Udar mózgu. Wczesne objawy i nowe metody leczenia udaru mózgu

2013-02-13 0:00 Jolanta Dyjecińska | Konsultacja: prof. Danuta Ryglewicz

Udar mózgu - nikt się nie spodziewa jego nadejścia. Udar powstaje na skutek zaburzeń krążenia mózgowego. W jakim stopniu zmieni on nasze dotychczasowe życie, zależy w znacznym  stopniu od tego, jak szybko zostanie podjęte leczenie neurologiczne. Dzięki niemu można wyjść z udaru mózgu bez szwanku. Ale liczy się każda minuta.

Udar mózgu - bezpośrednią przyczyną choroby jest ogniskowe niedokrwienie w obrębie określonego obszaru (udar niedokrwienny) lub wylew krwi (udar krwotoczny). Udar niedokrwienny stanowi 85 proc. przypadków choroby. Jego przyczyną jest zwężenie lub niedrożność tętnic domózgowych (najczęściej szyjnych) lub tętnic wewnątrzmózgowych przez zmiany miażdżycowe albo też zator spowodowany skrzepliną powstałą w sercu (np. w czasie migotania przedsionków). Tylko 15 procent przypadków choroby stanowi udar krwotoczny. Może to być krwotok śródmózgowy lub podpajęczynówkowy. Spowodowany jest pęknięciem ściany tętnicy wewnątrzmózgowej, którego przyczyną może być tętniak (wrodzona wada) lub zmiany w ścianie naczynia, najczęściej związane z wieloletnim nadciśnieniem.

Posłuchaj o nowych metodach leczenia udaru mózgu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Wczesne objawy udaru mózgu

Każdy udar jest zagrożeniem dla życia, dlatego chory powinien szybko trafić do szpitala na oddział udarowy, najlepiej w ciągu godziny od pojawienia się objawów choroby. Najczęstsze z nich to:

  • osłabienie siły mięśni (niedowład) jednej połowy ciała; w skrajnych przypadkach dochodzi do paraliżu kończyn;
  • drętwienie w obrębie jednej połowy ciała, które może być ograniczone do dwóch poziomów, np. twarzy i ręki;
  • krótkotrwałe zaburzenia widzenia objawiające się niedowidzeniem połowicznym (chory dostrzega tylko lewą lub prawą stronę pola widzenia) albo też zaniewidzeniem (najczęściej na jedno oko);
  • zaburzenia mowy – chory mówi niewyraźnie, nie rozumie, co się do niego mówi, nie wykonuje poleceń, nie potrafi nazwać przedmiotów codziennego użytku;
  • zawroty głowy, nudności, trudności z utrzymaniem równowagi;
  • silny ból głowy, zaburzenia świadomości.

Uwaga: zanotujmy czas wystąpienia objawów udaru i dla upewnienia się, że związane są z tą chorobą, przeprowadźmy prosty test neurologiczny.

Objawy udaru: prosty test

Jeżeli dostrzeżesz takie zmiany u bliskiej ci osoby, poproś, aby:

  • uśmiechnęła się - jeśli widzisz, że podnosi tylko połowę ust, druga część twarzy może być porażona
  • jednocześnie podniosła nad głowę obie ręce - gdy nie może tego zrobić, masz dowód, że niedowład objął połowę ciała
  • powtórzyła proste zdanie, np. dziś jest ładna pogoda - jeśli mówi niewyraźnie lub wcale nie może wykrztusić słowa - natychmiast wezwij pogotowie

Udar mózgu: objawy [wideo]

Natychmiastowa diagnostyka udaru mózgu

Wstępem do niej jest badanie kliniczne. Jeżeli jego wyniki sugerują udar mózgu, w ciągu 30 minut od przywiezienia pacjenta na izbę przyjęć powinna być wykonana tomografia komputerowa. Badanie to m.in. pozwala odróżnić udar niedokrwienny od krwotocznego, co ma znaczenie dla sposobu leczenia choroby. Dalsza diagnostyka zależy od rodzaju udaru. Jeżeli u chorego objawy kliniczne wskazują, że jego przyczyną może być krwotok podpajęczynówkowy, a wynik tomografii komputerowej mózgu nie jest jednoznaczny, należy wykonać nakłucie lędźwiowe, by zbadać płyn mózgowo-rdzeniowy.

