Kardiomiopatia - choroba mięśnia sercowego

2021-12-16 17:03

Kardiomiopatie to określenie obejmujące grupę chorób serca, które prowadzą do jego dysfunkcji, a które nie są związane z wadami wrodzonymi serca, nadciśnieniem tętniczym czy chorobą wieńcową. Kardiomiopatia, czyli nieprawidłowe działanie serca, może mieć wiele przyczyn. Sprawdź, jakie są rodzaje kardiomiopatii serca.

kobieta trzymająca dłoń w okolicy serca
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Kardiomiopatia - rodzaje
 2. Kardiomiopatia - diagnostyka
 3. Kardiomiopatia - leczenie

Kardiomiopatie to grupa chorób serca, które prowadzą do jego dysfunkcji, przez co nie może ono zaopatrywać organizmu w krew. Początkowo kardiomiopatie mogą nie dawać żadnych objawów, jednak wraz z rozwojem choroby dochodzi do niewydolności krążenia, co objawia się:

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Kardiomiopatia - rodzaje

Kardiomiopatie pierwotne

 • kardiomiopatie genetyczne

- kardiomiopatia przerostowa- arytmogenna kardiomiopatia prawokomorowa- izolowane niescalenie mięśnia lewej komory- zaburzenie przewodzenia mięśnia sercowego z pierwotnie rozwijającym się uszkodzeniem włókien Purkiniego- wrodzony zespół wydłużonego QT- zespół Brugadów- wrodzony zespół krótkiego QT

 • kardiomiopatie mieszane (genetyczne i poza genetyczne)

- kardiomiopatia rozstrzeniowa- kardiomiopatia restrykcyjna

 • kardiomiopatie nabyte

- zespół "tako-tsubo", inaczej kardiomiopatia indukowana stresem- zapalna - okołoporodowa- alkoholowa

Kardiomiopatie wtórne

To kardiomiopatie, które mogą pojawić się w przebiegu niektórych chorób, być wynikiem stosowania niektórych leków lub zatrucia metalami ciężkimi czy substancjami chemicznymi. Schorzeniami, którym może towarzyszyć kardiomiopatia, są m.in.:

Kardiomiopatia - diagnostyka

Rozpoznanie można postawić na podstawie badania echokardiograficznego, które dostarcza informacji o morfologii i funkcjonowaniu serca.

Kardiomiopatia - leczenie

Powszechnie stosowane są beta-blokery oraz antagoniści kanałów wapniowych. Mogą być również konieczne zabiegi chirurgiczne, np.w przypadku kardiomiopatii rozstrzeniowej konieczne może być wszczepienie kardiowertera- defibrylatora, który uchroni przed nagłą śmiercią z powodu migotania komór.

  Czy prawidłowo dbasz o swoje serce?

  Pytanie 1 z 10
  Które zdanie najlepiej opisuje twoją dietę?