Atopowe zapalenie skóry (AZS): jak dbać o skórę

Na atopię cierpi coraz więcej ludzi, głównie w dużych miastach. Skóra swędzi, jest bardzo wysuszona i pojawiają się na niej zmiany. Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) jest uciążliwe, ale z tą chorobą można normalnie żyć. Trzeba tylko odpowiednio dbać o skórę.

Atopowe zapalenie skóry (AZS), nazywane również egzemą, świerzbiączką lub wypryskiem, objawia się silnym swędzeniem i dużym wysuszeniem skóry. Na powierzchni wyskakują czerwone grudki, które później łączą się ze sobą. Po każdym drapaniu powstają wyraźne pręgi, tzw. przeczosy. Jeśli zostaną zakażone bakteriami, podchodzą ropą. Skóra staje się coraz cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia.

Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się zwykle między 3 a 6 miesiącem życia. Widać je głównie na twarzy i podbródku, rzadziej na klatce piersiowej, rękach i nogach. U starszych dzieci zmiany przemieszczają się na zgięcia łokciowe, miejsca pod kolanami, nadgarstki, kark i szyję. Z kolei u nastolatków wysypka lokalizuje się też na klatce piersiowej, grzbietach rąk oraz wokół oczu i ust. Z wiekiem choroba stopniowo się wycisza.

Pogorszenie stanu skóry chorego na atopowe zapalenie skóry ma zwykle miejsce wiosną i jesienią. Latem atopicy czują się lepiej.

Atopowe zapalenie skóry: winne geny, alergeny i nadmierna higiena

Przyczyny AZS są bardzo złożone i na razie nie w pełni poznane. Lekarze wymieniają jednak kilka czynników, które mogą sprzyjać wystąpieniu choroby. Przede wszystkim są to czynniki genetyczne. Dziedziczy się jednak nie atopowe zapalenie skóry, lecz skłonność do atopii, czyli alergii uwarunkowanych genetycznie - należy do nich także astma oskrzelowa i katar sienny.

Jeśli tego typu schorzenia występują u jednego z rodziców, ryzyko pojawienia się AZS u dziecka wynosi 25-30 procent. Jeżeli oboje rodzice mają którąś z chorób atopowych, ryzyko to wzrasta do 60 procent. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo zachorowania na AZS są pewne wrodzone cechy skóry, m.in. suchość, wrażliwość na kosmetyki, pot i wysoką temperaturę.

Choroba ujawnia się pod wpływem różnych czynników środowiskowych, np. działania alergenów wziewnych i pokarmowych. Do tych pierwszych zaliczają się najczęściej roztocze kurzu domowego i pyłki traw, do drugich jaja, mleko, orzeszki ziemne, ryby, soja i pszenica. Dolegliwości nasila zanieczyszczone powietrze, długie przebywanie w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach, dym papierosowy oraz żywność przetworzona przemysłowo.

Wbrew pozorom chorobę może również sprowokować nadmierna higiena. Częste mycie powoduje bowiem znaczne osłabienie płaszcza lipidowego pokrywającego skórę i w efekcie nadmierne wysuszenie.

Warto wiedzieć, że atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić, nie musimy się więc obawiać nawet bardzo bliskiego obcowania z chorym domownikiem.

Ważne

Zmiany w budowie skóry u chorych na AZS są najlepiej widoczne w naskórku. Jego poszczególne warstwy nie przylegają do siebie dokładnie, dzięki czemu alergeny mogą się łatwo między nie dostać i spowodować nasilenie choroby. Skóra ma poszerzone pory, jakbyśmy oglądali ją przez szkło powiększające, i wygląda na kilkanaście lat starszą.

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej spotykanych chorób dermatologicznych wieku dziecięcego. Cierpi na nie 15-20 proc. maluchów do siódmego roku życia. AZS występuje częściej w rodzinach małodzietnych, dobrze sytuowanych, pochodzących ze środowiska miejskiego, co sugeruje, że zanieczyszczenie środowiska, małe narażenie na infekcje i brak kontaktu z alergenami we wczesnym dzieciństwie stanowią sprzyjające warunki do wystąpienia choroby.

