Astenia to objaw, którego lepiej nie pomijać. Może zwiastować groźną chorobę

2023-02-03 14:38

Ignorowane przez długi czas objawy, opóźniają zdiagnozowanie przyczyny problemu. Astenia to nie choroba, a sygnał, jaki wysyła organizm. Często towarzyszy chorobom przewlekłym, dlatego nie powinniśmy go lekceważyć.

Astenia to objaw, którego lepiej nie pomijać. Może zwiastować groźną chorobę
Autor: Getty Images Astenia to objaw, którego lepiej nie pomijać. Może zwiastować groźną chorobę

Często nietypowe objawy, takie jak astenia, są sygnałem świadczącym o poważnych problemach zdrowotnych. Nowy symptom, zwłaszcza jeśli pojawił się nagle i utrzymuje przez dłuższy czas, powinien skłonić do tego, by sprawdzić, co może być przyczyną dolegliwości.

Astenia jest stanem odnoszącym się do fizycznej słabości lub braku energii. Może wpływać na określone części ciała, ale także na cały organizm.

Może być również efektem ubocznym wynikającym z przyjmowanych leków. A także być objawem toczącego się w organizmie procesu chorobowego.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Jakie choroby zwiastuje astenia?

Osłabienie organizmu może być częstym objawem wielu chorób. Może świadczyć o różnego rodzaju zaburzeniach, infekcjach, chorobach serca, a nawet niedoborach mikroskładników, np. witamin z grupy B.

Astenia jest częstym objawem schorzeń takich jak:

Niektóre leki także mogą przyczyniać się do pojawienia astenii. Ten niepożądany efekt mogą odczuwać osoby, które przyjmują np. leki przeciwdepresyjne, preparaty kontrolujące ciśnienie tętnicze czy leki stosowane w trakcie chemioterapii.

Jak wygląda diagnoza przyczyny astenii?

Samo diagnozowanie przyczyny astenii może stanowić wyzwanie dla lekarza. Wynika to z faktu, że astenia może być objawem wielu różnych schorzeń. Lekarz zazwyczaj dopyta o pacjenta o dodatkowe symptomy, które mogą być charakterystyczne dla konkretnych chorób. Po przeprowadzeniu wywiadu i przenalizowaniu historii medycznej pacjenta oraz jego rodziny, oceni również leki, jakie przyjmuje.

Jeśli pacjent skarży się na osłabienie miejscowe, np. kończyny, zapewne przeprowadzi badanie fizykalne, a także zleci szerszą diagnostykę. Najprawdopodobniej zaleci wykonanie badania krwi, by wykluczyć infekcję i różnego rodzaju zaburzenia, badanie moczu.

Specjalista może dodatkowo zalecić wykonanie badań obrazowych takich jak rezonans magnetyczny, badanie ultrasonograficzne czy tomografię komputerową.