Polekowy ból głowy: przyczyny, objawy, leczenie

2015-04-10 8:58 ap

Polekowy ból głowy dotyka przede wszystkim kobiety, częściej przytrafia się również palaczom, kawoszom i osobom często pijącym alkohol. Zdaniem specjalistów ten rodzaj bólu głowy może dotyczyć nawet 15 procent wszystkich pacjentów uskarżających się na bóle głowy, którzy z tego powodu nadużywają leków. Jakie leki wywołują ból głowy?

Polekowy ból głowy (tzw. ból głowy z odbicia) to efekt uboczny stosowania różnych leków, przede wszystkim jednak leków przeciwbólowych, które przyjmujemy z powodu bólu głowy. Dość często okazuje się również, że to nie jeden lek jest przyczyną pojawienia się polekowego bólu głowy a kombinacja kilku preparatów.

Polekowy ból głowy: przyczyny

Polekowy ból głowy pojawia się paradoksalnie przede wszystkim u pacjentów, którzy przyjmują duże ilości leków przeciwbólowych, które najczęściej zawierają:

  • ergotaminę oraz tryptany stosowane w leczeniu migreny
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne
  • leki opioidowe (m. in. kodeina)

Specjaliście podkreślają również znaczenie indywidualnej skłonności pacjenta do pojawienie się takich dolegliwości. Ważne jest również to, że niektóre z leków przeciwbólowych, gdy są nadużywane, powodują uzależnienie skutkujące codziennymi bólami głowy.

Poza tym polekowy ból głowy może pojawiać się u pacjentów przyjmujących środki rozszerzające naczynia, stosowane w chorobie wieńcowej, nadciśnieniu tętniczym lub w chorobach naczyń obwodowych. Również doustne środki antykoncepcyjne mogą prowokować napady migrenowe.

Polekowy ból głowy: rozpoznanie

Polekowy ból głowy nie jest wcale łatwy do zdiagnozowania - wymaga przede wszystkim szczerości od pacjenta.

  • ból głowy występuje przez więcej niż 15 dni w miesiącu i spełnia również kryteria 2. i 3.
  • pacjent regularnie nadużywa od więcej niż 3 miesięcy jednego lub kilku leków z powodu ostrego i/lub objawowego bólu głowy
  • ból głowy rozwija się lub znacząco narasta w wyniku nadużywania leku
  • ból głowy ustępuje lub nawraca do swojego pierwotnego charakteru po 2 miesiącach od zaprzestania nadużywania leków

Polekowy ból głowy: leczenie

Jedynym sposobem leczenia jest odstawienie nadużywanych leków przeciwbólowych, które po pewnym czasie powinno spowodować zmniejszenie częstości występowania i nasilenia bólu głowy.
W przypadku bólu głowy spowodowanego pozostałymi lekami często wystarczy zmiana dawkowania lub zastosowanie innego preparatu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Ślązak
|

Witam,może Pani spróbować zmianę diety.

aga
|

Witaj, od 17 lat cierpię na migreny, nikt mi nie pomógł. Mam 31 lat, troje dzieci i od pół roku głowa boli mnie codziennie, nic nie pomaga, nadużywam leków, łykam je całymi garściami, głównie sumatryptan + ibuprom lub naproksen. Od pół roku głowa nie przestaje boleć, podejrzewam że to ból kolejowy, nie wychodzę z domu, nie mogę zająć się dziećmi, pracować. Nie mogę przestać brać tych leków bo nie wstałabym z łóżka, a tak ból nie raz trochę się zmniejsza, żeby po paru godzinach znowu powrócić. Moje trzecie dziecko ma 10 miesięcy, to dla niego postanowiłam jeszcze raz zawalczyć i poszukać specjalisty, ale boję się rozczarowania. Jeśli masz kontakt do kogoś kto Ci pomógł to proszę napisz

Sven
|

Do: aja
Czy mogłaby Pani podać namiar na swojego sprawdzonego neurologa? Bliska osoba od ponad roku codziennie zmaga się z PBG, przyjmując 4 tabletki eferalgan codeine na dobę (bywało też 6-7t/d). Zapłaciła już haracz dziesiątkom lekarzy, którzy nie byli w stanie trafnie jej zdiagnozować, dlatego chciałbym polecić jej jakiegoś kompetentnego specjalistę. Jeżeli byłaby Pani tak uprzejma, to proszę o wiadomość na maila: rmt@o2.pl

aja
|

Bóle głowy powinien leczyć dobry neurolog. Ja leczyłam sie sama kilkanascie lat [migrena] i dorobiłam sie polekowego codziennego bólu głowy .Teraz od 2 tyg zażywam leki przepisane przez neurologa i jak na razie moge pow. ze codzienne bóle głowy zmniejszyły sie o 70 %,Co do ostrych ataków migreny to jeszcze nie wiem jak zadziałają leki[zolmiles ] gdyz nie mialam od 3 tyg.ostrego ataku,zwykle mam 1-2 razy w miesiącu.Wczesniej bylam u paru niby-neurologów i pewnie dlatego uwierzyłam ze lekarz mi nie pomoże, ale w koncu tafiła na lekarza który potraktował mnie poważnie.Dlatego próbujcie ,pytajcie ,migreny itp. nie wyleczycie sami tyko doprowadzicie sie do tego co ja. Pozdrawiam wszystkich migrenowiczów i napięciowców.

Sapiska
|

Leczenie na własną rękę zwykłego bólu głowy,a tym bardziej migreny często nie ma sensu. Lepiej skonsultować się z lekarzem, by postawił diagnozę i zalecił odpowiednią terapię. Natomiast by odpowiednio się na taką wizytę przygotować polecam zerknąć abcmigrena.pl/jak-przygotow... :) konkretnie i na temat opisali.

SmerfetaZielona
|

Też byłam bardzo mądra i leczyłam migrenę na własną rękę. Stosowałam mnóstwo leków, a to był bardzo zły pomysł. Dopiero leczenie przepisane przez neurologa mi trochę pomaga. Tu jest świetny artykuł, o tym dlaczego nie warto samem brać co popadnie, jeśli chodzi o leki http://www.abcmigrena.pl/na....

julia
|

02290402948 julia mierzyńska

erzecznik
|

Podstawą skutecznego leczenia polekowych bólów głowy jest poprawna diagnoza i kuracja pod okiem lekarza specjalisty. Jedyną skuteczną zasadą postępowania leczniczego jest bezwzględne i natychmiastowe odstawienie leków przeciwbólowych.