Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - przyczyny, objawy i leczenie

2021-12-27 15:30

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) to zespół objawów charakterystycznych dla choroby Parkinsona, które mogą się pojawić nie tylko w przebiegu tej choroby, lecz  także w przypadku innych schorzeń. Zespół parkinsonowski może się pojawić u osób chorych na nadciśnienie, guzy mózgu czy po zatruciach. W jakich jeszcze przypadkach można mówić o parkinsonizmie?

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Parkinsonizm - przyczyny. Pierwotny parkinsonizm
  2. Parkinsonizm - przyczyny. Zespoły „parkinsonizm plus”
  3. Parkinsonizm - przyczyny. Wtórne zespoły parkinsonowskie

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) to zespół objawów typowych dla choroby Parkinsona, takich jak spowolnienie ruchowe, drżenie spoczynkowe, sztywność mięśni, zaburzenia postawy ciała, które mogą wystąpić także w przebiegu innych chorób. W związku z tym na podstawie samych objawów, bez dodatkowych badań i dłuższej obserwacji, nie można z pewnością rozpoznać choroby Parkinosona, a jedynie parkinsonizm.

Poradnik Zdrowie: Choroba Parkinsona

Parkinsonizm - przyczyny. Pierwotny parkinsonizm

1) Choroba Parkinsona - to przewlekła, powoli postępująca choroba układu nerwowego, która jest spowodowana stopniowym zanikiem komórek nerwowych w niektórych regionach mózgu.

Najczęstszą przyczyną parkinsonizmu, bo w aż ponad 60 proc. przypadków, jest choroba Parkinsona.

Powodem tego zaniku jest proces zwany zwyrodnieniem, a nie uszkodzenie innego typu, np. niedokrwienie czy zapalenie mózgu, po którym mogą pojawić się objawy takie same lub bardzo podobne do występujących w chorobie Parkinsona

2) Parkinsonizm młodzieńczy - można o nim mówić, jeżeli choroba rozpoczyna się przed 21. rokiem życia. Charakteryzuje się on jeszcze bardziej nasilonymi zaburzeniami. Parkinsonizm młodzieńczy może być chorobą występującą w rodzinie, dziedziczną. Parkinsonizmu młodzieńczego nie należy mylić chorobą Parkinsona o wczesnym początku, której objawy pojawiają się pomiędzy 21. a 40. rokiem życia.

Parkinsonizm - przyczyny. Zespoły „parkinsonizm plus”

Parkinsonizm "plus" (inaczej parkinsonizm atypowy) to grupa chorób neurodegeneracyjnych (tzn. takich, w przebiegu których dochodzi do zwyrodnienia ośrodkowego układu nerwowego), które charakteryzują się obecnością objawów parkinsonowskich oraz innych objawów uszkodzenia układu nerwowego:

Czytaj też: Wczesne objawy choroby Parkinsona  

Parkinsonizm - przyczyny. Wtórne zespoły parkinsonowskie

  • Parkinsonizm miażdżycowy - towarzyszy uszkodzeniu mózgu wywołanemu wieloma drobnymi, rozsianymi zawałami, czyli miejscami uszkodzenia powstałymi wskutek niedokrwienia. Ich przyczyną mogą być niedokrwienne uszkodzenie serca, zmiany miażdżycowe w ścianach dużych tętnic, przewlekłe nadciśnienie tętnicze.
  • Wodogłowie - to nadmierne gromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu.
  • Guz mózgu, np. oponiak rosnący powoli pomiędzy półkulami mózgowymi.
  • Zatrucietlenkiem węgla. Objawy parkinsonowskie mogą pojawić się po zaczadzeniu, czyli po zatruciu tlenkiem węgla. Dotyczy to ciężkich zatruć, a objawy mogą się pojawić od kilku miesięcy do kilku lat po zaczadzeniu- manganem - dotyczy pracowników górnictwa i przemysłu, którzy mają styczność z substancjami zawierającymi mangan- cyjankami, alkoholem metylowym, rtęcią, lakierami, innymi przemysłowymi substancjami chemicznymi oraz narkotykami (rzadko).
  • Stan zapalny, np. zapalenie mózgu - obecnie bardzo rzadko zdarza się, aby infekcja wirusowa (w tym również AIDS), grzybicza lub bakteryjna przebiegała z objawami parkinsonowskimi.
  • Liczne, powtarzające się urazy, które uszkadzają różne okolice mózgu. Dotyczy to głównie zawodowych bokserów (tak zwana encefalopatia bokserów) lub osób po kilku przebytych wstrząśnieniach mózgu.
  • Parkinsonizm polekowy - może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków, głównie tych stosowanych w leczeniu chorób psychicznych.

Jaka to choroba?

Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle