Wyniki badań gospodarki tłuszczowej a leczenie izotretynoiną [Porada eksperta]

2014-08-14 11:35 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dzień Dobry! Chciałabym dowiedzieć się, czy moje wyniki gospodarki tłuszczowej są przeciwwskazaniem do stosowania leku z izotretynoiną: Cholesterol całkowity- 213 mg/dl, HDL- 101 mg/dl, LDL- 99 mg/dl, Triglicerydy- 65 mg/dl. Jestem osobą aktywną, lubiącą warzywa i owoce. Bardzo zależy mi na odpowiedzi. Pozdrawiam!

Nieznacznie podwyższony cholesterol nie jest przeciwwskazaniem do leczenia izotretinoiną, jednakże należy w trakcie terapii kontrolować jego poziom oraz modyfikować terapię w zależności od uzyskanych wyników. Dodatkowo, bardzo ważne jest zachowanie diety ubogo cholesterolowej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE