Jak wyciągnąć drzazgę? 5 bezpiecznych sposobów

2020-10-30 11:58

Jak wyciągnąć drzazgę wbitą w skórę lub pod paznokieć? To zależy od tego czym jest drzazga, jakiej jest wielkości, jak głęboko utkwiła i jakie środki mamy pod ręką. Ważne, aby drzazgę wyjąć jak najszybciej. Z niewielkiej ranki, którą tworzy drzazga może wywiązać się poważana infekcja. Czym jest drzazga, jakie są bezpieczne metody jej usuwania i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Jak wyciągnąć drzazgę? 5 bezpiecznych sposobów
Autor: Getty Images

Wyciągnięcie drzazgi bywa albo proste, albo skomplikowane. Gdy drzazga jest niewielka, za to z wielką siłą i boleśnie wbije się w skórę, jej usunięcie wymaga pewnych przygotowań, precyzji i cierpliwości. Przed problemem: jak wyciągnąć drzazgę - prędzej czy później staje każdy z nas. Podajemy więc kilka sprawdzonych metod na bezpieczne wyciągnięcie drzazgi.

Jak wyciągnąć drzazgę? 5 bezpiecznych sposobów
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak wyciągnąć drzazgę: rodzaje drzazg
  2. Jak wyciągnąć drzazgę: gdy drzazga zostanie
  3. Jak wyciągnąć drzazgę: główne zasady
  4. Jak wyciągnąć drzazgę: pęseta
  5. Jak wyciągnąć drzazgę: igła
  6. Jak wyciągnąć drzazgę: pumeks
  7. Jak wyciągnąć drzazgę: maści i okłady
  8. Jak wyciągnąć drzazgę: magnes
  9. Jak wyciągnąć drzazgę: kiedy do lekarza?
Poradnik "Jak nie zgubić się w lesie"

Jak wyciągnąć drzazgę: rodzaje drzazg

Drzazga – tym słowem określamy potocznie po prostu ciało obce, które utkwiło w skórze. Drzazgami bywają najczęściej:

  • większe lub mniejsze kawałki drewna,
  • opiłki różnych metali,
  • kawałki szkła lub wyrobów ceramicznych,
  • kolce roślin,
  • odłamki kamieni.

Drzazgi dostają się pod powierzchnię skóry zwykle na rękach i stopach, czyli tych częściach ciała, których używamy do chwytania różnych przedmiotów, lub które mają kontakt z różnego rodzaju podłożami.

Drzazgi mają różną wielkość, wbijają się pod skórę płytko lub głęboko – czasem tak głęboko, że prawie są niewidoczne. Zwykle też drzazgi dostają się pod skórę w efekcie wykonania jakiegoś nagłego ruchu, np. podczas czyszczenia, albo chwytania jakiegoś przedmiotu.

Jak wyciągnąć drzazgę: gdy drzazga zostanie

Drzazga jest ciałem obcym. Nie liczmy na to, że się sama wchłonie, albo zostanie zneutralizowana przez organizm. Jeśli ją pozostawimy w skórze może wywołać stan zapalny, a proces ten składa się z kilku etapów:

  • zaczerwienie
  • pieczenie, szczypanie
  • ból
  • obrzęk
  • ropnie wokół miejsca zakłucia
  • guzek

Wraz z drzazgą mogą się także dostać do organizmu chorobotwórcze drobnoustroje, które na stałe zamieszkują w glebie, wodzie, lub odchodach zwierząt. Po wyjęciu drzazgi konieczne może być zatem podanie szczepionki przeciwtężcowej.

Jak wyciągnąć drzazgę: główne zasady

To właśnie z powyższych powodów, ważne jest, aby drzazgę usunąć jak najszybciej. Metod usuwania drzazgi jest kilka, a skorzystanie z nich zależy od wielu czynników, m.in. od tego jakiego rodzaju jest drzazga i jak głęboko utkwiła.

Jednak przy każdym zabiegu usuwania drzazgi trzeba dostosować się do 4 zasad:

  1. Nie wyciskamy! Ciała obcego pod postacią drzazgi się nie wyciska, ponieważ może się rozwarstwić, przemieścić, całkowicie schować pod skórą, lub jeszcze głębiej w nią wniknąć.
  2. Odkażamy! Osoba, która go wykonuje powinna to robić w rękawiczkach, albo przynajmniej dokładnie umyć ręce i odkazić je środkiem antyseptycznym, np. wodą utlenioną.
  3. Znieczulamy! U osób szczególnie wrażliwych na ból (także u dzieci) – miejsce usuwania drzazgi możemy znieczulić odpowiednim kremem lub choćby przyłożyć do niego kilka kostek lodu.
  4. Opatrujemy! Po wyciągnięciu drzazgi, skaleczone miejsce również trzeba zdezynfekować, a jeśli krwi – także opatrzyć, np. nakładając na nie plaster z opatrunkiem.

