Loratadyna - działanie, dawkowanie, wkazania i przeciwwskazania do stosowania

2021-07-31 15:26

Loratadyna jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji. Jej zastosowanie obejmuje m.in. alergiczny nieżyt nosa, leczenie pokrzywki idiopatycznej lub alergiczny nieżyt spojówek. Dzięki temu, że loratadyna w niewielkiej ilości oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i jest selektywna wobec receptora histaminowego jej przyjmowanie uznawane jest za bezpieczne.

Loratadyna
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Działanie loratadyny
  2. Wskazania do stosowania loratadyny
  3. Dawkowanie loratadyny
  4. Przeciwwskazania do stosowania loratadyny
  5. Środki ostrożności oraz interakcje z innymi lekami
  6. Działania niepożądane loratadyny

Działanie loratadyny

Loratadyna jest selektywnym antagonistą obwodowego receptora histaminowego H1. Lek ten cechuje się ulepszoną strukturą cząsteczki, która zapewnia dobre wchłanianie się z przewodu pokarmowego, a jednocześnie znikome oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy.

Leki przeciwhistaminowe zapobiegają uwalnianiu się histaminy z komórek tucznych, czyli zapobiegają rozwojowi reakcji alergicznej.

Leki przeciwhistaminowe I generacji niestety powodowały u pacjentów wzmożoną senność i spowolnienie ruchowe. Utrudniało to funkcjonowanie w codziennym życiu pacjentów, którzy zmuszeni byli codziennie przyjmować leki przeciwalergiczne. U dzieci leki te zaburzały koncentrację i proces uczenia się.

Loratadyna nie wywołuje efektu spedycyjnego, nie oddziałuje też na receptory muskarynowe jak leki starszej generacji, dzięki czemu nie powoduje suchości w jamie ustnej lub retencji moczu.

Ponieważ loratadyna nie ma powinowactwa do receptorów serotoninowych, nie należy obawiać się wzrostu apetytu podczas terapii tym lekiem.

Substancja nie powoduje wydłużenia odcinka QT lub arytmii, więc jest ona bezpieczna dla osób cierpiących na zaburzenia rytmu serca.

Efekt działania loratadyny można zaobserwować już po godzinie od przyjęcia doustnego. Działanie tej substancji zamyka się w okolicy 24 h dzięki czemu lek ten jest zaleca się przyjmować raz dziennie.

Poprzez wzgląd na profil bezpieczeństwa loratadyny oraz jej skuteczność w walce z sezonowymi objawami alergii, jest ona lekiem pierwszego wyboru przy leczeniu alergicznego nieżytu nosa lub alergicznego nieżytu spojówek.

Lekarze podkreślają jednak, że systematyczność przyjmowania leków przeciwalergicznych jest kluczowa. Nie należy odstawiać leku kiedy pacjent poczuje poprawę zdrowia. Taką decyzje powinien podjąć alergolog lub lekarz POZ.

Bez stałej obecności cząsteczek leku w organizmie nie można liczyć na zadowalający efekt terapeutyczny.

Alergia kontaktowa u dzieci: wysypka, pokrzywka, obrzęk

Wskazania do stosowania loratadyny

Loratadyna jest zalecana w leczeniu schorzeń atopowych, czyli takich które wynikają z zaburzonych procesów odpornościowych organizmu objawiających się nadwrażliwością na z pozoru neutralny dla innych czynnik tzw. alergen.

Statystycznie najwięcej pacjentów przyjmuje loratadynę ze względu na alergiczny nieżyt nosa. Stan ten objawia się:

  • świądem,
  • kichaniem,
  • wyciekiem z nosa
  • oraz zablokowaniem drożności nosa o podłożu naczyniowym.

Stan ten może przyjąć charakter przewlekły jeśli pacjent nie wdroży odpowiedniego leczenia.

