Z tą chorobą borykał się Ozzy Osbourne. Sprawdź, ile wiesz na temat parkinsona

2025-07-24 14:12

Ozzy Osbourne 5 lat temu poinformował, że ma chorobę Parkinsona. Poza tym miał za sobą nieudaną operację kręgosłupa po wypadku na kładzie w 2023 roku. Mimo to nie poddawał się i wciąż robił to co kochał najbardziej - pojawiał się na scenie i zachwycał tłumy. Na czym polega choroba Parkinsona, skąd się bierze i z jakimi trudnościami musiał zmagać się Ozzy?

Z tą chorobą borykał się Ozzy Osbourne. Sprawdź, ile wiesz na temat parkinsona
Autor: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Grupa Black Sabbath po raz ostatni zagrała w lipcu 2025 r., a ozdobą koncertu „Back to the Beginning” był siedzący na tronie Ozzy Osbourne. Mimo diagnozy choroby Parkinsona, którą usłyszał w 2020 roku, wytrwale kontynuował swoje muzyczne działania. Zagraniczne media informują, że artysta był pod stałą opieką neurologa

Poradnik Zdrowie Parkinson

Na co chorował Ozzy Osbourne? Parkinson, którego odziedziczył

Choroba Parkinsona to schorzenie układu pozapiramidowego o podłożu neurodegeneracyjnym. Dochodzi do niej na skutek zaniku komórek produkujących dopaminę w substancji czarnej, w śródmózgowiu. 

Okazuje się, że u Ozzy’ego Osbourna zdiagnozowano dziedziczną odmianę Parkinsona z mutacją Parkin 2 (PRKN2). Z badań naukowych i wielu profesjonalnych opisów wynika, że jest to łagodniejsza i występująca zazwyczaj wcześniej niż klasyczne postaci tej choroby. 

Jak wskazują naukowcy wariant PRKN2 różni się od innych m.in. brakiem szybkiego postępu i lepszą reakcją na leczenie. Niemniej należy pamiętać, że poza chorobą Parkinsona, Ozzy przeszedł liczne operacje kręgosłupa po wypadkach. Korzystał z terapii nerwowo-mięśniowej, ćwiczeń równoważnych i mentalnych technik, by spowolnić postęp Parkinsona, choć jego mobilność i głos stopniowo słabły.

Wróćmy jednak do samej przypadłości, jaką jest parkinson. Otóż zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), choroba Parkinsona to postępujące schorzenie neurodegeneracyjne, które atakuje neurony dopaminergiczne w mózgu, szczególnie w istocie czarnej. 

Jako główne przyczyny wystąpienia choroby uznaje się genetyczne, ale także czynniki środowiskowe takie jak obecność pestycydów, czy metali ciężkich. Nie bez znaczenia jest również wiek, a najczęściej chorobę diagnozuje się pomiędzy 50 a 70 rokiem życia. Choć odmiana, którą miał Ozzy Osbourne może wystąpić w młodszym wieku.

Objawy choroby Parkinsona - to nie tylko drżenie ciała

Przyjęło się takie spostrzeżenie, że choroba Parkinsona to drżące ręce, z czasem szczęka i trudności w mówieniu. Szczególnie w naszej kulturze ten obraz mógł mocno ukorzenić się poznawczo za sprawą Jana Pawła II. To właśnie u papieża mogliśmy obserwować, jak z czasem postępuje choroba Parkinsona. 

Początkowo drżała mu jedna ręka, później pojawiły się problemy z chodzeniem, a już pod koniec życia stracił mowę. I jeśli spojrzymy na tę postać pod kątem rozwoju choroby, to wszystko się zgadza, a objawy, jakie mu towarzyszyły, zalicza się to typowych dla choroby Parkinsona. Natomiast w tej grupie są również takie symptomy jak tzw. objawy pozaruchowe, które obejmują następujące problemy zdrowotne:

Warto jednak zaznaczyć, że na początkowym etapie choroby objawy mogą być łatwo mylone z innymi problemami. Duża część osób uznaje, że to wynik przeciążenia, nadmiernego poziomu stresu, zbyt wielu obowiązków i ostatecznie nie podejmuje się diagnostyki. Dlatego warto zwrócić uwagę także nieoczywiste objawy choroby Parkinsona, a zaliczamy do nich:

  • zmiana intensywności zapachu – często początek choroby to utrata węchu,
  • przewlekłe zaparcia i spowolniony pasaż jelitowy,
  • drobne zmiany personalne – spowolnienie myślenia, pogorszenie nastroju.

Polskie Towarzystwo Neurologiczne (PTN) zwraca uwagę, że zignorowanie wczesnych, pozamotorycznych objawów zaburza szansę na skuteczne leczenie i poprawę jakości życia. Z kolei NHS i WHO rekomendują wczesną konsultację u neurologa szczególnie jeśli pojawią się nietypowe symptomy, bo im szybciej zostanie wdrożona terapia dopaminergiczna oraz rehabilitacja, tym pacjent może liczyć na lepsze efekty.

Choroba Parkinsona - Sprawdź, czy znasz te fakty

Podsumowując, warto wskazać cenne informacje, które nie tylko pomogą lepiej zrozumieć, z czym borykał się choćby Ozzy Obsourne, ale przede wszystkim wzmocnić świadomość i czujność. Ważne jest również to, aby nie wpadać w panikę, ponieważ nie każde drżenie ciała musi zwiastować chorobę Parkinsona. Poniżej 10 istotnych faktów. Sprawdź, o ilu z nich nie miałeś pojęcia.

  1. Drżenie rąk nie musi oznaczać Parkinsona, ale zawsze wymaga diagnostyki, by odróżnić je np. od drżenia samoistnego.
  2. Spowolnienie psychoruchowe (bradykinezja) to kluczowy objaw choroby – pacjent ma spowolnione reakcje, a wykonywanie działań zajmuje mu więcej czasu.
  3. Zaburzenia chodu i potykanie się – trudności z inicjalizacją kroku, niestabilność, częste potknięcia.
  4. Diagnoza jest przede wszystkim kliniczna, z pomocą testów neuroobrazowych, np. DatScan, który ocenia układ pozapiramidowy.
  5. Częste błędne rozpoznania – pacjenci są czasami błędnie leczeni dopaminergicznymi lekami, zamiast właściwej terapii innego zaburzenia.
  6. Sztywność mięśniowa i drżenie spoczynkowe – choć to klasyczne objawy, nie muszą występować razem; jedno może dominować.
  7. Objawy niemotoryczne często pojawiają się wcześniej: zaburzenia węchu, zaparcia, problemy ze snem, mikrografia.
  8. Dystonia i objawy nocne, np. mimowolne skurcze mięśni, napięcie – mogą zauważalne przy korzystaniu z toalety lub w nocy.
  9. Częstość występowania i wiek zachorowań – dotyka ok. 1 % osób powyżej 65. r. ż., ale może rozwijać się już w średnim wieku (40–50 lat).
  10. Ważność wczesnej konsultacji neurologicznej – szybka diagnostyka i wdrożenie leczenia łagodzi objawy i poprawia rokowanie, nawet jeśli choroba nie jest wyleczalna 
SuperZdrowi
Jak wygląda Polaków SEKS powszedni? SuperZdrowi