Blizny po oparzeniu - jak pozbyć się blizny po oparzeniu?

2024-01-25 10:48

Gojenie blizny po oparzeniu jest procesem długotrwałym. Pielęgnację trzeba rozpocząć już w pierwszych dniach zabliźniania się rany po oparzeniu. Dzięki temu blizna będzie mniejsza i jaśniejsza, a co za tym idzie - mniej widoczna. Sprawdź, jak dbać o bliznę po oparzeniu, by nie zostały trwałe, nieestetyczne ślady.

Pielęgnacja blizny po oparzeniu. Sposoby na blizny oparzeniowe
Autor: Thinkstockphotos.com Płytkie blizny można smarować kremami i maściami np. z wyciągiem z cebuli. Na blizny rozległe można zastosować peeling chemiczny.

Pielęgnacja blizny po oparzeniu wymaga systematyczności i cierpliwości, ponieważ w zależności od głębokości i rozległości oparzenia, może trwać nawet kilka miesięcy. Pamiętaj, że nawet najstaranniejsze zabiegi kosmetyczne nie sprawią, że blizna zniknie.

Celem pielęgnacji nie jest bowiem usunięcie blizny, lecz zmniejszenie jej widoczności. Sprawdź, jak pielęgnować bliznę po oparzeniu.

Spis treści

  1. Czy po oparzeniu zostaje blizna?
  2. Czy blizny po oparzeniu znikają?
  3. Czym smarować oparzenie, żeby nie było blizny?
  4. Co na blizny po oparzeniu?
  5. Czym smarować blizny po oparzeniach?
  6. Maść na blizny po oparzeniu
  7. Krem na blizny po oparzeniu
  8. Domowe sposoby na blizny po oparzeniu
  9. Usuwanie blizn po oparzeniu - wizyta u kosmetyczki

Czy po oparzeniu zostaje blizna?

To, czy po oparzeniu na skórze zostanie trwały ślad, zależy przede wszystkim od głębokości i rozległości ran oparzeniowych.

Niewielkie oparzenia warstwy naskórka, nazywane oparzeniami I stopnia, nawet te bardzo bolesne, zazwyczaj goją się szybko i nie są problematyczne. jeszcze przy II stopniu bywa podobnie, chociaż trzeba pamiętać, że pozornie niegroźne poparzenia mogą nawet zagrażać życiu, gdy są rozległe.

W przypadku uszkodzenia skóry właściwej, proces leczenia samej rany poparzeniowej jest trudniejszy i zazwyczaj pozostawia już widoczne blizny na powierzchni skóry.

Czy blizny po oparzeniu znikają?

O tym, czy blizna po oparzeniu z tobą zostanie, zwykle możesz się przekonać dopiero pół roku po wydarzeniu, podczas którego doszło do uszkodzenia powierzchni skóry.

W miejscu rany organizm gromadzi kolagen, który pomaga uzupełnić ubytki tkanki. Ten proces samogojenia wymaga czasu. Blizna przyjmuje swój ostateczny kształt ok. 6 miesięcy po oparzeniu. Z czasem blednie, staje się bardziej płaska i miękka, ale nie znika zupełnie samoistnie, bez śladu, jeśli były uszkodzone głębsze tkanki.

Czym smarować oparzenie, żeby nie było blizny?

Zapobieganie tworzeniu się blizn to zadanie przede wszystkim dla lekarza. jeśli oparzenie jest powierzchowne, zazwyczaj poleca się wyłącznie schłodzenie rany czystą wodą, ewentualnie zastosowanie bezpiecznego preparatu z apteki. Żadne natłuszczanie, zrywanie skóry i inne domowe pomysły nie wchodzą w grę.

Przy oparzeniach 3 i wyższego stopnia konieczne jest stosowanie zaleceń lekarskich. Dotyczy to również oparzeń rozległych.

Co na blizny po oparzeniu?

Gdy rana już się zabliźni, sprawdzonym wsparciem dla jej ostatecznego wygojenia i ograniczenia śladów jest silikon - w postaci żelu lub silikonowych plastrów na blizny. Nim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, skonsultuj się z lekarzem. Niektóre typy ran może podrażniać.

Jeśli blizna może mieć kontakt z promieniowaniem UV, stosuj wysoki filtr przeciwsłoneczny, by chronić ją przed dodatkowym podrażnieniem.

Nawilżanie i natłuszczanie wskazane, ale dopiero wtedy, gdy skóra jest ciągła, wygojona - żadnych skaleczeń, strupków, przesuszeń, mikropęknięć nie może na niej być.

Czym smarować blizny po oparzeniach?

