Do DENTYSTY warto iść już z NIEMOWLAKIEM

2012-01-10 10:12 Tomasz Pietrzak/Guarana Communications

Chociaż dzieci poniżej pierwszego roku życia mają zaledwie kilka zębów mlecznych, to zdaniem ekspertów jest to najlepszy czas, by po raz pierwszy odwiedziły stomatologa – wynika z badań amerykańskich naukowców z The American Academy of Pediatric Dentristy.

Ponad 40 procent dzieci ma próchnicę zanim pójdzie pierwszy raz do przedszkola. Jest to o tyle niepokojące, że próchnica występująca w zębach mlecznych podnosi ryzyko rozwoju demineralizacji szkliwa zębów stałych.

Pierwsza wizyta u dentysty bez bólu

Pierwsza wizyta u dentysty stanowi początek wyrobienia u dziecka dobrych nawyków związanych z dbaniem o ząbki. – Obecnie wielu dorosłych panicznie boi się wizyty u dentysty, ale nie zapominajmy, że wszelkie traumy związane z leczeniem stomatologicznym przeważnie rodzą się we wczesnym wieku, kiedy to rodzice przyprowadzają do gabinetu swoją kilkuletnią pociechę z płaczem z powodu bólu zęba. Wtedy jest stanowczo za późno i dziecku pierwsza wizyta kojarzy się negatywnie utrwalając nieprawidłowe stereotypy, które w przyszłości mogą rzutować na jego dbanie o zdrowie jamy ustnej – mówi lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA w Gliwicach. Pierwsza wizyta może być dla dziecka formą zabawy. – Małe dzieci nie są uprzedzone, wszystko je ciekawi, więc z pomocą lekarza stomatologa, pierwsza wizyta może być dla dziecka po prostu fajną zabawą – ocenia dr Bartosz Nowak.

Ważne

Rodzice też zbyt późno wręczają dzieciom szczoteczkę do mycia zębów i zaszczepiają nawyk codziennego mycia zębów. – Zazwyczaj dzieje się to, kiedy nasza pociecha ma jeśli nie wszystkie zęby to przynajmniej większość. A dzieci powinny wyrabiać sobie nawyk szczotkowania zębów praktycznie od początku, gdy potrafią samodzielnie złapać szczoteczkę, wcześniej tą czynność powinni wykonywać rodzice – mówi dr Nowak.

Jaki ząb za młodu, taki na starość

Wielu rodziców jednak błędnie wyznaje tezę, że nie ma konieczności dbania o zęby mleczne, skoro za kilka lat będą zastąpione zębami stałymi. Nic bardziej mylnego! Jak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, w tym wypadku bardzo często dochodzi do tzw. efektu domina. – Jeśli próchnica zaczęła się rozwijać we wczesnym wieku, w okresie posiadania zębów mlecznych, to nawet w przypadku posiadania przez dziecko zębów stałych, proces ten trudno zatrzymać. Dlatego też od pierwszej wizyty stomatolog kładzie nacisk na to, by zapobiec jej rozwojowi – tłumaczy dr Nowak. Obecnie ryzyko próchnicy nawet u małych dzieci jest znacznie wyższe niż kilka lub kilkanaście lat temu. – Zabójcą dla zębów są cukry, gdyż to one podczas wstępnego trawienia w jamie ustnej wytwarzają bakterie i substancje, które niszczą szkliwo. Dzieci spożywają znacznie więcej węglowodanów niż potrzebuje ich mały organizm. Są karmione słodzonymi kaszkami. Piją nawet słodzone mleko, nie wspominając o słodyczach – mówi dr Nowak. Inną konsekwencją takiej niezdrowej diety jest także nadwaga i otyłość u dzieci, która także ma negatywny wpływ na stan zdrowia uzębienia.

Dlaczego warto zamienić butelkę na kubek

Pierwsza wizyta u dentysty to także okazja, by dać rodzicom kilka rad, jak w najlepszy sposób zapobiegać próchnicy na co dzień. Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę chociażby z tego, jak zgubny wpływ na uzębienie ma picie z butelki. Eksperci radzą odstawienie butelki i zamianę jej na kubek lub filiżankę nie później niż przed osiągnięciem roku życia przez dziecko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
dorota
|

Pierwsza wizyta z malcem u dentysty powinna zakończyć się sukcesem. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego stomatologa! :) My w Warszawie polecamy wszystkim klinikę Bonneli Dental. Fantastyczni specjaliści, którzy wiedzą, co robią, a mali pacjenci czują się u nich znakomicie - potwierdza to moja mała Julka.

malgosia
|

Bardzo mi zależało na tym, żeby mojemu synkowi wizyty u dentysty dobrze się kojarzyły, wiem, jak ważne jest dbanie o zęby, zwłaszcza, ze moi rodzice nie zwracali na to uwagi, czego skutki odczuwam do dziś :/ Każdemu rodzicowi polecam rozejrzeć się za gabinetem, który oferuje w swoich usługach wizytę adaptacyjną dla dziecka (ja wybrałam Indexmedica) – przy odpowiednim podejściu dentysty do małego pacjenta dziecko zaczyna mieć same pozytywne skojarzenia z wizytą. Mój synek wręcz je lubi :)

Julia
|

Ja chodzę z dzieckiem do Pani Oli z Froe (froe.pl). Klinika znajduje się na ul. Panieńskiej, czyli w samym centrum, a Pani Ola ma bardzo dobre podejście do dzieci, moje jest zadowolone :)

Iwona
|

A czy ktoś mógłby polecić dentystę ze Szczecina dla małego dziecka?

Goska
|

Zgadzam się z tym, ze im wczesniej się dziecko zaprowadzi do dentysty, tym lepiej… mój Tomcio trafił na świetną doktor Gądek, która oswoiła go z gabinetem w klinice Borczyka, pokazała jak trzeba dbac o higiene ząbków i dlaczego trzeba to robić. Nie straszyła go konsekwencjami, ale wyjaśniła w delikatny sposób, że o każdy ząb trzeba dbać, bo jeśli będzie zdrowy, to i Tomek będzie szczęśliwszy i nic nie będzie go bolało :) trzeba mieć odpowiednie podejście do takich małych pacjentów i pokazac, że lepiej zapobiegac, niż leczyć