Naturalne sposoby na kaca. Jak skutecznie wyleczyć kaca domowym sposobem?

2021-12-16 17:52

Naturalne sposoby na kaca są tak samo skuteczne jak apteczne specyfiki. Dzięki nim szybko pozbędziesz się bólu głowy, mięśni, mdłości, drżenia rąk czy światłowstrętu. Sprawdź, jak skutecznie wyleczyć kaca naturalnymi sposobami.

kobieta cierpiąca na silny bol głowy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Naturalne sposoby na kaca - sok z kiszonej kapusty
  2. Naturalne sposoby na kaca - kwas buraczany
  3. Naturalne sposoby na kaca - szparagi
  4. Naturalne sposoby na kaca - sok z pomidorów
  5. Naturalne sposoby na kaca - miód
  6. Naturalne sposoby na kaca - howenia słodka

Naturalne sposoby na kaca to m.in. wypicie soku z kiszonej kapusty, zakwasu buraczanego czy zjedzenie szparagów. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, złagodzisz objawy zatrucia alkoholowego, takie jak ból głowy, mdłości czy drżenie rąk.

Podpowiadamy, jak skutecznie wyleczyć kaca domowymi sposobami.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Naturalne sposoby na kaca - sok z kiszonej kapusty

Sok z kiszonej kapusty jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych (zwłaszcza witaminy C i tych z grupy B, a także potasu, wapnia i żelaza), w związku z tym szybko uzupełnia niedobór witamin i pierwiastków, które zostały "wypłukane" z organizmu przez alkohol. 

Ponadto zawarte w kiszonej kapuście bakterie probiotyczne pozytywnie wpływają na florę bakteryjną jelit i wspomagają usuwanie toksyn z organizmu. Warto wiedzieć, że szklanka soku z kiszonej kapusty wypita na czczo pomaga skutecznie i szybko ugasić pragnienie.

Podobne właściwości ma sok z kiszonych ogórków.

Naturalne sposoby na kaca - kwas buraczany

Kwas buraczany, czyli sok z kiszonych buraków, podobnie jak kiszonki, uzupełnia niedobór witamin i składników mineralnych w organizmie oraz korzystnie wpływa na proces jego detoksykacji.

Aby pozbyć się kaca, pij pół szklanki kwasu buraczanego 3 razy dziennie (najlepiej po posiłku). Możesz też wypić szklankę soku z surowego buraka - żeby złagodzić jego smak, połącz go ze świeżo wyciśniętym sokiem jabłkowym.

Naturalne sposoby na kaca - szparagi

Jak dowiedli naukowcy z Institute of Medical Science i Uniwersytetu Krajowego w Korei Południowej, aminokwasy i minerały znajdujące się w pędach i liściach młodych szparagów mogą złagodzić objawy kaca. Warto wiedzieć, że zjedzone przed zakrapianą imprezą, pomogą uchronić komórki wątroby przed szkodliwymi metabolitami alkoholu.

Naturalne sposoby na kaca - sok z pomidorów

Drżenie ciała i kołatanie serca to jedne z objawów kaca. W głównej mierze są one konsekwencją "wypłukania" przez alkohol potasu - pierwiastka, który m.in. reguluje napięcie mięśniowe, przewodnictwo nerwowe i rytm serca. Aby uzupełnić niedobory tego i innych pierwiastków mineralnych, wystarczy sięgnąć po szklankę soku pomidorowego.

Naturalne sposoby na kaca - miód

Miód, dzięki zawartości fruktozy, wspomaga metabolizm i oczyszczanie zatrutego alkoholem organizmu. Aby się o tym przekonać, wystarczy łyżkę miodu wymieszać w szklance wody. Działanie mieszanki można wzmocnić, dodając do niej plasterek cytryny. Tak przyrządzoną miksturę najlepiej pić 2 razy dziennie.Naturalne sposoby na kaca: mięta i rumianek

Świeżo zaparzone mięta i rumianek pomogą uporać się z uczuciem ociężałości w głowie i mdłościami. Na zatrucie alkoholowe poleca się także napar z piołunu (10 g ziela zalej 1/2 l wrzątku). Tego typu herbaty ziołowe należy pić 2 razy dziennie.

Naturalne sposoby na kaca - howenia słodka

Jak wynika z badań naukowców z University of California, jeden ze składników howenii słodkiej - dihydromyricetyna - osłabia działanie alkoholu i dodatkowo zmniejsza chęć po jego sięgnięcie. W związku z tym m.in. zapobiega silnemu kacowi.

Niestety, badania zostały przeprowadzone tylko na zwierzętach. Te z udziałem ludzi podobno rozpoczną się wkrótce. W związku z tym nawet osoby, które hodują howenię w domu, na razie nie mogą przekonać się o jej właściwościach.

Poznaj mity dotyczące alkoholu