Psychiatra celebrytów wylicza 3 najgorsze nawyki. To przez nie mózg spowalnia

2024-01-25 11:51

Mózg jest jednym z najważniejszych narządów w naszym ciele. Odpowiada m.in. za naszą świadomość, pamięć, inteligencję i empatię. Pozwala nam kształtować myśli, gromadzić wspomnienia, a także koordynuje nasze zachowania. Aby służył nam jak najdłużej, należy odpowiednio o niego dbać. Psychiatra zdradza, co ma destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Psychiatra celebrytów wylicza 3 najgorsze nawyki. To przez nie mózg spowalnia
Autor: Getty Images Psychiatra celebrytów wylicza 3 najgorsze nawyki. To przez nie mózg spowalnia

3 nawyki, które niszczą mózg

Jeśli chcesz mieć mózg jak brzytwa, to czas właściwie zatroszczyć się o „centrum dowodzenia” organizmu. Kontroluje on przebieg wielu procesów życiowych, m.in. czynności serca, oddychanie oraz odpowiada za nasze zachowanie, uczucia, emocje, myślenie, pamięć czy motorykę. Pracuje przez całą dobę, więc potrzebuje dużego zastrzyku energii.

Jeden z najbardziej znanych psychiatrów w Stanach Zjednoczonych oraz autor wielu książek i publikacji dr Daniel Amen wymienia w podcaście „The Diary of A CEO” trzy nawyki szkodliwe dla mózgu.

W formie 24: produkty szkodliwe dla mózgu

Nadmiar cukru w diecie – jak wpływa na pracę mózgu?

Mózg pracuje przez całą dobę, więc potrzebuje dużego zastrzyk energii. Osiąga najlepsze rezultaty, gdy jest prawidłowo i zdrowo odżywiony. Niestety, obecnie wiele produktów spożywczych przeładowanych jest cukrem.

Ekspert wyjaśnia, że ten składnik wykazuje działanie prozapalne oraz może prowadzić do rozwoju cukrzycy i otyłości okrzykniętej chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Zgodnie z ustaleniami naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Loughborough zbyt duża masa ciała przekłada się na zmniejszoną objętość substancji szarej w mózgu.

Dr Amen podkreśla, że „podwyższony poziom cukru we krwi powoduje erozję naczyń krwionośnych, a dopływ krwi do mózgu staje się mniejszy”. – Ponadto uzależnia i powoduje stany zapalne, które przyczyniają się do rozwoju depresji i demencji – dodaje.

Używki a funkcjonowanie mózgu

Także stosowanie używek osłabia pracę mózgu. Badaczka Taryn Grieder z Donnelly Centre for Cellular and Biomolecular Research wykazała, że „im więcej papierosów ktoś pali, tym większe zmiany mogą zachodzić w ilości receptorów i w procesach sygnalizacyjnych w systemie nagradzania w mózgu”.

Natomiast naukowcy z Washington University School of Medicine dowiedli, że palenie papierosów prowadzi do kurczenia i przedwczesnego starzenia się mózgu. To z kolei powiązane jest ze zwiększonym prawdopodobieństwem pogorszenia funkcji poznawczych, rozwoju demencji i choroby Alzheimera.

Również kofeina oddziałuje na pracę mózgu – jej nadmiar może ograniczać przepływ krwi do mózgu. Szwajcarscy uczeni z Uniwersytetu w Bazylei napisali w czasopiśmie „Cerebral Cortex”, że częste spożywanie kawy i innych napojów z zawartością kofeiny może mieć wpływ na objętość istoty szarej mózgu.

Psychiatra wskazuje, że zbyt duże ilości kofeiny mogą wywoływać problemy ze snem, a także zwiększać ryzyko demencji. Warto zatem trzymać się rozsądnych ilości i nie spożywać kawy w godzinach wieczornych. - Jeśli spożywasz 100 mg kofeiny w ciągu dnia, prawdopodobnie wszystko jest w porządku – mówi dr Amen.