Fusy z kawy – 7 ciekawych pomysłów, jak je wykorzystać

2022-02-10 16:48

Fusy z kawy są jednym z odpadków, których nie warto wylewać do zlewu ani od razu wyrzucać do kosza. Te drobne, czarne ziarenka można wykorzystać na wiele sposobów. Sprawdźmy, do czego można ich użyć!

Fusy z kawy – 7 ciekawych pomysłów, jak je wykorzystać
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Fusy z kawy - zastosowanie
  2. Fusy z kawy - naturalny peeling
  3. Fusy z kawy - płukanka przyciemniająca włosy
  4. Fusy z kawy - intensywny odświeżacz powietrza
  5. Fusy z kawy - środek do walki z insektami
  6. Fusy z kawy - nawóz do regeneracji roślin
  7. Fusy z kawy - sposób na trudne zabrudzenia
  8. Fusy z kawy - dodatek do potraw

Fusy z kawy zazwyczaj lądują w koszu, co uchodzi za duży błąd! Okazuje się, że można im dać „drugie życie”, szczególnie w dobie recyklingu. Warto wiedzieć o tym, że fusy z kawy da się sprytnie wykorzystać. Kto, by pomyślał, że dzięki nim możemy zadbać o piękną i zdrową skórę, utrzymać porządek w kuchni oraz usunąć brzydkie zapachy z wnętrza samochodu.

Kawa dobra na wszystko: poznaj właściwości kawy

Fusy z kawy - zastosowanie

Fusy z kawy mają wiele zastosowań. Podzielimy się 7 ciekawymi pomysłami na ich wykorzystanie w warunkach domowych!

Fusy z kawy - naturalny peeling

Dzięki fusom z kawy można urządzić sobie SPA w prywatnej łazience. Zanim jednak zaczniemy relaks, musimy zrobić naturalne kosmetyki – peeling, wcierkę lub maseczkę - właśnie na bazie kawowych odpadków. Jakie składniki będą potrzebne do produkcji peelingu z fusów? Należy przygotować:

Co dalej? Wystarczy fusy z kawy połączyć z tymi produktami, by otrzymać kosmetyk, którego zapach rozniesie się po całej kuchni. Peeling kawowy pomoże rozprawić się z pomarańczową skórką, poprawiając jednocześnie krążenie krwi. Nie dajcie sobie wmówić, że fusy z kawy zatykają rury! To właśnie one udrożniają rury i oczyszczają ich wnętrze.

Fusy z kawy - płukanka przyciemniająca włosy

Fusy z kawy to składnik, na bazie którego można zrobić świetną płukankę. Kofeina zawarta w kawie pobudzi cebulki włosów do wzrostu, nada kosmykom wyjątkowy blask i delikatnie je przyciemni. Domowej roboty płukanka jest przeznaczona dla brunetek i szatynek.

Jak ją wykonać? Najpierw trzeba przygotować filiżankę mocnej kawy, a jak już ona ostygnie, odcedzić fusy. Do naparu trzeba dolać 2 szklanki letniej wody i to w sumie na tyle. Płukanka jest gotowa do użytku.

Fusy z kawy - intensywny odświeżacz powietrza

Kawa ma intensywny aromat, który potrafi roznieść się po całym domu. Dlatego warto z fusów kawy z dodatkiem odrobiny olejku waniliowego zrobić odświeżacz powietrza, który zneutralizuje brzydkie i drażniące nozdrza zapachy w lodówce, samochodzie lub w zamkniętych pomieszczeniach. Tym sposobem możemy także odświeżyć buty, robiąc mini odświeżacze. Do woreczków wsypujemy fusy z kawy, dokładnie zawiązujemy, a później wkładamy je do butów na całą noc, by na drugi dzień cieszyć się świeżym obuwiem.

Fusy z kawy - środek do walki z insektami

Fusy z kawy można wykorzystać również jako środek do walki z nieproszonymi lokatorami, jakimi są owocówki i mrówki w kuchni. Pomoże on rozprawić się z tymi insektami w mig. W miejscach, gdzie jest siedlisko pracowitych intruzów, stawiamy miseczkę lub spodeczek z fusami, by pozbyć się ich stąd raz na zawsze. Fusy z kawy to także specyfik, który wytępi pchły - małych wrogów naszych psów.

Fusy z kawy - nawóz do regeneracji roślin

Nawóz z fusów z kawy to naturalny preparat dla kwiatków zarówno dla tych doniczkowych, jak i ogrodowych. Zawarte w fusach składniki mineralne m.in. fosfor, potas, magnez, miedź oraz azot, uwalniają się w miarę rozkładu. W efekcie tego kawa może działać jako nawóz o przedłużonym działaniu. Jeśli chcemy, by kwiatki rosły jak szalone, wsypujemy do ziemi szklankę fusów, by zwiększyć jej żyzność.

Fusy z kawy - sposób na trudne zabrudzenia

Niestety kuchenka gazowa po smażeniu wygląda nieestetycznie. Z resztkami przypalonego jedzenia świetnie poradzą sobie fusy z kawy – wystarczy wsypać garść na ściereczkę i porządnie wyszorować. Kawowe drobinki zamaskują nawet rysy, które pojawiły się na ciemnych panelach.

Fusy z kawy - dodatek do potraw

Fusy z kawy sprawdzają się też jako dodatek do potraw, który wzbogaci smak dań głównych i nie tylko. Dodanie połowy filiżanki parzonej, odfiltrowanej kawy zmieni kolor np. gulaszu czy sosu pieczeniowego na nieco ciemniejszy.

 

Sonda
Jak sądzisz, czy Kopi Luwak jest warta swojej ceny?