Jak upał wpływa na serce i żylaki? Choroby krążenia nie lubią upałów

2019-06-13 10:50 Anna Jarosz

W czasie upałów niektóre choroby stają się bardziej dokuczliwe, np. choroby układu krążenia. Sprawdź, dlaczego tak jest i jakie są sposoby, by złagodzić przykre objawy nasilające się w trakcie upału. Cieszmy się latem, ale pamiętajmy jednocześnie o przestrogach naszych ekspertów.

Upał to nie najlepszy czas dla osób z chorobami krążenia i chorób serca. Jeśli masz żylaki, wysokie ciśnienie lub jesteś sercowcem, powinieneś zastosować się do rad naszych specjalistów. Sprawdź, co robić, gdy na dworze upał?

Upał a choroby serca i nadciśnienie

Temperatura już powyżej 25 stopni Celsjusza sprawia, że priorytetem ludzkiego organizmu staje się utrzymanie właściwej temperatury ciała. Naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić – właśnie w taki sposób ludzkie ciało usiłuje chronić się przed przegrzaniem, którego skutkiem jest m.in. odwodnienie organizmu i obniżenie ciśnienia tętniczego.

Te pozornie niegroźne objawy mogą być zagrożeniem dla życia osób z chorobami układu krążenia. Zdolność do precyzyjnej regulacji ciśnienia tętniczego i utrzymywania właściwego nawodnienia organizmu może być osłabiona u osób w wieku podeszłym i ze schorzeniami układu krążenia.

To dla nich upalne dni stanowią poważne zagrożenie. Szczególnie one powinny pamiętać w czasie fal upałów o podstawowych wskazaniach lekarzy, do których należą:

  • częstsze pomiary ciśnienia
  • odpowiednie nawadnianie organizmu
  • unikanie zbyt długiego przebywania na słońcu

Dla osób leczących się z powodu nadciśnienia tętniczego upalny dzień może zadziałać jak dodatkowa, niezaplanowana dawka leku przeciwnadciśnieniowego. Pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego powinni omówić ze swoim lekarzem sposób postępowania w czasie wysokich letnich temperatur.

- Latem, kiedy występują upały, potrzebny jest zdrowy rozsądek i spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Zdrowy rozsądek w tym sensie, że jeśli ktoś ma już 80 lat i przebył dwa zawały, to trening nordic walking należy odpowiednio skrócić albo odbyć z instruktorem. W Polsce mamy coraz większy dostęp do klubów dla seniorów i dla osób w wieku produkcyjnym, klubów rekreacji ruchowej. Zdroworozsądkowe podejście do ekstremalnej pogody jest oczywiście potrzebne” – mówi prof. Tomasz Zdrojewski z katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”.

Latem warto częściej kontrolować wartości ciśnienia tętniczego. Prawidłowe ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120/80 a 139/89 mm Hg. Jeżeli ciśnieniomierz wskazuje wynik powyżej 140/90 mmHg, jest to już sygnał nadciśnienia.

Osoby, które dokonując pomiarów domowych stwierdziły u siebie podwyższone ciśnienie tętnicze (>140/90 mmHg) powinny udać się do lekarza w celu zweryfikowania czy chorują na nadciśnienie tętnicze i uzyskania odpowiednich zaleceń.

Co jeszcze powinny zrobić osoby ze schorzeniami kardiologicznymi w czasie upałów? - Osoby, które mają problemy z sercem, powinny chronić się przed intensywnym słońcem, wypoczywać w półcieniu, osłaniać głowę przed promieniami słonecznymi. Nie polecam wyjazdów w tropiki ani też wypraw w góry. Wysoka temperatura sprawia, że organizm całą energię skupia na walce z upałem. Dlatego w gorące dni unikajmy tłustego, ciężko strawnego i podnoszącego ciśnienie jedzenia, aby dodatkowo nie obciążać organizmu - mówi dr Renata Houwald-Koronacka, kardiolog.

- Przestawmy się na dania lekkie i pijmy co najmniej 2 litry płynów dziennie, by nie doprowadzić do odwodnienia. Sercowcy powinni odstawić w upały kawę i alkohol. U osób z chorobami serca wysoka temperatura otoczenia może wywołać duszności i bóle w klatce piersiowej, wzrasta też skłonność do zakrzepów.

Cierpiący na nadciśnienie, którzy zauważą u siebie suchy, męczący nocny kaszel, częste oddawanie moczu, drżenie rąk, potliwość, zawroty głowy, powinni szybko skontaktować się z lekarzem.

Upał a pajączki i żylaki

- Osoby, które mają na nogach tzw. pajączki lub żylaki, latem powinny poświęcić im więcej uwagi. Przede wszystkim dlatego, że żyły nie lubią wysokiej temperatury. A zatem panie powinny zrezygnować z depilacji nóg gorącym woskiem i nie wystawiać ich na długie działanie promieni słonecznych. Jeżeli czeka nas długa podróż samolotem, włóżmy luźne ubranie i skarpetki, które nie będą uciskać łydek. W czasie lotu nie ma możliwości ułożenia nóg powyżej serca, ale starajmy się poruszać stopami, napinać mięśnie łydek, aby pomóc krwi odpływać z nóg - mówi prof. Walerian Staszkiewicz, chirurg naczyniowy.

- Jeżeli jedziemy samochodem, co jakiś czas zatrzymajmy się i trochę pospacerujmy, aby uruchomić pompę mięśniową w łydkach, która pobudzi krew do szybszego krążenia. Na długie spacery warto mieć buty z szerokim noskiem i na elastycznej podeszwie, aby tłocznia mięśniowa stóp i łydek pracowała bez zarzutu. Jeżeli jest okazja, chodźmy na boso, bo to doskonały masaż, który pobudza krążenie w nogach i ułatwia odpływanie krwi w kierunku serca.

Krążenie żylne poprawia także rekreacyjna jazda na rowerze, pływanie i taniec. Osoby, które mają problemy z żyłami, nie powinny dźwigać ciężarów, a więc niewskazane jest dla nich nawet chodzenie z ciężkim plecakiem. Przed wyjazdem na urlop warto wspomóc organizm, przyjmując – po konsultacji z lekarzem – przez co najmniej tydzień preparaty wzmacniające naczynia krwionośne i działające.

Upał może zagrażać życiu [WIDEO]

W artykule wykorzystano materiały prasowe organizatorów ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Ciśnienie na Życie".

Źródło wideo: NewsrmTV

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Dorota
|

Na samą myśl upały- miałam już dosyć a co dopiero je przetrwać ale do momentu aż zaczęłam stosować taksyfolinę, która wzmocniła moje żyły

Irmina
|

Moim zdaniem w takie dni najważniejsze jest odpowiednio nawodnić swój organizm. Jeśli ktoś na przykład nie lubi pić dużo wody zawsze może się przerzucić na jakieś inne rodzaje napojów. Jednak ja bym odradzała jakieś gazowane. Dobrym rozwiązaniem są herbaty mrożone :)