Przeciążona WĄTROBA - jak dochodzi do przeciążenia wątroby i jak z nim walczyć

2008-01-25 3:54

Przeciążenie wątroby objawia się na różne sposoby. Jeśli masz kłopoty z nadwagą, nadciśnienie czy ciągłe zmęczenie i zły humor może twoja wątroba zbyt intesywnie pracuje i warto pomyśleć o zmianie diety. Jeśli wątroba boli, to cierpi cały organizm.

Dieta odtruwająca wątrobę. Oczyszczanie i detoksykacja wątroby
Autor: Thinkstockphotos.com Dieta odtruwająca wątrobę to nie to samo, co dieta wątrobowa. Taka kuracja, przeprowadzona raz do roku pomoże zregenerować wątrobę, uwolnić ją od zanieczyszczeń.

Wątroba ma do spełnienia blisko 400 różnych funkcji. Między innymi kontroluje równowagę hormonalną, dba o paliwo energetyczne dla wszystkich procesów życiowych zachodzących w naszym ciele, produkuje związki chroniące przed chorobami. Hepatocyty - komórki wątroby - to małe fabryki, w których ciągle wre praca. Pochodzące z pożywienia węglowodany, tłuszcze i białka przetwarzane są na takie, jakich potrzebuje organizm. Hepatocyty grupują się w beleczki oplecione siecią naczyń krwionośnych i kanalików żółciowych. Krew, przepływając przez wątrobę, pobiera substancje odżywcze, a zostawia toksyczne produkty przemiany materii. Dlatego mówi się, że wątroba jest głównym węzłem oczyszczania organizmu.

Zrób to koniecznie

Wprowadź na stałe do diety produkty, które pomagają wypłukać z organizmu tłuszcz. Nie tylko przyniesie to ulgę wątrobie, ale również ułatwi zrzucenie paru kilogramów.

  • Przed śniadaniem wypij szklankę ciepłej wody z sokiem wyciśniętym z połówki cytryny
  • W ciągu dnia wypijaj 3 - 4 szklanki wody żurawinowej (niesłodzony sok z żurawin miesza się z przegotowaną wodą w proporcji 1:6).

Zalecenia na podstawie książki Ann Louise Gittleman "Plan wypłukiwania tłuszczu", wyd. LIBER

Syzyfowa praca wątroby

Niektóre trucizny organizm wytwarza sam. Są one naturalnymi ubocznymi produktami procesów biochemicznych zachodzących w naszym ciele. Np. w czasie przemiany białek wytwarza się trujący amoniak. To właśnie wątroba rozkłada go na mocznik, który jest wydalany drogami moczowymi. I gdyby tylko takie zadania miała do wykonania, radziłaby sobie znakomicie. Niestety, każdego dnia sami wprowadzamy do naszego ciała tysiące różnych szkodliwych substancji - oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, jemy nie zawsze zdrowe produkty. Najbardziej znanym wrogiem wątroby jest alkohol. Ale mało kto wie, że źle jej służą kofeina, cukier, tłuszcze trans (utwardzane oleje roślinne) i niektóre lekarstwa, np. hormonalna terapia zastępcza i paracetamol. A im więcej w naszym ciele trucizn, tym więcej wątroba musi pracować i z czasem traci siły. Pamiętajmy też, że od tej pracy nie ma wytchnienia. Jak mityczny Syzyf - musi wykonywać swoje zadania ciągle od nowa.

Daj odpocząć wątrobie

Źle działająca wątroba przyczynia się do odkładania tłuszczu w pasie, nasila cellulit, podnosi ciśnienie, powoduje huśtawkę nastrojów. Co zrobić, by do tego nie dopuścić? Wystarczy trochę zmodyfikować sposób odżywiania. Jeśli wypijesz kawę, już nie sięgaj tego dnia po colę, bo poziom kofeiny będzie dla wątroby zabójczy. Gdy stosujesz HTZ (hormonalną terapię zastępczą), radykalnie ogranicz alkohol, kawę i papierosy. Jeśli masz chęć na lody, nie jedz tego dnia innych produktów zawierających cukier. Nie łącz deserów z alkoholem i nie smaruj chleba margaryną. I koniecznie wzbogać dietę o błonnik, który przyśpiesza przejście pokarmu przez jelita. Dzięki temu część toksyn jest szybciej wydalana. Bez wystarczającej ilości błonnika (20 - 35 g dziennie) większość cholesterolu wraca do wątroby.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy znasz swoją wątrobę?
Pytanie 1 z 10
Co jest największym gruczołem w organizmie człowieka?