Te objawy zapowiadają marskość wątroby. Warto mieć je na uwadze

2022-06-21 15:50

Marskość wątroby dotyka 10 proc. populacji. Ten stan rozwija się bardzo "podstępnie". Z tego względu początkowo może nie dawać wyraźnych oznak. Oto pierwsze objawy, na które trzeba zwrócić uwagę! Wśród nich są osłabienie, utrata apetytu, wzdęcia i bezsenność.

Kobieta, leżąca na kanapie, trzyma się za brzuch
Autor: Getty Images

Marskość wątroby rozwija się latami 

Marskość wątroby określana jest jako stan, który może doprowadzić nawet do śmierci. Dochodzi w nim do zwłóknienia wątroby i zmian w jej budowie, czyli zdrowe komórki wątroby są zastępowane przez nieprawidłowe guzki zaburzające przepływ krwi w wątrobie.

Rozwój tego stanu jest bardzo powolny, a tkanki są niszczone latami. Jego przyczyn może być wiele – do najczęstszych przyczyn zalicza się: przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, nadużywanie alkoholu lub stłuszczenie wątroby. Marskość wątroby może być powodowana przez niektóre wrodzone i nabyte choroby metaboliczne (m.in. cukrzycę, otyłość), przedłużone uszkodzenie dróg żółciowych lub ich niedrożność, autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AZW), a także stosowanie poszczególnych leków.

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić po 50 r.ż.?

Wczesne objawy marskości wątroby. Nie ignoruj ich!

W wielu przypadkach marskość wątroby nie daje wyraźnych objawów lub chorzy po prostu ich nie zauważają albo przypisują je innym dolegliwościom. Dlatego warto być czujnym na wczesne symptomy, które wskazują na marskość wątroby. Organizm może wysyłać wtedy sygnały ostrzegawcze takie jak:

  • osłabienie,
  • ciągłe zmęczenie,
  • spadek masy ciała,
  • zmniejszenie apetytu,
  • uczucie ciężaru w nadbrzuszu,
  • wzdęcia i odbijanie się po posiłku,
  • pogorszenie tolerancji wysiłku fizycznego,
  • świąd skóry,
  • zaburzenia snu.

W przypadku pojawienia się objawów warto zawsze skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci szereg odpowiednich badań (m.in. badanie krwi, USG, endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego, biopsję wątroby z badaniem histopatologicznym) i wypisze skierowanie do specjalisty. Dlatego tak nieoceniona jest wartość wykonywania regularnych badań w celach profilaktycznych.

W późniejszym stadium marskości wątroby pojawiają się już specyficzne objawy uszkodzenia tkanki wątroby m.in. wymioty, nudności, obrzęk ślinianek, chudnięcie, krwawienie z nosa i dziąseł czy zwiększenie obwodu brzucha z powodu powiększenia wątroby i wodobrzusze.

Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia marskości wątroby. Leczenie polega m.in. na spowalnianiu postępów tego stanu, wspomaganiu funkcjonowania wątroby, wprowadzeniu odpowiedniej diety oraz wyeliminowaniu czynników wywołujących rozwijanie się marskości (np. alkoholu).