Poradnik ZdrowiePsycholog - seksuolog › Nie mogę porozumieć się z mężem

Eksperci radzą

magister Magdalena Krzak (Bogdaniuk) - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Nie mogę porozumieć się z mężem

Nie potrafię porozumieć się z mężem - wszystko, co ja mówię on odbiera jako atak na siebie, przekręca znaczenie moich słów, choć mówię bardzo dokładnie, o co mi chodzi. Nie chce mnie słuchać albo zaczyna kłótnię. Kiedy zaczynam rozmowę o seksie - od razu zakłada, że coś zrobił źle i nie jest mi z nim dobrze. Obydwoje mamy po 40 kilka lat. Mąż nie chce słyszeć o wizycie u psychologa.

Często nieporozumienia wynikają z tego, że partner interpretuje to, co do niego mówimy po swojemu i odbiera nasze prośby jako atak. Warto wtedy zwrócić uwagę na to, czy na pewno formułujemy nasze zdania w taki sposób, by nie czuł się urażony. Typowymi błędami w komunikacji są: generalizowanie - czyli mówienie "ty zawsze", "ty nigdy" - osoba, która słyszy taki komunikat czuje się atakowana i zaczyna się bronić. Rzadko również mówimy o swoich emocjach, łatwiej jest nam natomiast oceniać zachowanie drugiej osoby. To również wywołuje opór. Przykładowo komunikat "nie dbasz o moje potrzeby w łóżku" będzie inaczej odebrany niż komunikat "czuje niespełniona i niezaspokojona seksualnie, ponieważ brakuje mi dłuższych pieszczot". Pierwszy komunikat zostanie odebrany jako atak, podczas gdy drugi nie wywoła takiego oporu. Jeżeli wielokrotne próby rozmowy z mężem nie przynoszą żadnego efektu, warto byłoby zastanowić się nad tym, co można zmienić w sposobie komunikacji, by porozumieć się z mężem. Może Pani również udać się sama do psychologa i wraz z nim omówić konflikty pomiędzy Panią i mężem i spróbować je rozwiązać.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.