Wczesne objawy choroby Parkinsona

2019-05-27 9:04 Jolanta Dyjecińska | Konsultacja: dr n. med. Jakub Sienkiewicz, specjalista neurolog, Fundacja „Żyć z chorobą Parkinsona"

Wczesne objawy choroby Parkinsona to nie tylko drżenie rąk, ale też obniżona sprawność fizyczna i umysłowa, spowolnienie ruchów, zaburzenia równowagi, niewyraźna mowa, zaburzenia połykania czy depresja. Czy wiesz, że pierwsze objawy choroby Parkinsona mogą pojawić się już około 21 roku życia? Jakie są wczesne objawy choroby Parkinsona?

Objawy choroby Parkinsona często są niespecyficzne, kojarzone z wieloma innymi chorobami i początkowo dyskretne. Mogą je poprzedzać bóle rozpoznawane jako rwa kulszowa, ramienna, niekiedy także zaburzenia węchu.

Objawy Parkinsona: obniżona sprawność

Objaw ten dotyczy na ogół jednej strony ciała. Ruchy stają się niezgrabne, wolne, towarzyszy im uczucie sztywności kończyn. Pojawiają się kłopoty z wykonywaniem precyzyjnych ruchów ręką (np. pisanie, zapinanie guzików) i chodzeniem (utykanie na jedną nogę, szuranie, potykanie się).

Objawy Parkinsona: ogólne spowolnienie ruchów i ich zubożenie

Wykonywanie codziennych czynności zajmuje więcej czasu niż kiedyś. Chorzy mają trudności z rozpoczęciem ruchu, wolno reagują, mówią. Twarz zaczyna przypominać maskę. Nie wyraża emocji, bo ruchy mimiczne są ograniczone.

Objawy Parkinsona: drżenie

Objaw ten występuje tylko u ok. 1/3 chorych, zazwyczaj w spoczynku, gdy mięśnie są rozluźnione. Ustępuje lub zmniejsza się podczas świadomych ruchów.

Objawy Parkinsona: zwiększone napięcie mięśni

Zwiększone napięcie mięśni powoduje pochylenie się sylwetki, co sprzyja rozwojowi zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Staje się też przyczyną bolesnych kurczów mięśni.

Objawy Parkinsona: niewyraźna mowa

Występuje raczej w zaawansowanym stadium schorzenia. Staje się monotonna, pozbawiona intonacji emocjonalnej, zamazana, cicha.

Objawy Parkinsona: zaburzenia równowagi

Zaburzenia równowagi związane są ze zmianą punktu ciężkości ciała wskutek pochylenia sylwetki i spowolnionymi reakcjami mózgu. Następstwem zaburzeń równowagi są upadki.

Objawy Parkinsona: nagła blokada ruchu podczas chodzenia

Nagła blokada ruchu podczas chodzenia czyli tzw. zamarzanie (freezing). Chory nie jest w stanie oderwać stopy od podłoża, aby zrobić kolejny krok. Takie nagłe unieruchomienie powoduje, że traci równowagę. Gdy blokada ruchu pojawia się w momencie skręcania lub zawracania, nogi się krzyżują i plączą, co często może skończyć się upadkiem.

Objawy Parkinsona: problemy umysłowe

W późnej fazie choroby dochodzi do spowolnienia myślenia, deficytów pamięci (zgromadzone w niej informacje nie ulegają wykasowaniu, ale dostęp do nich jest utrudniony), a także zaburzenia orientacji przestrzennej i koncentracji uwagi.

Objawy Parkinsona: zaburzenia połykania

Pojawia się dysfunkcja mięśni przełyku, która powoduje, że kęs pożywienia wolno się przesuwa. Konsekwencją są trudności z jedzeniem i wyciek śliny z jamy ustnej.

Objawy Parkinsona: depresja

Depresja: obniżenie nastroju, chroniczne zmęczenie, niemożność odczuwania przyjemności jest zarówno skutkiem uszkodzenia mózgu powodującym obniżenie stężenia dopaminy i innych neuroprzekaźników, jak i świadomości ograniczeń związanych z chorobą.

Objawy Parkinsona: zaburzenia wegetatywne

Gwałtowne spadki ciśnienia tętniczego krwi przy zmianie pozycji z siedzącej na stojącą i związane z tym zasłabnięcia, uporczywe zaparcia, zaburzenia funkcji pęcherza moczowego i termoregulacji, napadowa potliwość i duszności.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Robert. B
|

Na to są leki które spowalniają chorobę nie uleczają jej ale zdecydowanie poprawiają sprawność fizyczną.

Jarek Przęczek
|

Może to uszkodzony zespół pozapiramidowy?

z
|

na to cholerstwo nie ma badań i to jest najgorsze

isa
|

Mam wiele objawów przypisywanych tej chorobie. Jak sprawdzić, czy to właśnie ta choroba, czy coś innego?

CAPTCHA
|

MOJ SZWAGIER MA OGROMNY PROBLEM Z DRZACYMI REKAMI,NIE ZAUWAZAM INNYCH OBJAWOW PRZYPISYWANYCH TEJ CHOROBIE ALE BARDZO SIE BIJE ZE TO JEDNAK TO.