Wypadające włosy [Porada eksperta]

2013-01-22 22:49

Dzień dobry, Mój problem dotyczy włosów. Od ok. roku wypadają mi intensywnie włosy. Zwłaszcza podczas czesania i mycia. Lekarz dermatolog nie stwierdził żadnej choroby skóry i skierował mnie na badania hormonalne. Wszystkie hormony, które były badane, wyszły mi jednak w normie. Stosowałam już różne prepraty do wcierania w głowę (np. Dercos - Vichy) i doustne (np. Revalid), ale niestety bez rezultatów. Bardzo proszę o informację, co jeszcze może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów i jak temu zapobiec.

W przypadku nadmiernego wypadania włosów przede wszystkim należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, w celu wykrycia przyczyny tego zjawiska. Pomocne tu mogą być następujące badania: trichogram, morfologia, poziom żelaza, hormony tarczycy, hormony płciowe. Należy pamiętać, iż nadmierne wypadanie włosów może pojawić się po zabiegach operacyjnych, infekcjach, ciąży, przy stosowaniu niektórych leków oraz po stresie. W tych przypadkach jest ono przejściowe, zwykle po 3 - 4 miesiącach ustępuje (można dołączyć w celu przyspieszenia poprawy płyn z minoksidilem). Leczenie zawsze polega na eliminacji przyczyny (leczenie choroby podstawowej) oraz objawowym wzmocnieniu włosów (poprawienie ukrwienia mieszków włosowych) - preparatem minoksidilu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.