Hepatolodzy często widzą u pacjentów takie paznokcie. To objaw marskości wątroby
Paznokcie to ważny wskaźnik stanu zdrowia - również dla lekarzy. Wygląd lub kształt płytki może być ważną wskazówką zwłaszcza w przypadku chorób wątroby. Aż 80 proc. osób z marskością wątroby ma paznokcie o charakterystycznym wyglądzie, częściowo matowe. I chociaż nie jest to podstawa diagnozy, taki wygląd paznokci powinien być sygnałem do pilnej wizyty u lekarza.
Marskość wątroby to poważna choroba. W jej przebiegu wątroba stopniowo włóknieje, a jej zdrowa tkanka zastępowana jest tkanką patologiczną. Zamiast prawidłowych skupisk zrazików wątrobowych tworzą się tzw. guzki regeneracyjne - skupiska komórek wątroby otoczone pasmami tkanki łącznej. Z tego powodu obumierają komórki wątroby, co prowadzi do zaburzeń jej czynności.
Widoczne objawy marskości wątroby pojawiają się zazwyczaj dopiero, gdy stan ten jest już zaawansowany - choroba ta długo rozwija się bowiem w ukryciu. A jedną z pierwszych widocznych wskazówek może być jednak charakterystyczny wygląd paznokci.
Tak mogą wyglądać paznokcie przy marskością wątroby
Tematem zmian na paznokciach i ich związku z chorobami wątroby zajmowało się wielu naukowców, a wyniki badań opublikowano w różnych pismach naukowych. Zgodnie z badaniem, którego wyniki przytoczył Saudi Medical Journal, zmiany na paznokciach ma aż 80,5 proc. osób z chorą wątrobą, w tym z marskością.
Z kolei badanie, którego wyniki opublikowano w Journal of Evolution of Medical and Dental Sciences wykazało, że ma je 72 proc. osób. Takie zmiany na co dzień obserwują również lekarze hepatolodzy, czyli lekarze zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób wątroby, u swoich pacjentów. W przypadku marskości wątroby zmiany na paznokciach pojawiają się zazwyczaj już w zaawansowanym stadium choroby - ale często nim pojawią się inne wyraźne symptomy.
Paznokcie chorych są jasne i zmętniałe na niemal całej długości - wyjątkiem jest pasmo o szerokości nie większej niż 3 mm, które może być brązowe lub jasnoróżowe. Zazwyczaj jest ono dobrze odgraniczone od reszty paznokcia. Co istotne, nie wszystkie paznokcie są dotknięte tymi samymi zmianami w podobnym stopniu: niektóre mogą być zmatowione bardziej, inne mniej. U niektórych osób dodatkowo nie odróżnia się tzw. linula czyli jasny obszar w kształcie łuku znajdujący się u dołu paznokcia.
Takie paznokcie mają swoją nazwę - to tzw. paznokcie Terry'ego. Nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Richarda Terry'ego, który już w 1954 roku zauważył, że 82 ze 100 pacjentów z marskością wątroby ma takie paznokcie.
Dlaczego choroba wątroby wpływa na wygląd paznokci?
Zmiany na paznokciach nie pojawiają się z dnia na dzień, lecz zachodzą stopniowo. Początkowo paznokieć wygląda normalnie, lecz w miarę wzrostu płytki przestrzeń między łożyskiem a połową długości płytki robi się matowa - paznokieć wygląda tak, jakby jego część uniosła się, oddzielając od podstawy.
Z czego to wynika? Badacze przypuszczają, że zmiany te mają związek przede wszystkim z procesami do jakich dochodzi w łożysku paznokcia, gdzie zmniejsza się liczba naczyń krwionośnych. Dochodzi również do zwiększenia dystalnej krawędzi paznokcia - czyli tej jego części, która wystaje poza czubek palca - i do zmniejszenia części proksymalnej.
Polecany artykuł: