Objawy padaczki u dzieci i dorosłych. Jak rozpoznać padaczkę?

2019-02-14 14:26

Objawy padaczki u dzieci i dorosłych to utrata przytomności i drgawki - tak uważa większość z nas. Tymczasem są to objawy charakterystyczne tylko dla jednego rodzaju padaczki. Nie wszystkie napady padaczkowe objawiają się drgawkami i odwrotnie - nie każdy napad drgawkowy to epilepsja. Jak zatem rozpoznać padaczkę?

Objawy padaczki u dzieci i dorosłych. Jak rozpoznać padaczkę?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak pomóc choremu podczas napadu padaczki? Sprawdź!

Objawy padaczki u dzieci i dorosłych zwykle są utożsamiane z utratą przytomności i drgawkami całego ciała, czyli z objawami najczęściej występującego rodzaju napadu padaczkowego, tzw. uogólnionego. Tymczasem nie wszystkie rodzaje padaczki objawiają się drgawkami i odwrotnie - nie każdy napad drgawkowy to epilepsja.

Objawy padaczki u dorosłych

Najczęściej występującym rodzajem napadów padaczkowych są napady uogólnione, czyli tzw. napady duże, które przebiegają w dwóch fazach. Pierwsza, tzw. toniczna, która trwa około 20-30 sekund, zwykle zaczyna się od nagłej utraty przytomności, której może towarzyszyć upadek, a także krzyk. Następnie, na skutek skurczu mięśni, pojawia się odgięcie ciała ku tyłowi i tzw. szczękościsk, a gałki oczne zwracają się ku górze. Chory przestaje oddychać, a na skutek niedotlenienia skóra zaczyna przybierać blado-siną barwę. Dla drugiej fazy napadu padaczkowego - klonicznej - charakterystyczne są drgawki, które trwają do 3 minut. Następnie chory zaczyna oddychać, a na jego ustach pojawia się pienista wydzielina. Podczas tej fazy napadu może nastąpić mimowolne oddanie moczu lub stolca. Następnie chory zapada w głęboki, kilkugodzinny sen, choć czasem zamiast niego pojawia się stan pobudzenia i agresji. Po przebudzeniu chory nie pamięta, co się wydarzyło.

Rzadziej występują padaczki częściowe, które są wynikiem wyładowań tylko w pewnej grupie komórek mózgu. Oznacza to, że napad drgawkowy dotyczy tylko pewnych grup mięśniowych i tylko one są objęte przez skurcze, np. tylko jedna kończyna lub kącik ust. Wówczas chory nie zawsze traci świadomość. Podczas innego typu napadów częściowych chory zamiast drgawek może odczuwać drętwienie, mrowienie lub inne, nietypowe dla padaczki dolegliwości, takie jak:

  • błyski przed oczami
  • mlaskanie
  • cmokanie
  • niemożność artykułowania dźwięków

Jak pomóc choremu podczas napadu padaczki? Sprawdź!

Napad padaczki. Jak pomóc choremu?
Ważne

Objawy padaczki są podobne do szeregu innych schorzeń, takich jak napady bezdechu, refluks żołądkowo-przełykowy, kręcz szyjny, napady lęku i koszmary senne, mioklonie związane ze snem, majaczenie gorączkowe, tiki, migrena, napady psychogenne, omdlenia, napady bezdechu nocnego. W takich sytuacjach istnieje obawa, że może dojść do rozpoznania padaczki, która w rzeczywistości nie ma miejsca, co zwykle zdarza się u dzieci.

Objawy padaczki u dzieci

Niektóre rodzaje padaczek występują tylko w okresie dzieciństwa i nie pojawiają się u dorosłych. Zalicza się do nich m.in. zespól Lennox-Gastaut, który objawia się nagłą utratą napięcia mięśni i upadkiem i/lub skurczem grup mięśniowych. Ten ciężki rodzaj padaczki lekoopornej pojawia się u dzieci między 3. a 5. rokiem życia. Innym rodzajem padaczki wieku dziecięcego jest zespół Rolanda (padaczka Rolandyczna) - łagodne i krótkotrwałe napady częściowe, które występują zwykle u dzieci między 7. a 10. rokiem życia. Objawami tego rodzaju padaczki są jednostronne skurcze mięśni twarzy, warg, języka, ust i krtani. Dziecko może mieć nawet wykrzywioną połowę twarzy, a z ust może wyciekać mu ślina.