Dlaczego codziennie BOLI GŁOWA? Przewlekły ból głowy: przyczyny, zapobieganie, leczenie

2016-02-12 10:57

Codziennie boli cię głowa? Należysz do tych 5 procent Polaków, którzy cierpią na codzienny, przewlekły ból głowy. Jakie są przyczyny przewlekłego bólu głowy? Jak skutecznie leczyć codzienny ból głowy?

Dlaczego codziennie BOLI GŁOWA? Przewlekły ból głowy: przyczyny, zapobieganie, leczenie
Autor: Photos.com  Jak skutecznie leczyć  codzienny ból głow y ?

Spis treści

  1. Czym jest przewlekły ból głowy?
  2. Codzienny ból głowy: przyczyny przewlekłego bólu głowy
  3. Codzienny ból głowy: leczenie przewlekłego bólu głowy

Codzienny (przewlekły) ból głowy (CBG) to ból głowy, który pojawia się przez ponad 15 dni w miesiącu od co najmniej 3 miesięcy, a do tego trwa co najmniej 4 godziny dziennie. Bardzo rzadko codzienny ból głowy jest bólem wtórnym, spowodowanym przez uraz, guz mózgu, zapalenie zatok lub nadciśnienie tętnicze.

Migrena - czym jest i co ją powoduje?

Czym jest przewlekły ból głowy?

Codzienny (przewlekły) ból głowy nie jest jednym, osobnym bólem głowy - pod tym określeniem mieszczą się różne typy bólu głowy:

Przewlekły ból głowy zwykle pojawia się jako naturalne następstwo innych bólów głowy występujących wcześniej: migreny czy bólu napięciowego, choć bywa i tak, że ból głowy od razu przybiera formę bólu przewlekłego - wtedy mówimy o nowym codziennym bólu głowy.

Codzienny ból głowy: przyczyny przewlekłego bólu głowy

Codzienny ból głowy może mieć różne źródła, często wynika z nieprawidłowego trybu życia oraz niewłaściwego leczenia innych, współistniejących dolegliwości. Wśród przyczyn, które sprawiają, że głowa boli codziennie są m. in.:

Codzienny ból głowy: leczenie przewlekłego bólu głowy

Leczenie przewlekłego bólu głowy jest trudne i często mało satysfakcjonujące. Najlepsze efekty przynosi ścisła współpraca pacjenta z lekarzem i zmiana trybu życia, by wyeliminować czynniki mogące leżeć u podstaw problemu. Gdy przyczyną są choroby współistniejące, podstawą jest ich wyleczenie lub takie ich ustawienie farmakologiczne, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu głowy. W przypadku polekowego bólu głowy konieczne jest odstawienie środków przeciwbólowych.

Polecany artykuł:

Leczenie migreny