Jak zapobiegać PRÓCHNICY u DZIECI?

2019-01-28 9:49

Próchnica u dzieci to ogromny problem. Atakuje zęby mleczne, a potem przenosi się na zęby stałe. Jej pojawieniu się winne są przede wszystkim zaniedbania higieniczne i dieta z dużą ilością słodyczy. Wyeliminuj je z diety dziecka, bo inaczej możesz nie wygrać wojny z bakteriami.

Próchnica u dzieci to prawdziwa epidemia, a przecież w prosty sposób można jej uniknąć. Naukowcy dowodzą, że w warunkach laboratoryjnych bakterie nie mnożą się zbyt szybko, zęby zatem można by czyścić tylko raz na 48 godzin.

Pod jednym warunkiem: że z diety usunęlibyśmy wszelkie węglowodany, które są główną pożywką drobnoustrojów. Niestety, nie jest to możliwe. Węglowodany są przecież nie tylko w cukierkach, ale także w białym pieczywie, owocach i niemal wszystkich napojach, które słodzimy choćby odrobiną cukru. Nie sposób ich więc wyeliminować. Jednak można je znacznie ograniczyć.

Próchnica u dzieci - przyczyny

Szczególnie groźne dla zębów jest jedzenie słodyczy i picie słodkich napojów między posiłkami oraz przed snem. Wieczorem, po umyciu zębów, nie wolno już nic jeść ani pić: schrupanie jabłka lub wypicie szklanki ciepłego mleka to prosta droga do próchnicy. Bezpieczniej jest najpierw zjeść jabłko albo wypić mleko, a potem dokładnie umyć zęby.

U dzieci szkliwo jest znacznie słabsze, więc w zasadzie w ogóle nie powinny jadać słodyczy. Dlatego tak dobrym rozwiązaniem jest jeden "słodki dzień" w tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, że w tym dniu dzieci muszą wyjątkowo starannie czyścić zęby.

Jeśli zaś koniecznie chcą łasować co dzień, lepiej kupować im zwykłą czekoladę, a nie landrynki, lizaki czy ciągutki. Czekolada, choć bardzo słodka, szybko się rozpuszcza i nie pozostaje na zębach. Natomiast wszelkie kleiste słodycze mogą tkwić w zakamarkach jamy ustnej godzinami.

CZYTAJ TEŻ:

Guma zapobiegnie próchnicy, gdy dziecko nie może umyć zębów

Rozwiązaniem może być żucie bezcukrowej gumy, zwłaszcza gdy nie mamy możliwości umycia zębów. Zawarte w niej substytuty cukru, np. ksilitol, nie rozkładają się w postaci kwasów, przywracają w ustach naturalne pH i tym samym zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej. Ponadto żucie usuwa resztki posiłku nawet z najbardziej niedostępnych rejonów jamy ustnej i ułatwia wydzielanie śliny, której składniki mineralne wnikają do szkliwa i wzmacniają je.

Szkliwo chroni zębinę

Próchnica potrzebuje więcej czasu na zaatakowanie powierzchni zęba, niż na to, by rozprzestrzenić się w zębinie. Tam proces postępuje szybciej. Wynika to z tego, że odporność zęba na próchnicę zależy od zawartości w nim substancji nieorganicznych.

U dorosłego człowieka szkliwo składa się w ok. 95 proc. z kryształów hydroksyapatytu i w 5 proc. z tzw. matrycy, czyli substancji organicznej, która kiedyś ząb budowała, oraz z wody. W samej zębinie stosunek ten wynosi 70 do 30 proc., zaś w cemencie materiału nieorganicznego i organicznego jest po połowie.

Sztuczna szczęka dla.. 6-latki. Zęby polskich dzieci w katastrofalnym stanie

Dzieci nie myją zębów, mają próchnicę, a rodzice nie chodzą z nimi do stomatologa. Skutek? Z danych Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej wynika, że nawet 85% 6-latków ma popsute zęby. Z kolei szacunki resortu zdrowia wskazują, że co drugi trzylatek ma próchnicę, a ponad 90%.

U niektórych dzieci konieczne było wykonanie protezy - w większości przypadków częściowej, ale są dzieci, które potrzebowały protezy całkowitej. Najmłodsze dziecko z protezą miało 6 lat. Dziewczynka w skutek próchnicy straciła całe uzębienie. W związku z pójściem dziecka do szkoły, by oszczędzić mu wstydu, rodzice postanowili starać się dla niego o protezę.

Źródło: Lifestyle.newseria.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Matylda Ziętek
|

Wiadomo, można pilnować, żeby dziecko myło zęby i nawet jakoś mu urozmaicać to mycie, ale wizyty u dentysty raz na czas nic nie zastąpi. Najlepszym sposobem na brak próchnicy u dzieci to taki dentysta, do którego dziecko będzie chciało pójść.

tinny
|

Myślę, że problemem też jest to, że wielu uważa, że zębów mlecznych się nie leczy, Zapominamy też o profilaktyce i do dentysty idziemy jak się pojawi próchnica albo dziura w zębie. No i później kłopot, dziecko płacze dentysta robi co może, żeby uspokoić. A można tego wszystkiego uniknąć. Odpowiednio zadbać o zęby pójść do dentysty wcześniej, żeby się dziecko oswoiło. Ja wam powiem, że w Krainie Uśmiechu mamy świetną opiekę. Wszystko na wysokim poziomie i też atmosfera fajna, dbają o to, żeby się każdy czuł dobrze na fotelu.

Fuver
|

Ja kupuję lizaki Mniam Mniam, bo w składzie jest fiński ksylolit działający przeciwpróchnicznie i przeciwbakteryjnie. Lizaki otrzymały znak PTS. Najfajniejsze jest to, że można je wszędzie zabrać ze sobą, jak np. dziecko nie ma możliwości umycia ząbków.

Magda
|

Poszukuję w Szczecinie dentysty dla dziecka, ma 6 lat i nie potrafi usiedzieć na fotelu w gabinecie dentystycznym, czy miał ktoś podobny problem i zna dentystę, który potrafi to zmienić?

Krystynamm
|

Trzeba chodzić do dentysty i problem z głowy:) Samemu nic się nie zrobi przecież. To co mogę polecić to Stomatolog Toruń, a dokładniej http://www.legan.pl/ - chodzimy tam całą rodziną i nie narzekamy. Wspaniali Panowie na odpowiednim miejscu.

pysiamisia
|

Polecam pastę Lacalut, jest specjalna również dla dzieci. Ja stosuję i jestem bardzo zadowolona. Starszej córce teraz wprowadzam biała perłę na dodatkowe wybielanie.

Elka
|

Ja to się zastanawiam, jak w ogóle można dopuścić do tego, że dziecko ma próchnicę, to niesamowite. Podstawą moim zdaniem są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, np. dra borczyka w katowicach. Ja chodzę z dzieckiem od momentu, jak wyszedł 1 ząb i wszystko jest ok.

kasia
|

Co Mogę robić , aby ona się nie powiększała. . Oprócz tego że mam myc zęby i nie jeść słodyczy . Robię to a pomimo tego nadal mam próchnice i nie mam już 2 zębów

racja
|

Zakopianka to centrum z naprawdę sympatycznymi lekarzami.

bursztyn
|

Słuchaj, poradzę Ci Zakopiankę. Koło cinema city na zakopiańskiej. Specjalizują się w stomatologii dla osób z traumą dentystyczną. Wiem, co mówię, ponieważ sam jestem pacjentem z taką właśnie przypadłością.