia ten proces. Napinając mięśnie odbytu ćwiczymy przy okazji mięśnie dna miednicy, co ma znaczenie zarówno dla jakości stosunków seksualnych, trzymania moczu, jak i wpływa pozytywnie na przebieg porodu.

Seks analny a ryzyko zakażenia HIV

Z uwagi na fakt, że błona śluzowa odbytu jest delikatna, a przez małe otarcia mogą przenikać wirusy HIV czy WZW B, ta forma kontaktu jest uważana za niebezpieczną. Rozwiązaniem jest używanie prezerwatyw.

Seks analny a ciąża

Uprawiając seks analny nie można zajść w ciążę. Jeśli uprawiacie ten rodzaj miłości bez prezerwatywy, a mężczyzna ma orgazm i wytrysk podczas penetracji, powinniście zawsze uważać, aby wypływająca sperma nie dostała się w okolice pochwy.

Polecamy
LEWATYWA - jak zrobić lewatywę?

LEWATYWA - jak zrobić lewatywę?

Jak zrobić lewatywę? Wystarczy udać się do kliniki, specjalizującej się w takich zabiegach lub przygotować ją samodzielnie. Sprawdź, kiedy powinno ...

Pozycje do uprawiania seksu analnego

Te pozycje seksualne ułatwią wam stosunek analny i sprawią, że wasze doznania będą naprawdę głębokie

Seks analny: pozycja od tyłu

Partnerka staje na czworaka tyłem do partnera, mężczyzna klęka za nią i mocno przyciska do siebie jej pośladki. Aby w tym układzie maksymalnie ułatwić parterowi wniknięcie do odbytu, partnerka powinna położyć piersi na łóżku i maksymalnie wypiąć pośladki w górę. Jeśli niedostatecznie czuje partnera w sobie, powinna złączyć nogi – w ten sposób zapewni obojgu mocniejsze doznania.

Seks analny: pchnięcie słonia

Kochanka kładzie się na brzuchu i wyciąga ciało jak kotka. Lekko rozchyla wyprostowane nogi. Spokojnie czeka, aż partner przykryje ją swoim ciałem. On zbliża się wolno od tyłu i kładzie na niej. Opiera ręce po obu stronach jej ciała, mniej więcej na wysokości barków, i wprowadzając lingam, odchyla się do tyłu. Pozycję te nazywamy Pchnięciem słonia. Chociaż kochanka nie ma zbytniej możliwości ruchu, może dozować przyjemność, ściskając i rozluźniając nogi. Jeżeli otworzy je szeroko, pozwoli mężczyźnie na głęboką penetrację. Jeśli natomiast zewrze nogi i napnie mięśnie ud, uwięzi członek w środku i sprawi, że każdy jego ruch będzie dużo bardziej odczuwalny. Pochylając głowę do przodu, pozwoli, aby mężczyzna całował oraz kąsał jej szyję. Stopień trudności pozycji zależy od kondycji fizycznej partnera, który w trakcie penetracji musi cały czas opierać się na rękach. Jeśli zabraknie mu sił, zawsze może położyć się na kochance. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób ograniczy swoje ruchy, a co gorsza, jeżeli jest dużo cięższy, niechcący może ją zmiażdżyć swoim ciałem. Dlatego nie poleca się tej pozycji, jeśli mężczyzna waży dużo więcej niż kobieta

Seks analny: pozycja bogini Indrani

Kamasutra uznaje znajomość tej pozycji za wyższy stopnień wtajemniczenia w sztuce miłości fizycznej. Swoją nazwę zawdzięcza bogini Indrani, żony indyjskiego boga wojny i burzy Indry. Pozycja umożliwia mężczyźnie głęboką penetrację, a także ręczną stymulację łechtaczki. Kobieta kładzie się na plecach, przyciąga kolana do klatki piersiowej i opiera stopy o piersi partnera. Partner klęczy przed nią, wspierając się na rękach opartych na jej udach. Mężczyzna tylko z pozoru odgrywa dominującą rolę podczas zbliżenia, ponieważ ugięte nogi partnerki działają jak amortyzator, dzięki czemu to ona wyznacza rytm i głębokość pchnięć.

