Mało znany suplement może ochronić serce. Czym jest MitoQ?

2025-06-10 4:50

Podczas ostatniej konferencji British Cardiovascular Society poruszono m.in. kwestię tego jak mesylan mitochinonu może wpływać na układ sercowo-naczyniowy. Okazuje się, że z potencjału mało znanego suplementu mogą skorzystać przede wszystkim osoby z cukrzycą typu 2.

Mało znany suplement może ochronić serce. Czym jest MitoQ?
Autor: Fot. Getty Images

British Cardiovascular Society, czyli Brytyjskie Towarzystwo Kardiologiczne każdego roku organizuje konferencję uważaną za największe i najważniejsze wydarzenie edukacyjne w tym kraju, które zrzesza ekspertów z dziedziny sercowo-naczyniowej. Tym razem jednym z tematów był wpływ MitoQ, czyli mesylanu mitochinonu na serce zwłaszcza w kontekście pacjentów z cukrzycą typu 2.

Masz cukrzycę typu 2? Chroń serce i nerki.

MitoQ ochroną dla serca? Nowa nadzieja kardiologów

Podczas wspomnianej konferencji omówiono wyniki badań dr Henry Proctera. To pracownik naukowy ds. badań klinicznych na University of Leeds, a także główny autor badania.

Naukowiec wraz z grupą współpracowników zrekrutował 70 osób borykających z się z cukrzycą typu 2. Należy podkreślić, że w badaniu nie brały udziału osoby, u których występował jakiś rodzaj choroby serca

Zarówno przed rozpoczęciem badań jak i po ich zakończeniu uczestnikom wykonano testy oraz skanowanie serca. W ciągu czterech miesięcy połowa osób przyjmowała każdego dnia 40 mg mesylanu mitochinonu, a także dotychczasowo stosowane leki na cukrzycę typu 2. Pozostałe osoby nie dostawały MitoQ a wyłącznie przepisane wcześniej leki.

Po wspomnianych czterech miesiącach zauważono, że pacjenci z cukrzycą, którzy każdego dnia poza standardowym leczeniem przyjmowali mesylan mitochinonu, meli zdrowsze serca, aniżeli osoby, którym nie podawano tego rodzaju przeciwutleniacza.

Jak sugerują wyniki badań, MitoQ był w stanie odwrócić wczesne objawy niewydolności serca związanej z cukrzycą. 

Te zachęcające wyniki są oznaką, że mitochinon może utrzymać serca zdrowsze na dłużej u osób z cukrzycą. Gdyby badanie trwało dłużej, prawdopodobnie zaczęlibyśmy zauważać różnice w poważniejszych wskaźnikach zdrowia serca między grupą z poszczególnymi grupami. Mamy nadzieję, że większe badanie będzie nadal wykazywać korzyści płynące z tego przeciwutleniacza i że pewnego dnia pacjentom z cukrzycą będzie można przepisać go, aby pomóc zapobiec niewydolności serca, zanim wpłynie ona na ich życie

 -  wskazał dr Henry Procter.

Autorzy badań odkryli, że już po czterech miesiącach stosowania mitochinonu serca pacjentów z cukrzycą typu 2 o 15% wydajniej przetwarzały i wykorzystywały energię w stanie spoczynku niż do tej pory. Poprawę pracy serca odnotowano również w trakcie wysiłku fizycznego. Dodatkowo zauważono, że serca osób, którym podano MitoQ szybciej się rozluźniały. A zatem oznaki te świadczą o tym, iż udało się odwrócić wczesne wskaźniki stresu i sztywności mięśnia sercowego.

Choć jak wynika ze wskazanych badań, MitoQ cechuje potencjał sercowo-naczyniowy to jednak na ten moment należy zachować ostrożny optymizm. Potrzebne są kolejne, duże padania kliniczne, randomizowane, z podwójną ślepą próbą, aby zyskać pełny obraz nie tylko ewentualnych korzyści, ale również możliwych skutków ubocznych stosowania mitochinonu

W celu lepszego zrozumienia, dlaczego to właśnie na osobach z cukrzycą typu 2 skupiły się omówione badania, przypominamy, że choć tego rodzaju schorzenie kojarzy się głównie jako problem metaboliczny, to kardiolodzy wciąż zaznaczają, że cukrzyca to choroba serca. Więcej na ten temat znajdziesz w materiale polecanym poniżej, w którym prof. Artur Mamcarz wyjaśnia, dlaczego to tak ważne, by nie lekceważyć cukrzycy.

Co to jest mitochinon? MitoQ nie tylko na serce

Do tej pory mitochinon przyjmowali głównie sportowcy, ponieważ producenci suplementów twierdzili, że tego rodzaju przeciwutleniacz może wpłynąć pozytywnie na poziom energii komórkowej. Niemniej nie jest to jakaś mocno powszechna praktyka. 

MitoQ to pochodna koenzymu Q10 i jest silnym antyoksydantem, który działa bezpośrednio w mitochondriach, czyli “elektrowniach” poszczególnych komórek. Mitochinon jest w stanie przeniknąć przez błony komórkowe, dzięki czemu może redukować poziom wolnych rodników. 

To kluczowe, ponieważ to właśnie w mitochondriach dochodzi do produkcji wolnych rodników, które niszczą organizm. Dlatego MitoQ daje szansę na to, aby ochronić serce i mózg przed skutkami stresu oksydacyjnego.

Okazuje się, że w badaniach przedklinicznych przeprowadzonych na myszach ustalono, że podawana gryzoniom woda z dodatkiem mitochinonu przyczyniła się do lepszej retencji pamięci przestrzennej. Oznacza to, że zwierzęta wykazywały większe zdolności do zapamiętywania lokalizacji i przestrzeni. Co ciekawe, w przypadku myszy z modelem choroby Alzheimera podawanie MitoQ wydłużyło ich życie.

Drogowskazy
Wpływ nawyków matek na wybory córek. DROGOWSKAZY
Mediateka.pl
Sponsor podcastu:
Media Expert i Mediaexpert.pl