Problem niedrożnego nosa przedłużający się do ponad 4 tygodni jest klasyfikowany jako przewlekły i jako taki niesie ze sobą zagrożenie rozwinięcia się na innych zaburzeń. Do typowych powikłań długotrwałego nieżytu nosa należą:

U takich pacjentów wzrasta także ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej. Dodatkowo nadmierne oddychanie przez usta naraża pacjenta na częstsze infekcje wirusowe, ponieważ wdychane powietrze nie jest odpowiednio oczyszczane w górnych drogach oddechowych.

Kolejną częstą dolegliwością leczoną loratadyną jest alergiczny nieżyt spojówek jako terapia uzupełniająca krople do oczu o działaniu przeciwalergicznym. Objawami są:

Loratadyna cechuje się mniejszą skutecznością w leczeniu idiopatycznej pokrzywki niż ANN, niemniej jednak jest ona wymieniana jako wskazanie do stosowania leku. Pokrzywka ma charakter objawowy, często jest samoograniczająca się i pacjenci nie podejmują próby jej leczenia. Są to obrzęknięte, swędzące, rumieniowe zmiany o uniesionych brzegach. Taka reakcja skórna jest podyktowana nadwrażliwością na alergen pochodzący z zewnątrz, np. pokarm, lek.

Poza wskazaniami wymienionymi w charakterystyce produktu leczniczego, lekarze często ordynują loratadynę poza jej oficjalnymi wytycznymi. Loratadyna jest dodawana do terapii:

  • ostrego zakażenia układu oddechowego jako lek wspomagający,
  • w astmie oskrzelowej,
  • w atopowym zapaleniu skóry
  • lub ostrej pokrzywce polekowej.

Dawkowanie loratadyny

Postać zawiesiny doustnej:

  • Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: 10 mg loratadyny czyli 2 łyżki miarowe dołączone do opakowania na dobę
  • Dzieci w wieku od 2. do 12. lat o wadze powyżej 30 kg: 10 mg loratadyny czyli 2 łyżki miarowe na dobę
  • Dzieci w wieku od 2. do 12. lat o wadze poniżej 30 kg: 5 mg loratadyny czyli 1 łyżka miarowa raz na dobę

U pacjentów z zaburzeniami wątroby może być konieczne zmniejszenie dawki początkowej, ponieważ nie zachodzi prawidłowy efektywny metabolizm loratadyny.

Postać tabletki:

  • U dzieci od 2 do 12 lat dawkowanie leku w postaci tabletek jest zależne od wagi dziecka. W zależności czy dziecko waży więcej niż 30 kg (10 mg loratadyny raz dziennie) czy mniej niż 30 kg (5 mg loratadyny raz dziennie). Należy zwrócić uwagę, iż dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat bardziej odpowiedni będzie syrop.
  • Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: 1 tabletka czyli 10 mg raz na dobę

Nie ma badań i dowodów na skuteczność i bezpieczeństwo loratadyny w leczeniu atopowych schorzeń u dzieci poniżej 2. roku życia.

Przeciwwskazania do stosowania loratadyny

Nie należy podawać loratadyny kiedy pacjent wykazuje nadwrażliwość na tą substancję aktywną. Loratadyna jest przeciwwskazana w ciąży.

Środki ostrożności oraz interakcje z innymi lekami

Jeśli pacjent choruje na ciężką niewydolność wątroby lub na inne schorzenia które osłabiają jej pracę należy zachować ostrożność podczas podawania mu opisywanego leku.

Leczenie loratadyną może wpłynąć na wyniki testów alergicznych dlatego należy odstawić lek na 48 godzin przed badaniem.

Podczas przyjmowania loratadyny nie powinno się spożywać alkoholu. Pomimo iż wg badań loratadyna nie nasila działania alkoholu w dużym stopniu, istnieje ryzyko wystąpienia nadmiernej sedacji.

Po podaniu jednocześnie cymetydyny, erytromycyny lub ketokonazalu z loratadyną może dojść do zwiększenia jej stężenia w organizmie.

Nie należy przyjmować loratadyny podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane loratadyny

Loratadyna może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i maszyn poprzez wywołanie nadmiernej sedacji i spowolnienia czasu reakcji.

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi są:

  • ból głowy,
  • zmęczenie,
  • nerwowość ( u dzieci)
  • i senność.