Poradnik ZdrowieDermatolog › Jak skutecznie wyleczyć łupież pstry?

Eksperci radzą

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Jak skutecznie wyleczyć łupież pstry?

Dzień dobry! Od kilku lat próbuję pokonać łupież pstry. Mam go na plecach i klatce piersiowej. W końcu pomogła mi maść Travocort, po jej zastosowaniu zmian skórnych jest jakby mniej, pojawiły się miejsca 'zdrowe'. Niestety, maść można stosować tylko przez 2 tygodnie. Co powinnam teraz zastosować, by dokończyć kurację? Nadal mam te brzydkie brązowe plamy. Dziękuję

Łupież pstry jest wywołany przez grzyby, wymaga jednoczesnego leczenia środkiem przeciwgrzybiczym (może to być miejscowy ketokonazol lub cyklopiroks) owłosionej skóry głowy oraz całego tułowia i kończyn górnych. Jeśli zmiany nie ustępują, istnieje możliwość terapii doustnej, np. itrakonazolem. Po wyleczeniu choroby przez jakiś czas utrzymują się jeszcze białe plamki, które powstały w wyniku zahamowania wytwarzania barwnika w skórze przez drobnoustroje. Plamy znikają zwykle po kilku tygodniach lub miesiącach od zakończenia leczenia. Łupież pstry można całkowicie wyleczyć. W przypadku nawrotowej postaci należy rozważyć obniżenie odporności organizmu i wykonać podstawowe badania kontrolne.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.