Suche i wtórne utonięcia - objawy i pierwsza pomoc

2020-07-29 13:19

Objawy suchego i wtórnego utonięcia pojawiają się po wyjściu z wody, np. po kąpieli w morzu, basenie, a nawet w wannie, najczęściej u najmłodszych. Scenariusz zwykle jest podobny - po powrocie do domu znad jeziora czy basenu zmęczone dziecko kładzie się do łóżka, gdzie powoli "tonie" podczas drzemki. Jak rozpoznać objawy suchego i wtórnego utonięcia? Jak udzielić pierwszej pomocy?

SUCHE (WTÓRNE) UTONIĘCIA - objawy i pierwsza pomoc
Autor: Thinkstockphotos.com SUCHE (WTÓRNE) UTONIĘCIA - objawy i pierwsza pomoc

Suche i wtórne utonięcia to nie to samo. Do suchego utonięcia dochodzi wtedy, gdy do nosogardzieli dostanie się niewielka ilość płynu. Prowadzi to do odruchowego pobudzenia nerwu krtaniowego, a dalej do skurczu głośni i w konsekwencji do niedotlenienia i utraty przytomności.

Z kolei wtórne utonięcie spowodowane jest masywnym obrzękiem płuc, do którego dochodzi w okresie od 15 minut do 72 godzin od próby ratowania tonącego. Do takiej sytuacji może dojść np. nad morzem. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowany wykasłuje słoną wodę morską z płuc.

Jego samopoczucie wraca do normy. Jednak jeśli w drogach oddechowych pozostała sól, to zaczyna ona stopniowo drażnić płuca, powodując ich obrzęk.

W związku z tym nazwa suche i wtórne utonięcie jest myląca, ponieważ człowiek umiera nie w wyniku utonięcia, ale powikłań po podtopieniu czy zachłyśnięciu się wodą.

Do suchego i wtórnego utonięcia może dojść zarówno po kąpieli w morzu czy jeziorze, jak i w wannie czy dziecięcym basenie.

Spis treści

  1. Suche i wtórne utonięcia - jak często się zdarzają?
  2. Suche i wtórne utonięcia - objawy
  3. Suche i wtórne utonięcia - pierwsza pomoc
Bezpieczna majówka nad wodą. Jak nie utonąć?

Suche i wtórne utonięcia - jak często się zdarzają?

Suche i wtórne utonięcia stanowią niemałą część zgłoszonych utonięć, szacuje się, że jest to ok. 10-15 proc.

Do jednego z takich utonięć doszło w 2013 roku w Południowej Karolinie (USA).¹ 10-letni Johnny Jackson przebywał z mamą na basenie. W pewnym momencie chłopiec zakrztusił się odrobiną wody, ale chwilę później ją wypluł i wrócił do zabawy, dlatego nie wzbudziło to niepokoju mamy.

Kobieta nie nabrała żadnych podejrzeń także w czasie powrotu do domu, kiedy syn skarżył się, że jest bardzo zmęczony i senny. Sądziła wtedy, że to efekt wyczerpującej zabawy na basenie. Jednak tak naprawdę chłopiec powoli "tonął". Johnny Jackson zmarł w niecałe dwie godziny po wyjściu z basenu.

Matka powiedziała, że nie przeszłoby jej przez głowę, że dziecko może chodzić, mówić, rozmawiać, gdy jego płuca wypełnione są wodą. Jak przekonuje, dostatecznie zadbała o bezpieczeństwo syna na basenie - założyła mu rękawki do pływania i obserwowała go podczas zabawy, podobnie jak ratownicy.

Jej zdaniem jest pewne, iż nie mogła nic więcej zrobić, aby zapobiec śmierci jej syna, ale ma nadzieję, że poprzez dzielenie się swoją historią inni rodzice, będąc z dziećmi na wakacjach nad wodą, będą bardziej ostrożni. - Jeśli twoje dziecko wychodzi z basenu i wydaje się senne lub wygląda, jakby było w letargu, przyjrzyj się mu bardzo, bardzo dokładnie¹ - apeluje matka chłopca. - Jedź z nim do szpitala lub natychmiast zadzwoń na pogotowie - dodaje.

Czytaj też: Jak tonie człowiek?

Suche i wtórne utonięcia - objawy

Zarówno suche, jak i wtórne utonięcia dają następujące objawy:

W przypadku suchego utonięcia objawy te pojawiają się zaraz po dostaniu się wody do dróg oddechowych, a w przypadku wtórnego utonięcia - w okresie od 15 minut do 72 godzin od dostania się wody do płuc. Do tego czasu poszkodowany czuje się dobrze, nie odczuwa żadnych dolegliwości.

    Suche i wtórne utonięcia - pierwsza pomoc

    Jeśli podczas wypoczynku nad morzem, rzeką czy na basenie woda dostała się do dróg oddechowych, przez 24 godziny od takiego incydentu należy obserwować, czy nie pojawiają się wyżej wymienione objawy. Jeśli tak, należy jak najszybciej zgłosić się na pogotowie.

    CZYTAJ TEŻ:

    Jak uchronić się przed utonięciem?