Leczenie atopowego zapalenia skóry: maści przeciwzapalne

Jeszcze nie tak dawno dermatolog przepisywał maści ze sterydami. Powodowały one jednak poważne skutki uboczne - skóra robiła się po nich cienka, blada i wrażliwa. Dlatego ostatnio preparaty sterydowe zastępuje się specjalnymi maściami przeciwzapalnymi (inhibitorami kalcyneuryny), które mają takie samo działanie jak sterydy, ale nie szkodzą skórze.

Aby zmniejszyć swędzenie, choremu podaje się też środki przeciwhistaminowe. Czasem pomaga przebywanie na słońcu i naświetlanie promieniami UV. Jeśli stan chorego jest ciężki, lekarz przepisuje mu doustne sterydy, a gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego lub wirusowego - antybiotyki.

Prócz leczenia farmakologicznego niezwykle ważna jest pomoc psychologa - ciągłe swędzenie i zmiany na skórze źle wpływają na psychikę, a stres i brak akceptacji siebie jeszcze potęgują objawy choroby.

Atopowe zapalenie skóry: jak uniknąć infekcji skóry

Aby nie pojawiały się nowe krostki, trzeba wyeliminować ze środowiska chorego szkodliwe czynniki. Warto zrezygnować z grubych zasłon i dywanów, bo są siedliskiem roztoczy. Z tego samego powodu trzeba często sprzątać mieszkanie, najlepiej pod nieobecność chorego. Higiena jest też ważna z innego powodu - w czystym domu istnieje mniejsze ryzyko infekcji skóry. Trzeba pamiętać również o wietrzeniu pomieszczeń, bo wysoka temperatura i pot działają drażniąco.

Ponadto atopicy powinni zrezygnować z trzymania w domu zwierząt. Ich sierść powoduje alergię, a złuszczający się naskórek jest pożywką dla roztoczy. Osoby z AZS muszą unikać silnych detergentów, ich ubrania i bieliznę trzeba prać w płatkach mydlanych lub proszkach dla alergików i dwukrotnie płukać. Powinny też zrezygnować z noszenia odzieży z wełny.  Poza tym na szczególną uwagę zasługuje dieta. Nie u wszystkich chorych te same potrawy powodują nasilenie objawów, trzeba więc uważnie obserwować reakcje skóry na różne produkty.

Zrób to koniecznie

Cierpiącym na atopowe zapalenie skóry bardzo służą wszelkie zmiany miejsca pobytu, zwłaszcza wyjazdy nad morze. W przypadku miejscowości nadmorskich to kwestia większej wilgotności powietrza. Ale poprawa stanu skóry wynikająca z jakiejkolwiek zmiany klimatu wiąże się z czymś innym. Każdy wyjazd to oderwanie się od codzienności i okazja do psychicznego odpoczynku, co ma bardzo duże znaczenie u chorych z AZS.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba na całe życie. Najczęściej pojawia się u noworodków lub między 6. a 7. rokiem życia.. Diagnostyka jest dosyć złożona, szczególnie jesli chodzi o najmniejsze dzieci. W jaki sposób diagnozuje się atopowe zapalenie skóry ? Czy istnieje skuteczne lekarstwo na atopowe zapalenie skóry? Posłuchaj naszego eksperta - pediatry Andrzeja Mierzeckiego z kliniki ENEL MED.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Kasia
|

Fajnie na moja skore działają kosmetyki z serii atopis od novaclear.