Kluczowe jest wdrażanie właściwego postępowania zaraz po wystąpieniu oparzenia. Stare blizny będą wymagały specjalistycznego leczenia. Nie da się ich już pokonać środkami dostępnymi bez recepty. Dawno zagojone rany oparzeniowe najlepiej konsultować z chirurgiem plastycznym lub specjalistą medycyny estetycznej.

Które preparaty na blizny po oparzeniu są najskuteczniejsze? To zależy od wielu parametrów, takich jak m.in. wiek, predyspozycje genetyczne, wielkość, kształt i umiejscowienie śladu po oparzeniu, faza rozwojowa blizny oraz zastosowane uprzednio metody kuracji.

Maść na blizny po oparzeniu

Jeśli blizna nie jest rozległa i głęboka, wystarczy używać kremów na blizny lub maści na blizny, które zawierają wyciąg etanolowy z cebuli, allantoinę i heparynę sodową. Substancje te wpływają na metabolizm tkanki łącznej i zapobiegają tworzeniu się blizn. Warto, aby apteczne preparaty dodatkowo zawierały także witaminy A, E i D.

Wszelkie kremy, żele i maści trzeba regularnie aplikować na świeżą bliznę. Zawarte w nich składniki aktywne stopniowo zmiękczają i rozluźniają tkanki bliznowate, dlatego taka pielęgnacja może trwać nawet kilka miesięcy. Po tym czasie blizna jest jaśniejsza i mniej widoczna.

Krem na blizny po oparzeniu

Lepszy krem czy maść? To zależy od twoich potrzeb. Co do zasady, krem zawiera większą ilość wody w porównaniu do maści, dlatego łatwiej go rozprowadzić w danym miejscu. Charakteryzuje się mniejszą lepkością, ale szybszym wchłanianiem substancji czynnej. Czyli: maść działa dłużej. Zawiera znacznie więcej fazy olejowej, przez co konsystencja jest twardsza i bardziej lepka.

Jak aplikować kremy na blizny? Nakładaj cienką warstwę kremu na zabliźniającą się powierzchnię skóry 2-3 razy dziennie. Obszar skóry, w który wklepujesz krem, musi być dokładnie umyty i osuszony. Pamiętaj, że tego typu preparaty nie mogą być stosowane na uszkodzoną skórę.

Domowe sposoby na blizny po oparzeniu

Jak się pozbyć blizn? W medycynie ludowej stosuje się okłady z kilku roślin, które są pomocne w leczeniu ran i usuwaniu blizn:

  • cebula - wyciąg z tej rośliny rozpuszcza fibryny (składnik nierozpuszczalnego białka tworzącego skrzepy), a co za tym idzie - spłaszcza i rozjaśnia bliznę. Cebula posiada również działanie przeciwbakteryjne;
  • nasiona lnu, a konkretnie śluzy i oleje w nich zawarte, mają działanie przeciwzapalne, a także zmiękczają i ułatwiają gojenie ran oraz zapobiegają powstaniu widocznej blizny;
  • nagietek lekarski - wyciągi z kwiatów tej rośliny (olejowe i alkoholowe) przyspieszają proces zabliźniania się wszelkiego rodzaju ran i blizn - od oparzeniowych po pooperacyjne;
  • olej z nasion róży uelastycznia skórę i redukuje wypukłość blizn po oparzeniach.

Usuwanie blizn po oparzeniu - wizyta u kosmetyczki

Do zmniejszania rozległych, ale płytkich blizn stosuje się peelingi chemiczne lub tzw. dermabrazję - mechaniczne ścieranie naskórka. Aby uzyskać widoczne rezultaty, zabiegi trzeba powtarzać co miesiąc. Podczas tego typu zabiegów naskórek usuwa się aż do skóry właściwej. W ten sposób zostają pobudzone włókna kolagenowe i następuje regeneracja skóry.

Zabiegiem mniej inwazyjnym jest tzw. mikrodermabrazja, w której do spłycania blizn, ale tylko płytkich, używa się głowicy pokrytej diamentami. Podczas zabiegu złuszcza się kolejne warstwy naskórka, dzięki czemu blizny ulegają spłyceniu.

Zabieg usuwania blizn za pomocą lasera jest dość bolesny, jednak pierwsze rezultaty są widoczne po 4–5 tygodniach. Dla zadowalających efektów, w sumie należy przeprowadzić od 3 do 5 zabiegów co 3–6 tygodni.

Ważne

Przez co najmniej rok od oparzenia chroń bliznę przed promieniami słonecznymi i unikaj wizyt w solarium.  Nawet niewielkie, ale powtarzające się naświetlanie może przyczynić się do przebarwienia blizny, co czyni ją bardziej widoczną.

Poparzenia słoneczne