Paznokcie Terry'ego mogą ostrzegać o marskości wątroby i cukrzycy. Jak je rozpoznać?

2022-05-31 7:55

Wygląd paznokci może wiele powiedzieć na temat stanu zdrowia. Uważnie się im przyglądając, można zauważyć przede wszystkim niedobory składników mineralnych - ale nie tylko. Pewne zmiany na płytce paznokcia - określane jako paznokcie Terry'ego - mogą również świadczyć o poważnych chorobach. Ich wygląd sam w sobie nie oznacza jeszcze diagnozy, jednak mając takie paznokcie nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Paznokcie Terry'ego mogą ostrzegać o marskości wątroby i cukrzycy.  Jak je rozpoznać?
Autor: Getty Images

Określenie "paznokcie Terry'ego" pochodzi od nazwiska lekarza, który opisał je jako pierwszy. Już w 1954 r dr Richard Terry, brytyjski lekarz hepatolog zauważył, że u 82 ze kolejnych 100 pacjentów chorujących na marskość wątroby paznokcie mają specyficzny wygląd: ich łożysko jest białe z matowym zmętnieniem i dystalnym paskiem o długości 1-2 mm w kolorze normalnego różu

Jak wyglądają paznokcie Terry'ego?

Kryteria zastosowane przez dr Terry'ego zostały jednak zmienione. Obecnie o paznokciach Terry'ego mówimy, jeśli są one zmętniałe niemal na całej długości, z wyjątkiem pasa o szerokości od 0,5 do 3 mm (może być ono brązowe, zaś łożysko paznokcia, czyli tkanki leżące bezpośrednio pod płytką, może być jasnoróżowe).

Zazwyczaj ten pas jest dobrze widoczny i wyraźny, chociaż jego granica może nie być równa. Białawy obszar w kształcie łuku u dołu paznokcia, czyli linula, może być widoczny lub nie. Zwykle wszystkie paznokcie są dotknięte w takim samym stopniu.

Paznokcie Terry'ego
Autor: Hojasmuertas, Wikimedia Commons

Jak powstają paznokcie Terry'ego?

Paznokcie Terry'ego są efektem zmian, do jakich dochodzi w unaczynieniu łożyska paznokcia (w tej okolicy zmniejsza się liczba naczyń krwionośnych), a także zmniejszenia części proksymalnej i zwiększenia krawędzi dystalnej.

Badania biochemiczne osób z takimi paznokciami nie wykazały związku z anemią i hipoalbuminemią, jednak badacze odkryli nieprawidłowy stosunek estrogenów do androgenów i nieprawidłowy metabolizm steroidów.

O jakich chorobach mogą świadczyć paznokcie Terry'ego?

W niektórych przypadkach paznokcie Terry'ego są oznaką typowego starzenia się organizmu. Jednak mogą być one również objawem chorób, gdyż ich występowanie stwierdzano u osób chorujących na:

Niekiedy paznokcie Terry'ego stwierdzane są również u osób zakażonych wirusem HIV, a także u chorych poddawanych hemodializie oraz po przeszczepieniu nerki.

Czy paznokcie Terry'ego wymagają leczenia?

Paznokci Terry'ego nie trzeba leczyć, gdyż poza zmianą wyglądu nic im bezpośrednio nie dolega. Ich wygląd powinien zaś wrócić do normy wraz z leczeniem choroby podstawowej.

Co szkodzi wątrobie?