Ola Nowakowska
|

Ja pozbyłam się z domu drogeryjnych kosmetyków, bo prawda jest taka, że wysuszają one skórę. Od jakiegoś czasu myję się żelem exomega control i widzę znaczna poprawę. tzn. okres remisji wwydłużył się a i samo leczenie farmakologiczne w okresie zaostrzenia przebiegało sprawniej

Jasica
|

Mój problem z AZS pojawił się już w gimnazjum i od tej pory stale się pojawia. Raz jest lepiej, a raz gorzej. Dermatolog przepisywał mi wiele smarowideł. Najlepiej działała maść sterydowa, ale przeczytałam, że jej nie wolno stosować zbyt długo, bo może dojść nawet do martwicy skóry, więc starałam się znaleźć coś bezpieczniejszego. U mnie największe ognisko zapalne pojawia się na szyi i w najgorszym wypadku robią mi się rany, które okropnie bolą. Jakiś czas temu kupiłam preparat o naturalnym składzie, który goi moją ranę i przy okazji uśmierza ból, więc sprawdza się nawet kiedy jest bardzo źle.

Iwona
|

Zmiany na skórze są wynikiem zaburzonej pracy organizmu. Te wszystkie kremy czy maści w jakiś sposób pomagają bo łagodzą zaczerwienienia, swędzenie czy ból, natomiast nie likwidują problemu. Należy zacząć od eliminacji stanu zapalnego, który toczy się w organizmie.

Pierwszym krokiem jest wykluczenie z jadłospisu produktów, który wywołuje reakcję zapalną w jelitach. Należy wykonać test z krwi na opóźnione alergie pokarmowe (np kod metaboliczny 200), który pokaże reakcje układu białokrwinkowego na dany alergen. Dieta ułożona w taki sposób pozwoli na wyciszenie organizmu by mógł on powrócić do właściwego funkcjonowania.

Ogromną korzyść przy problemach skórnych daje tlenoterapia hiperbaryczna, gdzie pod wysokim ciśnieniem podawany jest 100% tlen. Jest to dotlenienie wszystkich komórek ciała oraz produkcja komórek macierzystych, które prowadzą do pełnej regeneracji organizmu.

niniaa
|

z czymś takim lepiej idź szybko do lekarza... przy azs gdzie skóra się łuszczy , swędzi, jest zaczerwieniona sprawdza się dobrze atoperal

kamila
|

jeszcze można wypróbowac dermaveel. Raz ze likwiduje swedzenie, suchosc skory, a dwa to nie uczula, bo jest bez konserwantów, sterydow i parabenow. Tylko trzeba pamietac, żeby codziennie się nim smarowac i będzie ok.

SSSS
|

JA CHORUJE NA AZS OD ZAWSZE, NAJBARDZIEJ DZIALA NA MNIE CZEKOLADA KTORA UWIELBIAM NIESTETY, JA BYLEM MNIEJSZY TO RODZICE WYDAWALI TYSIACE,DZIESIATKI TYS NA LECZENIE U ROZNYCH SPECJALISTOW I W SUMIE NIC NIE POMAGALO, TERAZ MAM 32 LATA I JAK NAJEM SIE CZEKOLADY TO WYSYPUJE MNIE NA REKACH I TRZYMA DLUGO. NIC NIE POMAGALO NIGDY, AZ OSTATNIO MIALEM JUZ BAAAARDZO ŹLE, WIEC POSZEDLEM DO ZWYKLEGO LEKARZA PIERW. KONT. TAM MI PRZEPISALA JAKAS MASC OK 15ZŁ BEZ RECEPTY, KUPILEM JA, NA NAST. DZIEN PRAKTYCZNIE NIE BYLO SLADU. BYLEM W SZOKU. TERAZ NIE PAMIETAM JAK TA MASC SIE NAZYWALA, ZACZYNALA SIE CHYBA N LITERE G, ALE KURDE NIE PAMIETAM NAZWY. PAMIETAM TYLKO ZE BYLA ZA OK 15ZŁ

monni
|

jak w tytule

Anonim
|

Mam 11 lat i na rękach pojawiają mi się strupy i czerwone plamy.
Od urodzenia na policzkach mam krostki,przez to policzki są szorstkie jak papier ścierny.Czy to AZS?

s
|

na świąd polecam L3 Prurigo a schłodzona przynosi jeszcze lepszy efekt