Zmiany na paznokciach - jaką chorobę sygnalizują? [GALERIA]

2022-02-09 14:37

Wygląd paznokci często jest odzwierciedleniem kondycji organizmu, dlatego warto się im przyglądać. Zdrowe paznokcie są różowe i gładkie. Zmiany ich kształtu, koloru lub struktury mogą być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, złego odżywiania się albo choroby. Dowiedz się, co oznaczają poszczególne zmiany na paznokciach.

Białe plamy na paznokciach.
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Dziwny kształt paznokci
 2. Jak powinna wyglądać macierz paznokcia? 
 3. Zmieniona powierzchnia paznokcie - o czym świadczy?
 4. Przebarwienia na paznokciach - co oznaczają?
 5. Jakie zmiany na paznokciach świadczą o grzybicy?

Tylko niektóre zmiany na paznokciach pojawiają się jako symptomy chorób dermatologicznych (np. grzybicy). Jeśli zaniepokoi cię wygląd paznokci, idź do dermatologa. Być może przyczyny kłopotów są błahe i wystarczy tylko umiejętna pielęgnacja. W przypadku poważniejszych zaburzeń konieczne będzie leczenie.

Laserowe leczenie grzybicy paznokci

Dziwny kształt paznokci

» Paznokcie łyżeczkowate. Płytka przypomina łyżeczkę – staje się wklęsła pośrodku, a jej brzegi są wywinięte do góry. Przyczyną tego zniekształcenia jest najczęściej niedobór żelaza lub anemia, a także zaburzenia hormonalne. Takie paznokcie mogą też występować u dzieci (zwykle mija to z wiekiem).

» Paznokcie zegarkowe. Płytki paznokciowe są okrągłe i uwypuklone, przypominają szkiełka od zegarka. Towarzyszą one tzw. palcom pałeczkowatym dobosza, które charakteryzują się przerostem i rozszerzeniem końcowych części palców. Najczęściej przyczyną takich zmian paznokci są wady wrodzone serca, przewlekłe choroby płuc, niektóre zaburzenia układu pokarmowego, marskość wątroby.

» Szponowatość paznokcia. Płytka paznokciowa jest znacznie pogrubiona, wydłużona i zagięta jak szpon, a przy tym zmienia kolor na żółtawy lub szary. Zniekształcenia mogą powstać na skutek urazów, przewlekłego ucisku na paznokieć (np. przez źle dobrane obuwie), a także przy zaburzeniach krążenia obwodowego.

» Paznokcie rurkowate. Płytki są pogrubione, a ich wolne brzegi zawinięte (przypominają rulonik), pod paznokciem gromadzą się masy rogowe. Takie zmiany są wynikiem dziedzicznej choroby, której zwykle towarzyszy nadmierne rogowacenie skóry rąk i stóp.

Gdy PAZNOKCIE chorują - zobacz galerię zdjęć! 

Jak powinna wyglądać macierz paznokcia? 

U nasady pod skórą znajduje się macierz, czyli warstwa komórek, z której paznokieć wyrasta. Biały półksiężyc, zwany obłączkiem paznokcia, to miejsce, w którym część żywa zamienia się w martwą płytkę rogową.

Możemy ją bezboleśnie skracać nożyczkami. Paznokieć leży na podściółce, czyli łożysku. Całość jest otoczona przez wały paznokciowe. Skórki, czyli obrąbek naskórkowy, narastają na płytkę, chroniąc paznokieć przed wysychaniem oraz infekcjami.

Czytaj też: Leczniczy pedicure - na czym polega i jakie daje efekty?

Zmieniona powierzchnia paznokcie - o czym świadczy?

Nawet sama powierzchnia płytki świadczy o stanie twojego zdrowia.