Jak wyciągnąć drzazgę: pęseta

Rodzaj drzazgi: każda, gdy jest widoczna i wystaje ze skóry.

Jak to zrobić? Bierzemy pęsetę, dezynfekujemy ją, chwytamy koniec drzazgi i wyciągamy ją w kierunku przeciwnym do tego, w którym wbiła się w ciało. Lepiej to robić wolniej, aby drzazga nie podzieliła się na części i aby kontrolować to w jaki sposób wychodzi z ciała.

Jak wyciągnąć drzazgę: igła

Rodzaj drzazgi: każda, widoczna pod naskórkiem, ale nie wystaje ze skóry.

Jak to zrobić? Potrzebna do tego będzie igła: medyczna, do robienia zastrzyków – wtedy jest w opakowaniu antyseptycznym lub, ostatecznie, taka używana do szycia, ale wtedy należy ją odkazić środkiem antyseptycznym. Ostrzem igły, delikatnie i powoli odsłaniamy naskórek wokół drzazgi, a gdy drzazga jest widoczna, chwytamy ją pęsetą i usuwamy.

Jak wyciągnąć drzazgę: pumeks

Rodzaj drzazgi: każda, ukryta głębiej pod skórą.

Jak to zrobić? Jeśli drzazga utkwiła pod skórą głęboko, ale widać jej położenie, możemy spróbować ją przesunąć. Robimy to delikatnie pocierając palcami albo, po uprzednim zwilżeniu skóry wodą – pumeksem, wzdłuż drzazgi, kierując ją ku wylotowi rany.

Jak wyciągnąć drzazgę: maści i okłady

Rodzaj drzazgi: każda, ukryta głębiej pod skórą.

Jak to zrobić? Gdy drzazga tkwi pod skórą głęboko i nie chce się przesunąć, możemy ułatwić sobie jej wyjecie zmiękczając dookoła niej naskórek przy pomocy:

  • maści ichtiolowej – smarujemy ją miejsce wkłucia się drzazgi i bandażujemy na kilka godzin,
  • pasty z sody oczyszczonej – nanosimy ją na skórę i bandażujemy na kilka godzin,
  • roztworu soli Epsom (siarczan magnezu) – maczamy w nim palec, lub inną część ciała z drzazgą, albo robimy z niego okład na miejsce z drzazgą i owijamy bandażem,
  • papki z chleba lub otrębów – chleb lub otręby gotujemy z niewielką ilością wody, a powstałą w ten sposób papkę, jeszcze ciepłą nakładamy na warstwy gazy, a następnie owijamy nią miejsce, gdzie utkwiła drzazga; zabieg ten trzeba powtarzać kilka razy na dobę,
  • miodu lub glinki kosmetycznej - nanosimy niewielką ilość na plaster lub gazik i przykładamy na kilka godzin.

Stosując maści i okłady zdarza się, że drzazga sama wysunie się z rany i pomaganie jej pęsetą nie będzie konieczne.

Jak wyciągnąć drzazgę: magnes

Rodzaj drzazgi: opiłki metali, kawałki żelaza, drutu itp. widoczne i wystające ze skóry.

Jak to zrobić? Przykłady do drzazgi magnes i delikatnie, powoli usuwamy drzazgę z rany.

Jak wyciągnąć drzazgę: kiedy do lekarza?

Jeśli usunięcie drzazgi w warunkach domowych nie jest możliwe należy skorzystać z pomocy medycznej: lekarza lub pielęgniarki. Są jednak sytuacje, gdy należy to zrobić nawet nie próbując samodzielnie wyciągać drzazgi, czyli gdy:

  • drzazga tkwi głęboko pod paznokciem,
  • drzazga jest dużych rozmiarów i jej wyjęcie wiąże się z przecięciem powłok skórnych,
  • drzazga (inne ciało obce) wbije się do oka – samodzielne dłubanie przy drzazdze i próby jej usunięcia mogą skończyć się utratą wzroku.

Jeśli ciało obce tkwi bardzo głęboko, w okolicy naczyń krwionośnych albo w zgięciach palców, albo gdy pojawią się już przy ranie objawy stanu zapalnego lub ropna wydzielina, wtedy przy usuwaniu drzazgi konieczna jest interwencja chirurga.

Czytaj też:

Pierwsza pomoc - czy wiesz, jak jej udzielić?
Pytanie 1 z 10
Wypadek samochodowy
wypadek samochodowy