Dławica piersiowa (dusznica bolesna) - przyczyny, objawy i leczenie

2021-11-04 11:49

Dławica piersiowa, inaczej dusznica bolesna, to zespół objawów będących następstwem niewydolności naczyń wieńcowych. Objawy te nie są charakterystyczne, gdyż obejmują m.in. uczucie duszności i ból zamostkowy, który może być błędnie utożsamiany z zawałem mięśnia sercowego. W związku z tym konieczna jest szybka diagnostyka, która pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie. Sprawdź, jak rozpoznać objawy dławicy piersiowej i jakie są jej przyczyny.

Dławica piersiowa (dusznica bolesna)
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dławica piersiowa (dusznica bolesna): przyczyny i czynniki ryzyka
  2. Dławica piersiowa (dusznica bolesna): objawy
  3. Dławica piersiowa (dusznica bolesna): diagnostyka i leczenie
Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Dławica piersiowa, inaczej dusznica bolesna, to zespół objawów będących następstwem niewydolności naczyń wieńcowych, która jest przyczyną zaburzenia dopływu do mięśnia sercowego krwi wraz z tlenem i substancjami odżywczymi. Jeśli dusznica jest następstwem przewlekłej niewydolności naczyń wieńcowych, mowa o dławicy piersiowej stabilnej. Jeśli przyczyną dusznicy jest ostry zespół wieńcowy, mówi się o niestabilnej dławicy piersiowej.

Dławica piersiowa (dusznica bolesna): przyczyny i czynniki ryzyka

Niewydolność naczyń wieńcowych jest zazwyczaj spowodowana miażdżycą. Inne przyczyny to m.in. skurcz, zator, zapalenie lub uraz tętnicy wieńcowej, zakrzepica tętnicza czy rozwarstwienie aorty.

U ludzi młodych przyczyną tego typu patologii w obrębie układu sercowo-naczyniowego może być regularne sięganie po nikotynę, kofeinę i alkohol, a także przepracowanie i stres oraz mała aktywność fizyczna. Czynnikami ryzyka dławicy piersiowej są także:

Atak dławicy może być sprowokowany również przez wysiłek fizyczny, działanie zimna lub zdenerwowanie, jak również przez dłużej trwające napięcie psychiczne i stres.

Dławica piersiowa (dusznica bolesna): objawy

Objawem dławicy piersiowej jest ból, który przez chorych może być określany jako: ugniatający, piekący lub ściskający, a nawet dławiący lub rozrywający. Ból ten zwykle jest zlokalizowany za mostkiem i może promieniować do lewego barku i ramienia, a niekiedy do okolicy podszczękowej lub lewej łopatki. Może on się utrzymywać od kilku do kilkunastu minut, a nawet dłużej, i nie zmienia się w zależności od pozycji ciała czy fazy cyklu oddechowego.

Objawami towarzyszącymi są zwykle ogólny niepokój, kołatanie serca, a niekiedy uczucie duszności lub braku tchu.

Dławica piersiowa (dusznica bolesna): diagnostyka i leczenie

W przypadku ataku dusznicy należy uspokoić chorego i pomóc mu zażyć przepisane przez lekarza leki uspokajające lub rozszerzające naczynia wieńcowe. Jeśli mimo to atak nie mija, należy wezwać pogotowie.

W szpitalu zwykle przeprowadza się serię badań: EKG spoczynkowe, elektrogardiograficzną próbę wysiłkową, EKG Holtera i echokardiografię spoczynkową. Badaniami pomocnymi mogą być także scyntygrafia i koronografia.

Leczenie dławicy piersiowej zwykle ogranicza się do leczenia farmakologicznego. Choremu podaje się m.in. leki przeciwpłytkowe, statyny, leki wieńcowe o działaniu głównie objawowym (azotany, antagoniści kanałów wapniowych), inhibitory konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE) lub leki cytoprotekcyjne.

Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów, możliwa jest interwencja chirurgiczna. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest angioplastyka, czyli zabieg poszerzający zmienione chorobowo tętnice, oraz wszczepienie bajpasów.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.