Jak podnieść ciśnienie? 7 bezpiecznych sposobów na zbyt niskie ciśnienie krwi

2020-07-13 10:08

Znów nie masz na nic ochoty, ciągle ziewasz i winą za ten stan obarczasz swoje niskie ciśnienie? Jeśli poza tym dobrze się czujesz, możesz podnieść ciśnienie, stosując proste, domowe sposoby. Poznaj bezpieczne sposoby na zbyt niskie ciśnienie krwi.

ciśnienie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dowiedz się, które produkty pomogą podnieść ciśnienie

Normy ciśnienia krwi zależą od różnych czynników, m.in. od wieku. Przyjmuje się, że u zdrowych osób dorosłych prawidłowe ciśnienie krwi powinno utrzymywać się w przedziale 120-129/80-84 mm Hg, a optymalne - najzdrowsze -  jest ciśnienie krwi niższe niż 120/80 mm Hg.

O zbyt niskim ciśnieniu (hipotonii, czyli niedociśnieniu tętniczym) mówimy, gdy jego wartość nie przekracza 100/70 mm Hg u mężczyzn i 90/60 mm Hg u kobiet.

Jest ono dość powszechne, zwłaszcza u młodych kobiet. Jeżeli jest tak od dawna, a poza tym dobrze się czujesz i nie towarzyszą temu objawy takie jak omdlenie czy zawroty głowy (bo wtedy należy wybrać się do lekarza), zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju, choć oczywiście warto porozmawiać o tym z lekarzem podczas najbliższej wizyty. A gdy zbyt niskie ciśnienie mocno ci dokuczy, możesz je sobie podnieść, stosując bezpieczne sposoby.

Filiżanka kawyTen sposób będzie skuteczny tylko, jeśli nie pijesz kawy na co dzień. Kawa oraz napoje i suplementy diety zawierające kofeinę na pewien czas podnoszą ciśnienie tętnicze (efekt utrzymuje się zwykle około trzech godzin), ale dosyć szybko dochodzi do uodpornienia się na kofeinę, w efekcie czego kawa przestaje być skuteczna - jej regularne picie może wówczas spowodować wzrost ciśnienia skurczowego o maksymalnie kilka milimetrów.

Picie dużej ilości wodyJeśli czujesz, że spada ci ciśnienie, wypij szklankę wody - krew wtedy powinna zacząć krążyć szybciej. To także dobra metoda, jeśli zależy ci na podniesieniu ciśnienia krwi na dłużej - ale niekoniecznie od razu. Warto wyrobić sobie nawyk wypijania dziennie dwóch litrów niegazowanej wody.

Nadciśnienie tętnicze - jak leczyć?

Zmiany w diecie. Do podniesienia ciśnienia mogą się przyczynić również posiłki - warto jeść mniej, za to częściej. Produkty zawierające tłuszcze, zwłaszcza nasycone, warto ograniczyć na rzecz potraw bogatych w węglowodany złożone (np. pełnoziarniste pieczywo i makarony), a do dań dodawać przyprawy poprawiające krążenie, np. świeży imbir

Aktywność fizyczna. Jeśli czujesz, że zaraz zaśniesz, zrób kilka skłonów lub przysiadów (pod warunkiem, że nie kręci ci się w głowie a objawem niskiego ciśnienia jest tylko senność). W ich trakcie serce przyspiesza, a ciśnienie krwi wzrasta.

Jeśli ćwiczysz doraźnie, efekty będą krótkotrwałe: zarówno ciśnienie, jak i tętno wrócą do parametrów wyjściowych krótko po tym, jak znów usiądziesz na kanapie. By efekt utrzymał się dłużej, warto ćwiczyć przynajmniej piętnaście minut dziennie, albo co drugi-trzeci dzień, za to dłużej.

Dowiedz się, które produkty pomogą podnieść ciśnienie

Zioła podnoszące ciśnienie. Przy zbyt niskim ciśnieniu warto wspomóc się ziołami, które dodają energii, pobudzają, poprawiają przepływ krwi do mózgu, zwiększając koncentrację. Najskuteczniejsze są: rozmaryn lekarski, berberys zwyczajny, bylica pospolita.

Z ziół można przygotowywać napary (łyżkę ziela wystarczy zalać szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem na kwadrans, przecedzić i popijać w ciągu dnia), albo nalewki na bazie alkoholu.

Zimny prysznic. To również sposób na szybkie podniesienie ciśnienia: pobudza, gdyż w jego trakcie dochodzi do skurczenia naczyń krwionośnych, a krew zaczyna krążyć szybciej. Jeśli nie lubisz zimna, stosuj naprzemiennie chłodny i ciepły prysznic.   

Odrobina soli do posiłku. To sposób na to, by szybko podnieść ciśnienie tętnicze dolne i górne. Nie jest to jednak metoda do stosowania na dłuższą metę - Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dzienna ilość soli, jaką dostarczamy wraz z dietą nie przekraczała 5 gram, gdyż większe ilości zwiększają ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia. Dlatego dosalaj posiłki tylko wtedy, jeśli naprawdę musisz szybko podnieść sobie ciśnienie - wg badań spożycie kilku gramów soli w 500 ml płynu - np. zupy - podnosi ciśnienie nawet o 10 mm Hg, a efekt utrzymuje się do około dwóch godzin.

Sonda
Czy masz zbyt niskie ciśnienie krwi?