Leczenie niedokrwienia mózgu

W przypadku niedokrwiennego udaru mózgu neurolodzy dysponują nową metodą leczenia. Jest nią dożylne leczenie trombolityczne, dzięki któremu można rozpuścić skrzeplinę blokującą tętnicę. Trzeba jednak je zastosować przed upływem 4,5 godziny od momentu zachorowania, a najlepiej – w ciągu 1,5 godziny. Jest to najskuteczniejsza, przyczynowa metoda leczenia udaru. Podstawowym warunkiem możliwości jej zastosowania jest krótki czas, w jakim chory został przyjęty do szpitala z oddziałem udarowym. W ciężkich przypadkach niedokrwiennego udaru mózgu, gdy dożylne leczenie trombolityczne nie przynosi poprawy, leki rozpuszczające skrzeplinę można podawać wprost do miejsca, w którym się ona znajduje. W chwili obecnej zabiegi takie przeprowadza się tylko w ramach badań klinicznych. W udarach krwotocznych niekiedy stosowane są procedury wewnątrznaczyniowe, których celem jest niedopuszczenie do ponownego krwawienia (krwotoki podpajęczynówkowe spowodowane pęknięciem tętniaka). Czasami, gdy stan pacjenta się pogarsza, wykonywane są zabiegi neurochirurgiczne. Zachowawcze leczenie udaru mózgu polega przede wszystkim na zabezpieczeniu funkcji życiowych pacjenta oraz terapii istniejących już schorzeń. Ważnym elementem leczenia jest kompleksowa rehabilitacja, której zadaniem jest ograniczenie kalectwa po udarze mózgu. Rozpoczyna się ją po 24 godzinach od przyjęcia do szpitala na oddziale udarowym, a po 7-10 dniach kontynuuje przez 3-6 tygodni na oddziale rehabilitacyjnym.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Logic007
|

U mnie tak samo, w rodzinie babcia byłą chora, po stosowaniu preparatu wróciła do 100% formy.

bonaparte
|

tak. Mój dziadek stosował neuroaid. Terapia przyniosła pozytywne skutki a dziadek jest zadowolony. Nie było żadnych powikłań.

tymek
|

ja się trochę orientowałem jeśli chodzi o dodatkowe preparaty, ale nie bardzo widzę opinie o nich. Ten neuroaid jest wart polecenia? Ktoś coś o nim wie? Może ktoś z rodziny stosował po udarze i jest widoczna poprawa?

Magdalena
|

Witam, mój narzeczony miał 2 duże udary (wiele małych) w móżdżku i w pniu mózgu. Pomimo telefonu na pogotowie i zbadaniu przez wielu lekarzy, diagnozę otrzymał po ok 14h...( bełkotał, krzywa prawa strona twarzy, wymioty, brak balansu i koordynacji) Właściwie na każdą pomoc było za późno. Głównie mówiono na początku o "jest pijany" i "pod wpływem narkotyków" (ma 28lat) . Żadnych problemów ze zdrowiem. To był "pech" tak mówiono później... - niewiadomych przyczyn rozwarstwienie tętnicy szyjnej. Dostał zakrzepu do mózgu. Rzadka przypadłość. DAWANO mu godziny życia. A dziś prawie miesiąc po udarach on ŻYJE! i walczy jak szalony. 3 tygodnie ani drgnal. Nic nie mówił. Teraz jeździ na wózku inwalidzkim i go rozumiem! Udary były w lewej półkuli, więc prawa strona jest mocniej uszkodzona. Schudł strasznie. Nie je nic oprócz "papek" Walczy! I się nie poddaje. Zawsze taki był. Czytam wiele książek i szukam porad jak mogę mu pomóc. Czuję się bezsilna. To powinnam być ja! To on jest tym "zdrowym". Dużo warzyw. Nie pali. Owoce. Idealne ciśnienie. Zero złego cholesterolu... Okaz zdrowia! Cóż za niesprawiedliwość... Nie wiem jak sobie z tym poradzić. Przy nim jestem wesołą "skałą", ale w domu umieram. Jak mam przygotować się na jego powrót do domu? Wróci z pierwszej stałej rehabilitacji za około 2 miesiące ze szpitala. Nie wiem co dalej....to miłość mojego życia! 10 lat razem. Wciąż pyta " będziesz dalej chciała takiego wariata?" (uważa że nie jest normalny aczkolwiek jest w 100%!) jak mam być wsparciem?

kasos
|

@tatiana wiadomo. Trzeba próbowac rożnych metod w takich sytuacjach.

tatiana
|

@Andrzej a czy szukałeś również jakiejś dodatkowej kuracji? Rehabilitacja jak najbardziej jest konieczna i wskazana, ale na rynku istnieją różne preparaty (chociażby neuroaid), które wspomagają odbudowę komórek. Niekiedy warto też poszukać więcej informacji w internecie, bo to ogromna kopalnia wiedzy. Jeżeli działanie tych preparatów jest potwierdzone, to zawsze warto próbować sobie pomóc :)

Kath338
|

Mam 20 lat i w swoim życiu miałam 6-7 tak zwanych mini udarów, jedyne czym się różnią od zwykłych to to, że nie ma po nich żadnych zmian w mózgu, więc ani się nie umiera ani nie zostaje się kaleką. Pierwszy raz udar miałam w wieku 7 lat a ostatni w wieku 13 lat, zaczęłam brać wtedy antydepresanty więc może to był powód ich ustania. Generalnie nie polecam :f

Kaśka
|

Od kilku dni boli mnie w górnym konciku prawego oka ból ten promieniuje na caly prawy płat czola mmam odrentwiale cale gorne dzionsla czy to moze podchodzic pod udar

izunia
|

moja mama w dniu dzisiejszym miala udar :( jestesmy pzerazeni, odebralo jej mowe, mamy nadzije ze dobrze zniesie zabieg. Stosunkowo szybko trafila do szpitala, teraz czekamy na zabieg i na jego efekt. Głeboko wierzymy ze wyjdzie z tego

boooo...
|

...szukam dobrego lekarza-kardiologa ,co umie leczyc i traktuje pacjenta jak uczono go na studiach...