 • Podłużne rowki czasem oznaczają zaburzenia przewodu pokarmowego lub osteoporozę. Mogą też mówić o starzeniu się paznokci. Są odpowiednikiem zmarszczek na skórze. Takie zmiany miewają podłoże genetyczne i pojawiają się już u niektórych trzydziestolatków. Bywają również skutkiem częstych urazów paznokci, np. podczas mało delikatnego manicure z użyciem metalowych cążek.
 • Poprzeczne bruzdy w kształcie półksiężyca, najczęściej na wszystkich paznokciach, to objaw niedożywienia lub dolegliwości neurologicznych. Są charakterystyczne dla osób poddanych chemioterapii. Nieregularne bruzdy bywają pamiątką po wyniszczających chorobach, np. zapaleniu płuc. Towarzyszą także łuszczycy i egzemom. Jeśli je zauważysz, idź do lekarza.
Ważne

Dbaj o paznokcie

 • Nie obgryzaj paznokci – to osłabia płytki.
 • Chroń paznokcie przed detergentami.
 • Nie wycinaj skórek – łatwo wtedy o uszkodzenie płytki.
 • Używaj podkładów pod lakier kolorowy.
 • Wzmacniaj paznokcie odżywkami.
 • Jedz produkty bogate w witaminę A, witaminy z grupy B, wapń, krzem, cynk i miedź – utrzymują paznokcie w doskonałej kondycji.

Przebarwienia na paznokciach - co oznaczają?

 • Białe przebarwienia na paznokciach – biała barwa może obejmować całą płytkę lub występować w postaci drobnych punkcików (tzw. kwitnienie paznokcia). Pierwszy przypadek to bielactwo prawdziwe paznokcia, czyli jaśnienie płytki. Może być ono związane m.in. z łuszczycą, niewydolnością serca, chorobami nowotworowymi, niedoborami wapnia czy białka. Natomiast białawe punkciki (bielactwo punktowe) zwykle są skutkiem urazu płytki paznokciowej.
 • Żółte przebarwienia na paznokciach – takie zabarwienie paznokci często jest skutkiem malowania ich czerwonym lakierem (bez użycia lakieru podkładowego), gdyż barwniki zawarte w lakierze przechodzą do płytki. Może się ono też pojawić w wyniku przyjmowania niektórych leków (np. beta-karotenu, tetracykliny), w przebiegu żółtaczki typu A lub B, łuszczycy, grzybicy, wskutek palenia papierosów (zwykle dotyczy to palca wskazującego i środkowego).
 • Brązowe przebarwienia na paznokciach – takie zabarwienie powodują niektóre leki stosowane zewnętrznie (m.in. cygnolina, nadmanganian potasu), a także henna. Występuje też przy chorobach tarczycy, niedożywieniu, nadużywaniu nikotyny.
 • Zielone przebarwienia na paznokciach – mogą się pojawić na skutek zakażenia bakteryjnego Pseudomonas aeruginosa, do którego zwykle dochodzi w wyniku częstego moczenia rąk w wodzie z detergentami, skaleczenia podczas manikiuru albo przy grzybicy.
 • Szaroniebieskie przebarwienia na paznokciach – to zwykle skutek zatrucia (np. srebrem – srebrzyca), a także stosowania niektórych leków (np. przeciwmalarycznych). Występuje też w chorobach związanych z zaburzeniami krążenia obwodowego (np. choroba Raynauda) i przy zaburzeniach metabolizmu miedzi (choroba Wilsona).
 • Czarne przebarwienia na paznokciach – częściowe zaciemnienie płytki zwykle jest skutkiem urazu (powstaje krwiak podpaznokciowy). Ciemna barwa paznokci bywa wynikiem stosowania niektórych leków czy środków chemicznych. Zaś czarne zmiany pod paznokciem na jednym palcu, które w odróżnieniu od krwiaka nie przesuwają się wraz ze wzrostem płytki, mogą być odmianą czerniaka złośliwego.

Czytaj też: Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? 

Jakie zmiany na paznokciach świadczą o grzybicy?

Grzybica stanowi przyczynę połowy wszystkich zmian na paznokciach. Zwykle pojawia się na paznokciach stóp, rzadziej rąk. Grzybicą paznokci, podobnie jak grzybicą stóp, łatwo się zarazić na basenach, w hotelach, używając cudzych przyborów do manicure i pedicure, ręczników, pożyczając obuwie.

Infekcji sprzyja też noszenie ciasnych butów z sztucznych tworzyw. Płytka paznokcia staje się zgrubiała, nierówna i matowa, zmienia zabarwienie na żółte, zielonkawe lub brunatne. Przy tym jest wyraźnie słabsza, podatna na rozdwajanie i boli przy dotykaniu. Domowe kuracje nie poradzą sobie z tym rodzajem grzybicy, dlatego trzeba iść do dermatologa, by przepisał odpowiednie leki.

Sonda
Czy dotyczny Cie problem pożółkłych paznokci?