Masz takie zmiany na paznokciach? Mogą świadczyć o cukrzycy

2022-05-25 10:17

Mimo, że cukrzycę typu 2 zdiagnozować może tylko lekarz na podstawie wyników badań, o tej chorobie świadczą określone objawy. A niektóre widoczne są w miejscach, w których byśmy się ich nie spodziewali - na paznokciach u stóp i rąk. Co powinno zwrócić twoją uwagę?

Masz takie zmiany na paznokciach? Mogą świadczyć o cukrzycy
Autor: Getty Images

Płytka paznokciowa jest martwa, jednak macierz paznokcia - biały półksiężyc u podstawy paznokcia, w której powstaje płytka - jest żywą tkanką. Krew, a wraz z nią substancje odżywcze, docierają do niej tak samo, jak do wszystkich innych komórek i tkanek organizmu.

I podobnie jak pozostałe tkanki, tak i ona reaguje na wahania poziomu cukru we krwi - a jeśli jest on stale podwyższony, odbija się to na kondycji i wyglądzie paznokci.

Te zmiany na paznokciach mogą być objawami cukrzycy typu 2

Osoby chorujące na cukrzycę, w tym również cukrzycę typu 2 mogą mieć zmiany widoczne na paznokciach na długo przed postawieniem diagnozy. A ponieważ rozpoznawanie tej choroby mocno kuleje, nie tylko w Polsce (szacuje się, że na świecie blisko połowa jej przypadków pozostaje niezdiagnozowana)  wygląd paznokci może być sygnałem ostrzegawczym i powinien skłonić do wizyty u lekarza.

Jakie objawy na paznokciach mogą świadczyć o cukrzycy?

  • zaczerwienienia wokół paznokcia i widoczne popękane naczynka. Teleangiektazje okołopaznokciowe i rumień w tej okolicy mogą mieć związek z rozszerzonymi naczyniami włosowatymi i zmniejszoną reaktywnością mikrokrążeniową. 
  • żółtawe paznokcie. Za żółknięcie paznokci w przypadku cukrzycy odpowiadają glikozydy, czyli produkty końcowe procesu glikozydacji (łączenia węglowodanów z innymi związkami organicznymi). 
  • cienkie, łamliwe paznokcie. Macierz paznokcia musi być odpowiednio ukrwiona, a jeśli nie jest - np. we wczesnym stadium choroby naczyń związanej z podwyższonym poziomem cukru we krwi - paznokcie są cienkie i łamliwe, mogą też oddzielać się od łożyska paznokcia, przez co pod płytkę dostaje się wilgoć i brud.  
  • podłużne prążki, przebarwienia i zniekształcenia. Upośledzone krążenie może również powodować miejscowy przerost płytki paznokcia, a także takie objawy, jak podłużne prążki, punktowe przebarwienia i linie Beau (poziome prążki na paznokciach), zaś płytka może ulec zniekształceniu.   
  • zaburzenia wzrostu płytki. Uszkodzenie nerwów (neuropatia), do którego może dojść w przebiegu cukrzycy, może zaburzyć wzrost płytki paznokci - rosną one wtedy dużo wolniej niż wcześniej.
  • paznokcie Terry'ego -  czyli zmętniała płytka paznokcia. Takie paznokcie są podobne do matowego szkła, a zmętnienie rozciąga się od podstawy paznokcia niemal do jego końca (tylko przez wąski pasek płytki prześwituje normalny, różowy kolor łożyska paznokci, czyli tkanek leżących tuż pod płytką).
Zdrowo Odpytani, odc. 1 Cukrzyca

Zmiany na paznokciach - do jakiego lekarza warto się udać?

Przebarwienia, zmętnienia czy zniekształcenia paznokcia wymagają uwagi, a jeśli zauważysz je u siebie, warto skontaktować się nie  tylko z dermatologiem, ale przede wszystkim z lekarzem POZ.

Mogą być one bowiem zarówno objawem cukrzycy, jak i świadczyć o zupełnie innych chorobach (np. żółtawe paznokcie spotyka się przy grzybicy, a paznokcie Terry'ego  mogą być zwiastunem marskości wątroby).

To lekarz na podstawie wywiadu (w którym zapyta o również o inne objawy, w tym te charakterystyczne dla cukrzycy typu 2,  m.in. zmęczenie i nadmierne pragnienie) zdecyduje o kolejności dalszej diagnostyki i zleci konkretne badania.