Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby czy niepełnosprawności.” Na zdrowie indywidualne i zbiorowe ma wpływ wiele czynników np. czynniki genetyczne, warunki środowiska otaczającego, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia oraz dostępność opieki zdrowotnej. By poprawić zdrowie ludności zaleca się działania w obszarze profilaktyki oraz promocji zdrowia.

"Badania genetyczne" to temat, od którego większość z nas niemal instynktownie ucieka, bo jest trudny i obcy. Tymczasem, jeśli pewnego dnia dopadnie cię rak płuca, jajnika czy nowotwór rzadki, sama jego świadomość i zadawanie odpowiednich pytań może ocalić życie.
Ząb zdrowy, dentysta bezradny, a żuchwa nadal boli? Ból żuchwy kojarzy się głównie z problemami stomatologicznymi, ale to nie jedyna możliwa przyczyna. Czasem za tę dolegliwość odpowiadają choroby stawów, układu nerwowego, a nawet serca. Dlatego nie lekceważ tego sygnału, bo może to być objaw dużo poważniejszego problemu. Sprawdź, kiedy ból żuchwy powinien skłonić do pilnej wizyty u lekarza, i to niekoniecznie u dentysty.
Najnowsze badania sugerują, że pewna grupa krwi może wiązać się z wyższym ryzykiem rozwoju raka piersi. To odkrycie zaskoczyło wielu ekspertów. Dowiedz się, o jaką grupę krwi chodzi i dlaczego naukowcy zwracają na nią szczególną uwagę.
Mięśnie dna miednicy to kluczowy element naszego ciała, który odpowiada nie tylko za prawidłową kontrolę pęcherza i jelit, ale także wpływa na komfort podczas codziennych aktywności czy stabilizację postawy. Niestety, wiele osób wciąż nie wie, jak prawidłowo ćwiczyć i dbać o mięśnie dna miednicy. Jak skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie wzmacniać mięśnie dna miednicy? Jakie ćwiczenia mogą szkodzić mięśniom dna miednicy? Wyjaśniamy, co robić, a czego unikać.
Ból stóp po spacerze to znak, którego zdecydowanie nie warto lekceważyć. Źle dobrane buty to jedna z możliwych przyczyn, ale różne problemy zdrowotne także mogą powodować dyskomfort. Dowiedz się, jakie są najczęstsze powody bólu stóp.
Wahania nastroju, problemy ze snem, zmęczenie, a może nagłe skoki wagi? To mogą być hormony! Chociaż zaburzenia hormonalne dotyczą obu płci, częściej dają się we znaki kobietom. Nie utożsamiaj ich jednak tylko z "babskimi sprawami" i dowiedz się, czego się spodziewać po ich niskim poziomie.
Czy życie na wsi chroni przed chorobą Alzheimera, a miejski styl życia przyspiesza utratę pamięci? A może jest dokładnie odwrotnie? Naukowcy od lat próbują znaleźć odpowiedź na to pytanie, analizując wpływ środowiska, stylu życia i dostępu do opieki zdrowotnej na kondycję mózgu. Czy spokojna wieś to recepta na długowieczność umysłu, czy raczej pułapka niedoboru bodźców? A może to miasto – mimo hałasu i stresu – oferuje coś, co spowalnia rozwój demencji? Sprawdzamy, co wiadomo na ten temat.
38-letni mężczyzna od kilku lat coraz bardziej tracił zainteresowanie pracą, nie dbał o wygląd ani o higienę. Był wiecznie zmęczony, ospały, jakby nieobecny. Żeby podejmować jakiekolwiek działania związane z codziennym funkcjonowaniem, wymagał stałej mobilizacji, a nawet pomocy bliskich. Podobne objawy może powodować m.in. depresja. Ale w omawianym przypadku prawda była znacznie bardziej złożona. Zespół obniżonej aktywności i czuwania, niekiedy określany jako akinezja psychiczna, to rzadko rozpoznawany problem neurologiczny. Jego objawy mogą przypominać depresję, jednak przyczyna leży głębiej – w zaburzeniach metabolicznych i strukturalnych mózgu, jak np. niedociśnienie śródczaszkowe z obrzękiem głębokich struktur mózgowia.
Jeśli po jeździe samochodem boli cię szyja lub plecy, przyczyną może być niewłaściwa pozycja za kierownicą. Eksperci zalecają stosowanie zasady BBC, która określa trzy kluczowe punkty kontaktu z fotelem. To prosta technika, która może znacząco poprawić komfort jazdy.
Na Europejskim Kongresie Otyłości w Maladze przedstawiono wyniki randomizowanego badania, które ujawniło niepokojącą zależność. Okazuje się, że nawet krótkotrwały, zaledwie pięciominutowy kontakt dzieci i młodzieży z reklamami tak zwanej "śmieciowej" żywności może prowadzić do znacznego zwiększenia spożycia kalorii w ciągu dnia.
Zdecydowana większość z nas zna kogoś z diagnozą: niepełnosprawność neurologiczna. Zarazem zaledwie 3 proc. uważa, że społeczeństwo naprawdę rozumie potrzeby takich pacjentów. Co druga osoba przyznaje, że pierwszą barierą jest brak wiedzy. Dlaczego nic z tym nie robimy?
Choć migrena kojarzy się głównie z neurologią, coraz więcej badań wskazuje, że istotną rolę w jej przebiegu odgrywa także to, co znajduje się na naszym talerzu. Niektóre produkty mogą łagodzić objawy, inne – wywoływać ataki. Jakie mechanizmy za tym stoją i co mówi nauka o wpływie diety na migrenę? Ekspertka mgr Justyna Kowalska-Bąbik z Medycznego Centrum Dietetyki i Edukacji Zdrowotnej odpowiada na pytania Poradnika Zdrowie.
Kurzajki to zmiany na skórze spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Potocznie nazywane brodawkami kurzajki pojawiają się głównie na stopach i dłoniach, jednak pozostałe części ciała również są na nie narażone. Jak wyglądają kurzajki? Jak rozpoznać, czy zmiany na skórze to faktycznie kurzajki i w jaki sposób się ich pozbyć?
Brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko choroby Alzheimera, co potwierdzają badania opublikowane w "Alzheimer's & Dementia". Alzheimer to choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do otępienia i utraty funkcji poznawczych. W samych Stanach Zjednoczonych dotyka ona ponad 6 milionów ludzi, co podkreśla skalę problemu. Wyniki badań wskazują, że siedzący tryb życia jest niezależnym czynnikiem ryzyka rozwoju tej choroby.
Gdy jej tata dostał udaru w wieku 40 lat, zrozumiała, że zagrożenie może przyjść szybciej, niż się wydaje. Od tego momentu postanowiła wprowadzić w życie sześć codziennych nawyków, które pomagają jej zadbać o zdrowie i zminimalizować ryzyko powtórzenia rodzinnego scenariusza.
Wyczerpująca praca bez regeneracji może negatywnie wpływać na mózg. Badania wskazują na występowanie zmian strukturalnych u osób pracujących zbyt intensywnie, kosztem odpoczynku. Naukowcy zaobserwowali to zjawisko m.in. w grupie młodych pracowników z Korei Południowej. Dobre wieści są takie, że zmiany te mogą być odwracalne w dłuższej perspektywie czasowej.
Magnez uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych suplementów, wspomaga serce, mięśnie i układ nerwowy. Ale jego nadmiar szkodzi. Przedawkowanie magnezu może prowadzić do zatrzymania krążenia, a ryzyko gwałtownie rośnie latem i przy nierozsądnym łączeniu preparatów.
Czterdziestolatko, nawet najlepsze kosmetyki, aktywny urlop czy czytanie prozdrowotnych poradników, nie zrobią z ciebie 20-tki. Przyglądaj się starannie swojemu ciału, nie lekceważ kondycji psychicznej i przede wszystkim: badaj się profilaktycznie. To najlepsza inwestycja na przyszłość.
Kurzajki powstają w wyniku zakażenia wirusem HPV. Czasami same znikają, kiedy indziej zniszczone – odrastają. Krępujemy się podać usianą kurzajkami dłoń. Ale prawda jest taka, że pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i chimeryczne. Sprawdź, które sposoby na kurzajki są skuteczne.
Migrena to nie jest zwykły ból głowy, a choroba, która może skutecznie obniżyć jakość życia. Nie oznacza to jednak, że nie uzyskasz odpowiedniej pomocy bez konsultacji neurologicznej. Zamiast narzekać na długie kolejki i cierpieć niepotrzebnie, skontaktuj się z lekarzem POZ, radzi znany specjalista medycyny rodzinnej Michał Domaszewski.
Koniec z dorocznym szczepieniem przeciw grypie? Brzmi więcej niż obiecująco. Naukowcy z University of Nebraska-Lincoln właśnie opracowali nowatorską strategię szczepień, która może zrewolucjonizować sposób, w jaki chronimy się przed tą groźną chorobą zakaźną.

