Przeszczep kału: na czym polega? Jakie są wskazania?

2021-09-27 12:45

Przeszczep kału polega na pobraniu stolca od osoby zdrowej i wprowadzeniu go do organizmu chorego. Ta szokująca dla niektórych terapia może się okazać jedyną szansą na wyleczenie pacjenta, a niekiedy także na uratowanie mu życia, bo jest skuteczna tam, gdzie nie działają leki. Na czym polega przeszczep kału i jakie są wskazania do jego wykonania?

Przeszczep kału – na czym polega? Jakie są wskazania?
Autor: Thinkstockphotos.com Przeszczep kału – na czym polega? Jakie są wskazania?

Spis treści

  1. Na czym polega przeszczep kału? 
  2. Jakie są wskazania do przeszczepu kału? 
  3. Kto może być dawcą do przeszczepu kału?
  4. Jak przebiega przeszczep kału?
  5. Czy przeszczep kału jest skuteczny?

Na czym polega przeszczep kału? 

Przeszczep kału (inaczej bakterioterapia fekalna, przeszczep mikrobiomu jelit, przeszczep mikroflory jelitowej) polega na przeszczepieniu próbki kału zdrowej osoby do jelita chorego. Stolec zawiera dobroczynną florę bakteryjną, która w wielu przypadkach może pomóc wyleczyć pacjenta, a nawet uratować mu życie. Tę szokującą terapię stosowano w leczeniu objawów zatrucia i ciężkich biegunek już w IV w. - pionierami byli Chińczycy.

Czy krew w kale to powód do niepokoju?

Jakie są wskazania do przeszczepu kału? 

Transplantację kału wykorzystuje się w celu odtworzenia naturalnej flory bakteryjnej, a co za tym idzie – wzmocnienia odporności. W związku z tym tego typu zabieg można wykonać po ciężkiej kuracji antybiotykowej, która doprowadziła do zaniku „dobrych” bakterii jelitowych, a dalej do rozwoju opornych na antybiotyki infekcji jelita grubego, np. wywołanych przez bakterie z gatunku Clostridium difficile, które są jedną z głównych przyczyn rzekomobłoniastego zapalenia jelit.

Taki zabieg można również wykonać u pacjentów poddawanych silnej chemioterapii, która niszczy nie tylko komórki nowotworowe, lecz także florę bakteryjną.

Przeszczep kału to także potencjalna metoda leczenia otyłości lub zespołu metabolicznego, a nawet takich schorzeń, jak:

Jednak badania nad możliwością zastosowania kału w terapii tych chorób dalej trwają.

Przeczytaj także: Lewatywa nie tylko na zaparcia i skurcze jelit. Kiedy i w jakim celu wykonuje się lewatywę?  

Kto może być dawcą do przeszczepu kału?

Dawcą kału może być osoba zdrowa, najlepiej spokrewniona z pacjentem, która przez ostatnie pół roku nie przyjmowała antybiotyków i nie skarżyła się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Poza tym musi pomyślnie przejść badania laboratoryjne krwi i kału na obecność wirusów i pasożytów. Jeśli okaże się, że jej stolec nadaje się do przeszczepu, pobiera się go i poddaje odpowiedniej obróbce - miesza się go z solą fizjologiczną, przepuszcza przez sito, a potem mrozi.

Ważne

Nie wykonuj przeszczepu kału w domu!

Nie wykonuj przeszczepu kału w domu za pomocą sprzętu do lewatywy! Istnieje wówczas ryzyko zakażenia licznymi chorobami, m.in. wirusowe zapalenie wątroby (WZW).

Jak przebiega przeszczep kału?

Przed przeszczepem kału jelita biorcy są płukane. Następnie próbkę (20–30 ml) wprowadza do odbytnicy biorcy za pomocą endoskopu, podczas wykonywania kolonoskopii, lub podać sondą wprost do dwunastnicy. Z kolei w Kanadzie stosuje się gotowe już preparaty w kapsułce, które są połykane. Jednak bez obaw - zawarte z nich bakterie nie rozkładają się w żołądku, lecz są uwalniane dopiero w jelicie grubym. Takie zabiegi są przeprowadzane na całym świecie, także w Polsce. 

Czy przeszczep kału jest skuteczny?

Stateczność przeszczepu kału sprawdzono na pacjentach zmagających się z zakażeniem Clostridium difficile. U części pacjentów zastosowano antybiotykoterapię, a u pozostałych transplantację flory fekalnej. Okazało się, że skuteczność jednego przeszczepu wynosi 81 proc. a dwóch - 94 proc. Leczenie antybiotykami okazało się skuteczne w zaledwie w 23-31 proc. przypadków.

Czy wiesz, jakie to badanie?
Pytanie 1 z 10
densytometria
jakie to badanie