Poradnik ZdrowieInternista › Torbiele na wątrobie

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Torbiele na wątrobie

Trzy lata temu w trakcie badania usg wykryto u mnie torbiel na wątrobie. W tej chwili są dwie - 5 i 9 mm. Skąd się biorą torbiele? Czy to jest niebezpieczne? Czy można to wyleczyć? Może powinnam stosować jakąś dietę? Wyniki z krwi Alat i Aspat są w normie.

Witam,
Torbielowatość jest często schorzeniem uwarunkowanym genetycznie i dotyczy często nie tylko wątroby, ale także nerek. Warto, aby wykonywała pani okresowo (na przykład 1 raz w roku) usg jamy brzusznej, podczas którego będzie oceniona wielkość torbieli wątroby oraz będą ocenione nerki pod kątem ewentualnego pojawienia się zmian w tym narządzie. Zwykle nie stosuje się żadnego specjalnego leczenia istniejących już torbieli ze względu na fakt, iż genetyczny charakter daje stałą skłonność do pojawiania się torbieli. Dieta powinna być lekkostrawna, z ograniczeniem pokarmów ciężkostrawnych oraz tłustych.
Pozdrawiam
Dr n.med. Krystyna Knypl

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.