Koral - właściwości

2018-06-28 11:29

Choć koral stosowany jest w jubilerstwie i medycynie niekonwencjonalnej, to jednak nie jest on kamieniem szlachetnym. To obumarły szkielet koralowców - morskich stworzeń, który żyją w morzach i oceanach. Ale może właśnie dlatego, jego właściwości lecznicze są tak wyjątkowe. Jak koral wpływa na zdrowie człowieka?

koral
Autor: Getty Images koral

Spis treści

  1. Korale na szczęście i złe uroki
  2. Korale - na płodność i ból gardła

Koral to gromada skałotwórczych zwierząt morskich, które tworzą kolonie na dnie morza. Występują w ciepłych, tropikalnych i subtropikalnych, dobrze naświetlonych zbiornikach morskich: na Oceanie Indyjskim i Spokojnym, w okolicach Australii i Oceanii oraz na brzegach Ameryki Środkowej, na Karaibach, Bahama, Florydzie i wzdłuż południowo-zachodnich wybrzeży Japonii.

Spotkać je można również w Morzu Południowym, Adriatyckim, Śródziemnym (na europejskim i afrykańskim brzegu), także na Wyspach Kanaryjskich i w Zatoce Biskajskiej.

Najpopularniejsze korale to te o czerwonej barwie, ale są również korale różowe, białe i czarne. Jednak to te pierwsze, dzięki symbolice barwy, były najbardziej cenione zarówno w ezoteryce, jak i medycynie niekonwencjonalnej.

Korale na szczęście i złe uroki

Korale wydobywane były z morza i wykorzystywane przez człowieka od tysiącleci.

Najczęściej służyły jako materiał do tworzenia biżuterii, ale również do wykonywania amuletów. Traktowano je bowiem jako środek przeciw urokom i złym mocom.

Używano ich też jako leku przeciwko truciźnie i opętaniu.

Były noszone, aby odgonić pecha i przyciągnąć szczęście.

W czasach, gdy utrata ciąży i śmiertelność noworodków była wysoka, korale zawieszano na szyi ciężarnych i dopiero co urodzonych dzieci, aby zapewnić im zdrowie i ochronę przed demonami.

Niemowlętom podawano je w formie grzechotek, aby złagodzić ból związany z ząbkowaniem

Magiczne właściwości przypisywano koralom już w zamierzchłych dziejach.

Wierzono również, że korale działają na mężczyzn, dlatego kobiety uwielbiały biżuterię z koralami, bo uważały, że w ten sposób zwiększają swoją atrakcyjność i powodzenie u płci przeciwnej. Dlatego z czasem koral stał się symbolem miłości.  Podarowany kobiecie, zapewniał odwzajemnienie jej uczuć.

Czerwony koral wzmacniał namiętność kochanków i ich romantyczną miłość, zaś czarny - uspokajał, gdy miłość była zbyt porywcza lub nieodwzajemniona. Korale różowe nosiły dziewczęta zakochane platonicznie.

Korale - na płodność i ból gardła

Korale były popularne nie tylko wśród osób parających się magią czy wróżbiarstwem. W starożytności stosowane były również jako lek, uważano bowiem, że mają silne właściwości uzdrawiające. Stosowano je zarówno do leczenia ciała, jak i ducha.

Zdaniem dawnych medyków działały kojąco, wyciszały lęki i nadmierne emocje.

Pobudzały też do twórczego myślenia, ponieważ wzmacniały pamięć, rozjaśniały umysł i dodawały energii do działania.

Zalecano je do noszenia osobom nerwowym i cierpiącym na tiki.

Jako lek na popularne choroby, korale wykorzystywane były najczęściej w walce z chorobami kobiecymi, takimi jak:

Nakazywano paniom nosić je blisko ciała, w okolicy pachwin i narządów rodnych.

Uważano, że potrafią zwalczyć też męską impotencję i są skutecznym afrodyzjakiem.

Według litoterapeutów koral pomaga przy chorobach nerek i pęcherza, wpływa też pozytywnie na działanie tarczycy i serca, na układ sercowo-naczyniowy i krążenie krwi.

Jest również w medycynie niekonwencjonalnej jako lek na przeziębienia i bóle gardła - ma ponoć działanie rozgrzewające (dawniej podawano chorym sproszkowany koral) oraz przyspieszającą gojenie się ran i tamowanie krwotoków (wykorzystywano do tego proch spalonych korali).

Koral wzmacnia też kości i tkanki, co jest prawdopodobnie spowodowane dużą zawartością wapnia - do dziś można kupić w internecie sproszkowany wapń z koralowca, jako lek na niedożywienie, niedobory wapnia i problemy z osteoporozą.

Zdaniem niektórych specjalistów medycyny niekonwencjonalnej korale pomagają również w problemach ze słuchem i wzrokiem oraz z pamięcią.

Białe korale uważane są za remedium głównie na problemy psychiczne i system nerwowy człowieka, różowe - na serce i nadciśnienie, wzmagają też produkcję krwinek czerwonych i białych.

Korale czerwone są stosowane w leczeniu miażdżycy, żylaków i hemoroidów, zapobiegają wylewom i udarom mózgu.

Aby wykorzystać moc korali, warto nosić je przy sobie, w formie biżuterii.

Można myć je pod bieżąca wodą, raz na jakiś czas warto zanurzyć je w wodzie słonej.

Nie powinno kłaść się ich na słońcu, bo mogą stracić barwę (poza tym są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury).

Przeczytaj też o właściwościach innych kamieni:

Uwaga!

Pamiętaj, że sposoby proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.