Objaw stłuszczenia wątroby pojawia się na palcach. To sygnał, którego nie wolno lekceważyć

2022-06-09 14:41

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) dotyka osób w każdym wieku zarówno u tych szczupłych, jak i walczących z otyłością i nadwagą. Ta choroba w wielu przypadkach nie daje żadnych objawów. Ciało jednak wysyła sygnały długo przed tym, zanim w organizmie zacznie dziać się coś niedobrego. Oto nietypowy objaw NAFLD. Zmiany mogą być widoczne na palcach.

Nietypowy objaw stłuszczenia wątroby widoczny na palcach
Autor: Getty Images

Wiele osób uważa, że niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest to schorzenie, z którym najczęściej zmagają się osoby otyłe. Do czynników ryzyka zalicza się również cukrzycę typu 2, nieprawidłową gospodarkę lipidową (tzw. dyslipidemię), zespół metaboliczny i zespół policystycznych jajników.

Nietypowy objaw NAFLD. Pojawia się na palcach

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (ang. nonalcoholic fatty liver disease, w skrócie NAFLD) jest najczęstszą chorobą przewlekłą wątroby i jednocześnie przyczyną nieprawidłowych wyników badań wątrobowych. To schorzenie związane jest z nagromadzeniem się kropli tłuszczu, które nie uległy rozłożeniu podczas przemiany materii w obrębie komórek wątrobowych (tzw. hepatocytów). Jest ono trudne do zdiagnozowania, ponieważ poza specyficznymi odczuciami zmęczenia, gorszego samopoczucia, osłabienia i niekiedy dyskomfortu w nadbrzuszu, nie daje żadnych objawów. Wraz z rozwojem choroby organizm może wysyłać sygnały ostrzegawcze, których nie warto bagatelizować.

Ekspertka dr Debroh Lee z apteki internetowej "Dr Fox" wyjaśnia, że pierwszym, nieodczuwalnym objawem niealkoholowego stłuszczenia wątroby są palce pałeczkowate (inaczej nazywane jako palce Hipokratesa lub pałeczki dobosza). Jak je rozpoznać? Opisując wygląd tych palców, często używa się określenia maczugi, czyli końcowe części palców są znacznie grubsze od reszty. Natomiast płytki paznokciowe powiększają się i wyraźnie zaokrąglają swoją powierzchnię. Zwykle dotyczy to rąk, rzadziej palce pałeczkowate spotyka się u stóp.

Zmiany w obrębie nie są bolesne i pojawiają się etapami. Początkowo paznokcie ulegają delikatnemu zmiękczeniu, a skóra wokół nich zaczyna się nieestetycznie błyszczeć. Następuje później wykrzywienie płytki paznokciowej, co widać pod odpowiednim kątem. W ostatniej fazie końcowe części palców są pogrubione i obrzęknięte.

W formie 24: sposoby na odtrucie wątroby

Dieta w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to poważna choroba, która z biegiem czasu może prowadzić do marskości tego narządu. Wcześnie wykryte zmiany w wątrobie są odwracalne pod wpływem zmiany nawyków żywieniowych i zwiększeniu aktywności fizycznej.

"Zaleca się stosowanie diety śródziemnomorskiej, która obfituje w chude mięso, ryby, drób, produkty pełnoziarniste, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz warzywa i owoce" – powiedziała dr Lee. Jak dodała, warto też spożywać produkty, które są dobrym źródłem błonnika. 

W przypadku NAFLD odpowiednio szybkie leczenie pozwala na powrót do zdrowia.