Seks analny: taczka

Mężczyzna staje na lekko ugiętych nogach, kobieta staje na czworaka przed nim. Partner chwyta ją za uda i unosi wysoko, ona opiera wyprostowane ręce na ziemi. Układ przypomina ogrodnika pchającego taczkę. Partner ma możliwość głębokiej penetracji i to on jest stroną dominującą podczas stosunku. Trudność polega na tym, że musi on utrzymać ciężar ciała partnerki, której tułów wisi w powietrzu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 01.07.2016

Komentarze (1 - 10 z 115)
ona, 15.02.2017 01.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ciekawe. Poradnikzdrowie.pl w artykule "Hemoroidy" podaje, http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/hemoroidy-zylaki-odbytu-przyczyny-objawy-i-leczenie-hemoroidow_37645.html Jedno drugiemu zaprzecza. Co innego pisze chirurg a co innego seksuolog tutaj....niech ustalą sobie wersje
 
facet, 12.11.2016 01.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Seks z mężczyzną nie śmierdzi. Ty śmierdzisz? A tak przy okazji - seksu analnego nie uprawiają wszyscy geje, wielu tego nie lubi po prostu. Ale geje mają inne sposoby na współżycie - oral, ocieranie się penisami, kontakt całym ciałem, frot, itd. Bez analu da się mieć bardzo przyjemny seks z mężczyzną. Ale ty tego nie wiesz, dzieciaku.
 
Ela, 30.09.2016 16.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po roku uprawiania (delikatne stosunki) problemy z jelitami i zwieraczem. Szkodzi i to bardzo. Wiele kobiet nacierpi się przez tę idiotyczna modę.
 
kris, 11.08.2016 18.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak seks z facetem - obrzydliwe i smierdzi
 
TadzioNorek, 07.06.2016 07.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
warto sprobowac moim zdaniem, nie ma sie czego bac, nic co ludzkie nie jest mi obce. P.S. Anita smialo!
 
Ala, 14.04.2016 22.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ostatnio się przekonałam do sexu analnego, jednak za każdym razem mam obawę, że puszczę bąka :V
 
Kfkkfkf, 15.03.2016 13.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szkoda ze moja kobieta nie ma takich wytrysków
 
M***, 29.11.2015 00.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To jest niesamowite, mega doznania. W moim przypadku taki stosunek konczy sie nie tyle co orgazmem a WYTRYSKIEM POCHWOWYM
 
Sebastien, 21.11.2015 16.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie Lekarz a koniował;). Lekarze są od tego, aby leczyć hemoroidy za grubą kasę, bo to zabieg nierefundowany w NFZ, a nie polecać anal jako alternatywę leczenia bez lekarza, więc naturalne jest, że dostają wścieklizny jak próbuje się im odebrać klientów, namawiając do metod naturalnych :).
 
pompka, 05.09.2015 08.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pewnie jak cie nie bylo, jakis ogier porzadnie ją wydymal w dwie dziurki pare razy i nabrala ochoty:-)
 
następne »
strona 1 z 12
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak pieścić piersi, by kobieta przeżyła orgazm sutkowy? Jak pieścić piersi, by kobieta przeżyła orgazm sutkowy?

Orgazm sutkowy przeżyty dzięki pieszczotom piersi to nie mit – wielu kobietom udało się go...

więcej

55

Seks: jak prawidłowo pieścić łechtaczkę Seks: jak prawidłowo pieścić łechtaczkę

Łechtaczka, czyli clitoris to wyjątkowe miejsce. Łechtaczka służy wyłącznie przyjemności, wymaga...

więcej

53

Idealny seks oralny - jak najlepiej pieścić penisa ustami? Idealny seks oralny - jak najlepiej pieścić penisa ustami?

Choć podobno to mężczyźni nie wiedzą, jak uprawiać seks oralny, również wiele kobiet nieumiejętnie...

więcej

52

Kobiecy wytrysk. Skąd się bierze kobiecy wytrysk i czy każda kobieta może go mieć? Kobiecy wytrysk. Skąd się bierze kobiecy wytrysk i czy każda kobieta może go mieć?

Kobiecy wytrysk zanotowano w 1950 roku, dokładniej go zbadano w latach 80. XX wieku. Ale skąd się...

więcej

46

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Gęsty płyn owodniowy może być w przypadku, gdy płód odda smółkę lub gdy w płynie jest krew albo zakażenie. Nie bardzo wiem, jak na prawdę wyglądał płyn owodniowy, ale jeśli budził jakikolwiek...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.