Bolą i drętwieją ci nogi? Czas zbadać poziom cholesterolu

2022-06-07 15:00

To, czy cholesterol jest zbyt wysoki, pozwala ocenić proste badanie krwi. Jednak niekiedy to organizm sam daje znać o tym, że poziom cholesterolu jest znacząco ponad normę. Przeczytaj, po czym poznać, że możesz mieć zbyt wysoki cholesterol i jakie objawy powinny cię skłonić do wizyty u lekarza.

Mężczyzna trzymający się za łydkę
Autor: Getty Images

Objawy wysokiego cholesterolu nie są tak charakterystyczne, jak objawy innych dolegliwości, w dodatku często pojawiają się dopiero, gdy cholesterolu jest zdecydowanie za dużo.

Nadmiar cholesterolu stopniowo odkłada się bowiem w ścianach tętnic, tworząc tzw. blaszkę miażdżycową, w efekcie czego naczynia usztywniają się i zwężają. A to już daje nie tylko dość poważne konsekwencje (z zawałem serca włącznie), ale również konkretne objawy.

Większość z nich łatwo jest przeoczyć lub składać na karb zmęczenia, upałów, czy zmian związanych z wiekiem. Warto więc dokładnie przyjrzeć się sygnałom, jakie wysyła ci twoje ciało. Oto najczęstsze objawy zbyt wysokiego cholesterolu.

Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, będące efektem arteriosklerozy, inaczej miażdżycy.

Ból lub dyskomfort odczuwany w dolnej części nóg, opisywany jako "uczucie ciężkości" i wynikający ze słabszego przepływu krwi przez te okolice.

Kępki żółte, tzw. żółtaki. To żółtawe grudki na skórze, które najczęściej lokalizują się w kącikach oczu, na powiekach, w zgięciach łokci, nadgarstków, kolan. Żółtaki mogą również przybierać postać guzów na ścięgnach nadgarstków lub ścięgnie Achillesa. Niemal w połowie przypadków pojawiają się w stanach zwiększonego stężenia lipidów, w tym cholesterolu.

Nocne skurcze stóp i nóg. Mogą być objawem choroby tętnic obwodowych (PAD - peripheral artery disease), która najczęściej jest efektem miażdżycy, choć niekiedy może mieć również inne przyczyny, np. stan zapalny. 

Trudno gojące się rany. Mogą pojawić się na całym ciele, przede wszystkim na stopach lub nogach i są związane z chorobą tętnic obwodowych, do jakiej doszło na skutek zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.

Zmiany w wyglądzie nóg: jednym z objawów zbyt wysokiego cholesterolu może być błyszcząca, naciągnięta skóra na stopach i nogach, która w dodatku jest blada (co wynika ze słabszego ukrwienia). Wolniej też odrastają włoski po goleniu nóg.

Przeczytaj także: Co to jest cholesterol? Sprawdź, dlaczego warto dbać o prawidłowy poziom cholesterolu

Kontrola poziomu cholesterolu

Lodowate stopy - to również objaw zbyt wysokiego cholesterolu i związanego z nim zwężenia światła naczyń krwionośnych, co utrudnia krążenie krwi.

Zmiana wyglądu paznokci u stóp. U osób, które mają zbyt wysoki cholesterol, są one zdecydowanie grubsze, rzadziej też trzeba je przycinać, gdyż wolniej rosną.

Sprawdź, co podnosi poziom cholesterolu!

Dotkliwe bóle nóg i ich drętwienie. Jest to związane z wywołaną wysokim poziomem cholesterolu chorobą tętnic obwodowych. Szarpiący, nieprzyjemny ból może występować w jednej lub w obu nogach, na ich części lub nawet na całej długości. Nogi mogą też drętwieć zarówno podczas snu lub odpoczynku, jak i w trakcie siedzenia, chodzenia czy nawet w trakcie ćwiczeń - ma to związek z przewężeniem naczyń krwionośnych, w których odkłada się blaszka miażdżycowa.

Ból w klatce piersiowej. Może sygnalizować chorobę wieńcową, będącą m.in. efektem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Jest silny, dławiący, może promieniować z okolic mostka do szyi lub ramion. Często towarzyszą mu zawroty głowy, kołatanie serca, drętwienie rąk. Może występować zarówno podczas wysiłku i stresu, jak i w trakcie odpoczynku. 

Sonda
Jest za wysoki?