Zdrowie dzielimy na:

  • zdrowie fizyczne czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • zdrowie psychiczne (emocjonalne i umysłowe) czyli zdolność do wyrażania i rozpoznawania emocji oraz zdolność logicznego myślenia,
  • zdrowie społeczne czyli zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji z ludźmi,
  • zdrowie duchowe czyli zbiór zasad i zachowań dążących do osiągnięcia spokoju wewnętrznego.

Zdrowie to wynik działania czynników związanych ze środowiskiem, stylem życia, dziedziczeniem genetycznym oraz opieką medyczną. Jak cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbanie o zdrowie to długofalowe zadanie, które wymaga konsekwencji w jego realizacji. Odpowiednio zbilansowana dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia.

Zdrowe odżywianie to nie tylko ilość i rodzaj posiłków, ale i właściwe nawodnienie organizmu. Niekiedy urozmaicona dieta i produkty bogate w składniki odżywcze nie wystarczą. Dla lepszego zdrowia dobrze jest sięgnąć po dodatkową suplementację, którą najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne ma regularna aktywność fizyczna. Warto zadbać o zdrowy sen, unikać stresu i nie zapominać o odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa ochrona zdrowia polegająca na zapobieganiu i leczeniu chorób. Dodatkowo, poprzez korzystanie z usług medycznych, wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.